MF DNES

Lidé si půjčují víc, ale už ne tolik na vánoční dárky

Lidé si půjčují stále více a díky růstu ekonomiky lépe splácejí. Na Vánoce si však raději ušetří

- — Martin Petříček

PRAHA Je to vlastně dobrá zpráva. Šlapající ekonomika, mizivá nezaměstna­nost i rostoucí mzdy vedou k tomu, že lidé začínají ztrácet zájem o půjčky, které jsou určeny primárně na nákup vánočních dárků.

Odborníci na dluhy přitom právě před tímto typem půjček nejvíc varují. Podle jejich zkušeností patří k nejrizikov­ějším typům úvěrů. Platí totiž, že se lidé nad jejich pořízením příliš nerozmýšle­jí, berou si je bezhlavě a často pak mají problém je splácet.

Průzkum společnost­i Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek, ukázal, že se proti loňsku zvedl podíl lidí, kteří vánoční dárky financují průběžně z běžných příjmů, i těch, kteří si na ně několik měsíců dopředu šetří. Proti loňsku se v souvislost­i s Vánocemi zadluží jen minimum lidí, nejčastěji jde o mladé lidi do 34 let.

To ale neznamená, že by si Češi přestali brát půjčky obecně. Naopak. Právě rostoucí blahobyt přibližuje zemi „západním“standardům, lidé začínají brát krátkodobé zadlužení jako součást svého finančního života. „Rychle roste počet lidí, kteří si uvědomují, že nákup postavený na kreditu jim může přinést pohodlí a bezpečí, které jim debetní nákup nedá,“říká zakladatel služby Twisto Michal Šmída.

Zdá se, že Češi dostávají rozum, alespoň pokud jde o finanční plánování. Nebojí se zadlužit, ale ve větší míře začínají rozumět tomu, co si mohou dovolit, aby se v budoucnu nedostali do problémů se splácením. Dokazuje to i skutečnost, že se přestali bezhlavě vrhat do půjček určených výhradně na vánoční dárky či k přípravám na sváteční dny.

Konec roku přitom k půjčkám svádí. Pro poskytovat­ele úvěrů představuj­e žně, obvykle rozpůjčují více peněz než v jiných obdobích roku. Platí to pro banky i pro nebankovní instituce, u úvěrových společnost­í, které se zaměřují na poskytován­í nižších částek, je tento sezonní vzestup výraznější.

Například na portálu Porovnej24.cz roste v posledních dvou měsících roku proti září a říjnu počet klientů, kteří hledali půjčku na internetu zhruba o polovinu. To však neznamená, že všichni půjčku nakonec uzavřou.

Odborníci obzvlášť před Vánocemi doporučují ostražitos­t, radost z dárků za cizí peníze vydrží jen pár týdnů. A nejde jen o to sledovat výši úrokové sazby či pravidelno­u výši splátky. „U spotřebite­lských úvěrů vždy platí, že byste si je nikdy neměli brát na takové zboží a služby, které budete déle splácet než spotřebová­vat,“říká právník dTestu Lukáš Zelený.

Ukazuje se však, že meziročně zájem o úvěry před Vánocemi stagnuje. „Avšak díky dobré ekonomické situaci a nízké nezaměstna­nosti si lidé mohou půjčit více peněz. Průměrná výše půjčky se u naší společnost­i zvýšila za posledních pět let z 15 na 25 tisíc korun,“říká mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Stejný trend zaznamenal­i také u Profi Creditu, a to meziročně o 15 procent na 12,5 tisíce. „Před Vánocemi si lidé nejvíce půjčují na dárky a vánoční nákupy potravin, alkoholu či dekorací. To se v čase nemění,“říká šéf společnost­i Profi Credit Pavel Klema.

Podle Holoubka z Providentu však nelze říci, že by si lidé půjčovali pouze na vánoční dárky. „U naší firmy slouží typická půjčka ve výši 25 tisíc korun nejčastěji k řešení nějaké nečekané situace. Když se například lidem porouchá topení, volají, že potřebují rychle peníze na opravu. Z půjčky nejdříve zaplatí opraváře a za zbylé peníze teprve nakoupí dárky,“dodává Holoubek.

„Pokles podílu lidí, kteří si půjčují na vánoční dárky, může souviset s lepší ekonomicko­u situací i se střízlivěj­ším uvažováním při nákupech dárků. Než aby se kvůli nim lidé zadlužili, koupí jich třeba méně,“říká Jana Žaludová ze společnost­i Kruk. Ta se specializu­je na vymáhání nesplácený­ch pohledávek.

U bank si dokonce lidé půjčují před Vánocemi méně než loni. „Průměrná výše půjček v listopadu a prosinci meziročně klesla. Zatímco loni dosahovala 120 tisíc korun, letos byla 89 tisíc. Jde o kombinaci bankovních a nebankovní­ch úvěrů. Vidíme, že lidé si půjčují celkově více, ale menší částky,“říká Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz.

Lidé nyní také lépe splácejí své závazky. V roce 2014 dosahoval objem nesplácený­ch půjček 60 miliard korun a od té doby setrvale klesá. Nyní domácnosti nesplácejí 35,4 miliard korun, z toho je necelých dvacet miliard za hypotéky. Jde o 2,2 procenta bankovních dluhů, což je nejnižší hodnota v historii.

Je to nejen díky lepší ekonomické situaci, podle lidí z trhu pomohla také novela zákona o spotřebite­lském úvěru z roku 2017. Kvůli přísnějším kritériím by již zadlužení lidé neměli na půjčky dosáhnout. Navíc zmizela podstatná část nepoctivýc­h poskytovat­elů.

„A to, že se domácnoste­m daří lépe, vidíme také u dlouhodobě problemati­ckých dluhů za energie, kde letos počet nedobytnýc­h pohledávek poklesl o čtyřicet procent,“dodává Jakub Zetek, provozní ředitel firmy M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky finančních institucí.

Lidé si podle něj také více věří. Nejenže si půjčují peníze a nemají problémy s jejich splácením, domácnosti navíc od začátku roku ušetřily v globálu třikrát tolik, než kolik si nabraly na úvěrech.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia