MF DNES

Ohnivá oslava svobody

Na Letenské pláni budou na Nový rok odpalovat ohňostroj, který bude dvakrát větší než loňský

- Jan Nuc redaktor MF DNES

K oslavám Nového roku patří každoročně i novoroční ohňostroj. Ten zatím poslední se v Praze nesl ve znamení oslav sta let Českoslove­nské republiky a také v roce 2019 bude co slavit.

„Příběh novoročníh­o ohňostroje je koncipován k výročí třiceti let od sametové revoluce. Ohňostroj potrvá 10 minut a 52 sekund a v podstatě popíše listopadov­é události roku 1989,“sdělil Martin Peter, který podobu ohňostroje vytvářel. Příprava mu prý zabrala zhruba měsíc.

„Je potřeba zvážit všechny aspekty, dýmovost efektů i umělecký přínos. Existuje výběrové řízení a je zadáno téma. Já si pak sednu a začnu se zamýšlet, jak to udělat a pojmout příběhovou linii. Poté k tomu vyberu hudbu,“popsal tvůrčí proces Peter.

U novoročníh­o ohňostroje má na začátku show zahrát hudební symbol sametové revoluce, tedy píseň Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Následně bude při ohňostroji znít rozhovor mezi otcem a dcerou. Dívka se otce bude ptát, co se to hrálo za písničku, a také na to, proč lidi protestova­li.

„Tatínek jí odpoví, že ta doba byla nesvobodná a člověk nemohl dělat všechno to, co chtěl, a dokonce i některá hudba byla zakázána. Proto tam zazní i Rolling Stones nebo The Beatles,“řekl Peter. Finále ohňostroje ukáže, že všechno dobře dopadlo a lidé dosáhli svobody. Při této poslední části ohňostroje zazní píseň Náměšť od Jaroslava Hutky a nakonec epická fanfára.

Co se týče barevného provedení světelné show, objeví se jako u minulého ohňostroje barvy české trikolory. Ohňostroj bude také dvakrát větší než ten předchozí. I tentokrát však použije firma tři pumy třísetmili­metrového kalibru, které vyrobili v Itálii.

Tichý ohňostroj neexistuje

Novoroční ohňostroj pro rok 2019 schvaloval­o ještě předešlé vedení hlavního města. Podle nového vedení však není jisté, jestli ohnivá show na oslavu roku 2020 vůbec bude.

„V příštím roce bude Praha reflektova­t trend velkých evropských metropolí a popřípadě zvolí úspornější a zároveň efektivní variantu. Uvažujeme i o možnosti tichého ohňostroje, pokud tomu vyhoví lokální terénní podmínky a možnosti tvůrců,“řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pro MF DNES se vyjádřila i radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě), která zmínila, že se o dalším ohňostroji zatím nejednalo, avšak i ona potvrdila úvahu o tichém ohňostroji, nebo popřípadě o zrušení celé akce. Zatím však nechtěla žádné závěry předjímat. Podle Martina Petera žádný takzvaný tichý ohňostroj neexistuje, respektive ne v takovém měřítku, jaké hlavní město potřebuje.

„Tichý ohňostroj bude nejspíš ten, který neprodukuj­e žádný hluk. Všechny pyrotechni­cké výrobky, které mají efektnost a jsou viditelné z velké dálky, fungují na principu černého střelného prachu. Ty vždy produkují kvantum hluku. Pokud by se měl udělat v Praze novoroční ohňostroj, neexistuje varianta, která bude tichá a zároveň efektní pro diváka,“řekl Peter s tím, že by se dal udělat takzvaný barokní ohňostroj, který sice tichý je, ale vystřeluje do výšky zhruba deseti až dvaceti metrů, což by obyvatelé Prahy viděli jen velmi zblízka.

Pojem tichého ohňostroje podle něj vznikl v Itálii. „Někde se objevil článek, že v Itálii zvažují v jednom městečku variantu tichých ohňostrojů, a hodně lidí se toho chytlo. Už však v článku nikdo nenapsal, že jde o městečko s malým počtem obyvatel a koukají na to ze vzdálenost­i desítek metrů,“dodal Peter.

Ochránci přírody nejsou proti ohňostroji

Čeští ochránci přírody pravidelně proti ohňostrojů­m bojují. Nejvíce třeba v roce 2013, kdy se ohňostroj odpaloval na pontonu na Vltavě a uhynuly při něm dvě labutě, za což se magistrát později omluvil. Podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody sice pořád není pořádání ohňostrojů ideální, ale umístění na Letné je stále lepší než na Vltavě. Martin Peter argumentov­al, že ohrožení zvířat nehrozí, neboť před odpalem vystřelují dělobuchy, které mají zvířata vyplašit, tak aby utekla pryč.

 ?? Foto: archiv MAFRA ?? Třicet let od revoluce Novoroční ohňostroj v roce 2019 připomene události z listopadu 1989, tedy sametovou revoluci. Ohnivou show doprovodí hudba Marty Kubišové, Rolling Stones nebo také dialog mezi otcem a jeho dcerou, která má zvídavé otázky.
Foto: archiv MAFRA Třicet let od revoluce Novoroční ohňostroj v roce 2019 připomene události z listopadu 1989, tedy sametovou revoluci. Ohnivou show doprovodí hudba Marty Kubišové, Rolling Stones nebo také dialog mezi otcem a jeho dcerou, která má zvídavé otázky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia