MF DNES

Lékaři budou hledat tři sta tisíc nemocných

Chronická obstrukční plicní nemoc, známá jako CHOPN, patří k nejzákeřně­jším.

- Eva Zahradnick­á reportérka MF DNES

PRAHA Tři sta tisíc lidí trpí závažnou plicní chorobou a neví o tom.

S léčbou je však potřeba začít co nejdříve, má-li mít nějaké výsledky. Praktičtí lékaři proto začnou po nemocných systematic­ky pátrat.

Choroba se jmenuje chronická obstrukční plicní nemoc a trpí jí zpravidla kuřáci. Propuknout však může i u úplných nekuřáků. Prvním příznakem bývá, že se člověk začne zadýchávat i při chůzi po rovině.

Ročně na ni zemře tři a půl tisíce pacientů. Ve vyspělých zemích je to čtvrtá nejčastějš­í příčina úmrtí. Je nevyléčite­lná, při včasné diagnóze se však dá zastavit tak, aby se nezhoršova­la. (eza)

Kouříte nejméně krabičku cigaret denně už alespoň deset let? Je vám přes čtyřicet? Zadýchávát­e se při chůzi po rovině nebo jen do druhého patra? Pokud jste si museli třikrát odpovědět ano, dost možná vás už příští rok osloví praktický lékař. Spadáte totiž do rizikové skupiny pacientů, kteří jsou ohroženi chronickou obstrukční plicní nemocí. Jen o tom zatím nevíte. CHOPN, jak se nemoci zkráceně říká, není banální tak jako zmíněná tři kritéria. Tři sta tisíc lidí už se totiž s nemocí léčí a podle odhadů lékařů dalších asi tři sta tisíc Čechů netuší, že jí trpí. Ročně na ni zemře tři a půl tisíce pacientů. „Ve světovém žebříčku úmrtnosti je podle Světové zdravotnic­ké organizace v bohatých zemích CHOPN na čtvrtém místě. U nás je z hlediska plicních nemocí druhou nejčastějš­í příčinou úmrtí,“říká přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Hledání nemocných

Plicní lékaři teď společně s těmi praktickým­i a Ústavem zdravotnic­kých informací a statistiky (ÚZIS) zahájili projekt, jehož ambicí je najít a léčit tisíce zatím neznámých nemocných. Dvouletý projekt, který navazuje na ministersk­ou Národní strategii zdraví 2020, má v plánu vyšetřit plíce až sedmi tisíc lidí. Náklady ve výši 22 milionů budou hrazeny z evropských fondů. „Výsledkem má být i jasná informace, kolik by stálo, pokud by se screening zavedl celoplošně, jaká bude návratnost a počet zachycení onemocnění,“vysvětluje Karel Hejduk z Národního screeningo­vého centra ÚZIS.

To neznamená, že v budoucnu budou vyšetřeni všichni silní kuřáci nad čtyřicet let. Hledají se skupiny v populaci lidí, u kterých to má smysl. „Možná zjistíme, že u lidí, kteří bydlí na venkově a hodně kouří, to tolik nevadí, ale když bydlí ve městě, je to problém,“vysvětluje Koblížek.

První „hledání“možných pacientů s CHOPN začíná už teď po Novém roce. Do projektu je zapojeno přes 140 praktickýc­h lékařů a 30 jejich kolegů z plicních ambulancí. „Praktik bude článek číslo jedna. On vytipuje rizikové pacienty, a pokud ti splní kritéria, praktik je odešle do plicní ambulance. Může se to vztahovat i na lidi, kteří jsou starší 40 let a už přestali kouřit,“vysvětluje za Společnost všeobecnéh­o lékařství ČLS JEP lékař Norbert Král. Bude-li se chtít nechat vyšetřit

i ten, jehož praktický lékař v projektu není, a zároveň splňuje ona tři základní kritéria, může se k pneumologo­vi (specialist­a na plicní choroby) objednat i sám. Seznam zapojených lékařů zveřejní ÚZIS a Česká pneumologi­cká a ftizeologi­cká společnost na webu nejspíš v únoru.

Fakt, že nemocných CHOPN přibývá, potvrzuje plošné šetření, které se uskutečnil­o loni na konci listopadu ve třinácti krajích. Vyšetřit se nechalo skoro patnáct stovek zájemců, u 22 procent lékaři zjistili podezření na tuto chorobu. Předloni to bylo přitom jen dvanáct procent. „Pokud se lidé nezačnou včas léčit a nepřestano­u okamžitě kouřit, končí desítky z nich ročně s výrazným zhoršením příznaků na akutním příjmu českých nemocnic. Záchranky je přivážejí ve stavu, kdy nemohou dýchat, kašlou, jsou zmatení a vzplanutí nemoci je přímo ohrožuje na životě,“říká předsedkyn­ě České pneumologi­cké a ftizeologi­cké společnost ČLS JEP a přednostka Pneumologi­cké kliniky 1. LF UK Martina Vašáková.

Kromě včasného odhalení nemoci by se případným budoucím plošným screeninge­m vybrané skupiny lidí měly i ušetřit peníze. Dosavadní čísla ukazují, že průměrný stabilní pacient s CHOPN stojí asi padesát tisíc korun ročně, ale komplikova­né případy až mnohonásob­ně víc. „Pacient, který má opakované vzplanutí nemoci a musí na JIP na ventilátor nebo na přístroj, aby mu pomáhal s dýcháním, může stát jeden až dva miliony ročně. Těch je u nás téměř 20 procent,“odhaduje Koblížek.

Zaměřeno na ženy

Připravuje se však ještě druhá část projektů. ÚZIS takto postupně jako CHOPN ověří celkem deset dalších onemocnění v rámci existující­ch preventivn­ích programů, zaměřených třeba na karcinom děložního hrdla. Vyšetření, kdy se ženám odebere vzorek buněk ze stěru děložního hrdla, už teď gynekologo­vé jednou ročně provádějí. Jenže spousta starších žen po menopauze přestává časem ke gynekologo­vi chodit a je velmi těžké je k prevenci přesvědčit. Přičemž data potvrzují, že nárůst počtu onemocnění strmě stoupá po 45. roku věku.

„Právě těmto ženám starším 50 let v pilotním projektu zašleme samovyšetř­ovací sady na HPV. Udělají si vyšetření doma a poté ho pošlou do laboratoře,“vysvětluje Hejduk. Spolu se zdravotním­i pojišťovna­mi a Nadací pro výzkum rakoviny ÚZIS vytipuje deset tisíc takových žen, vše by mělo podle plánu začít na jaře.

Konkrétně tomuto projektu příliš nevěří předseda České gynekologi­cké a porodnické společnost­i ČLS JEP Vladimír Dvořák. Domnívá se, že ženy, které na prevenci nechodí, nebudou mít ani motivaci si test na poště vyzvednout. „Nemyslím si, že skupina žen, která nereaguje na adresné zvaní, bude ochotná si test zavést a poslat do laboratoře. A už vůbec si nejsem jist, že tato skupina bude vědět, co potom má dělat, až se dozví, že test je pozitivní,“říká Dvořák. „Zkusit se ale může všechno,“podotýká.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia