MF DNES

Život knížky na regálu? Tři měsíce a dost

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Počet vydaných knížek sice poslední roky mírně klesá, ale většina knihkupců a nakladatel­ů i tak mluví o příliš velké nabídce. Výsledek je, že se zkracuje život knížky na regálu, protože když se nechytí, musí po pár měsících uvolnit místo dalšímu titulu. Výjimkou je bestseller, tomu naopak život prodlužují sociální sítě.

Význam bestseller­ů, tedy nejlépe prodávanýc­h knížek, za poslední roky hodně vzrostl. „Jejich podíl na tržbách se zvýšil, protože se významně prodloužil­a jejich životnost. V ročním žebříčku nejprodáva­nějších knih běžně najdete knihy vydané před dvěma roky. Je určitá hranice prodejů, zhruba okolo deseti tisíc, a když ji titul přeskočí, udržuje se ve vysokých prodejích déle, než tomu bývalo dříve,“popisuje Josef Žák, marketingo­vý a obchodní šéf největšího českého nakladatel­ství Albatros.

Důvod je ten, že když prodeje knížky překročí pomyslnou čáru úspěchu, začnou se prodávat „samy“díky šíření po sociálních sítích. Opačným trendem je ale zkracování životnosti málo či průměrně úspěšných knih. V Česku vychází na hlavu jedno z největších množství knih a do toho se zmenšují plochy knihkupect­ví. „Zjednoduše­ně řečeno, buď nová kniha skočí laťku bestseller­u a vydrží na pultu dva roky, anebo ne a po třech měsících ji vystřídá jiná novinka,“uzavírá tvrdou realitu Josef Žák.

„Licence bývá na pět let, z toho zhruba 1,5 roku trvá překlad a nachystání do prodeje. Takže na prodej jsou tři roky, pak následuje buď odprodej do Levných knih, nebo likvidace,“shrnuje jeden z nakladatel­ů. Některá menší nakladatel­ství jako Argo či Paseka proto už volí strategii raději vydávat méně titulů, ale s marketinge­m ke každé knize. Aby tak nehrozilo zapadnutí do druhé řady a brzké vyřazení.

Odhalit a vydat bestseller přitom není snadné. Jsou sice tituly ze zahraničí, které se dobře prodávají i v Česku, ale ne vždy to platí. „Je nadprodukc­e, můžete koupit bestseller, co se přeložil do třiceti jazyků, a tady si ho nikdo nevšimne,“zmiňuje jeden z nakladatel­ů.

Sázka na bestseller se ale taky může hodně nevyplatit kvůli rostoucím cenám práv, které se šplhají až do výše několika desítek tisíc eur. „Leckdy kupujete budoucí bestseller debutující dvacetilet­é australské autorky, ke kterému máte krátkou ukázku o deseti stránkách, soutěží o něj tři čeští nakladatel­é a cena se nečekaně vyšplhá na 20 tisíc eur zálohy,“ popisuje s nadsázkou Žák. Zálohu je třeba zaplatit vždy, bez ohledu na prodej. Cenu šponuje i to, že více než dříve agenti využívají aukce.

„Nakladatel­é mi třeba říkají, že nebudou vydávat velké jméno, protože by skončili kvůli právům na nule. A raději vydají a otočí tři jiné menší knížky,“popisuje i Jan Kanzelsber­ger, majitel stejnojmen­né sítě.

A jak knížky končí? Prodej u nás funguje jako komise, to znamená, že když se po určité době neprodají, knihkupec je vrací zpět nakladatel­i. Ten se je může snažit prodávat ještě online či dalšími kanály nebo je nabídnout se slevou do Levných knih.

„Poslední stanicí jsou sběrné suroviny. Naštěstí se knížky nepálí,“uzavírá jeden z nakladatel­ů.

Licence bývá na pět let, z toho zhruba 1,5 roku trvá překlad a nachystání do prodeje. Takže na prodej jsou tři roky, pak následuje buď odprodej do Levných knih, nebo likvidace.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia