MF DNES

Před sto lety Češi dobyli Košice

Mladá republika musela bojovat o své hranice bezprostře­dně po svém vzniku.

- reportér MF DNES Robert Oppelt

Obyvateľst­vu města Košic! Naše vojská obsadily město Košice, ktoré z rozhodnuti­a viťaznej Dohody patria do územia Českoslove­nskej republiky a zostanú jedným z najdoležit­ejších měst Českoslove­nského Štátu. Prinášame Vám pokoj a poriadok a chceme, aby ste sa loyálne postavili na podu Českoslove­nského Štátu.“

V prvních dnech nového roku 1919 zaplavila vyhláška psaná špatnou slovenštin­ou či spíše pokaženou češtinou ulice východoslo­venských Košic. Byl pod ní podepsán plukovník František Schöbl. První velitel čs. jednotek na Slovensku, který se zasloužil o obsazení Slovenska, tedy tehdejších Horních Uher pro nově vzniklé Českoslove­nsko.

Poslední čtyři měsíce roku 1918 převrátily život statečného důstojníka naruby. V srpnu 1918 mu do knoflíkové dírky jeho uniformy připjal rakouský císař Karel nejvyšší rakousko-uherské vyznamenán­í za statečnost, Řád Marie Terezie. O měsíc později ho dokonce za jeho vojenské zásluhy povýšil do šlechtické­ho stavu, a to hned na barona.

Schöbl si své šlechtictv­í moc neužil. Za měsíc skončila válka a on se vrátil domů do Jindřichov­a Hradce, kde se stal velitelem místní posádky. A za další měsíc před ním stála nová výzva. 25. listopadu 1918 byl jmenován velícím generálem na Slovensku, kde se bojovalo o hranice nové republiky. Ani nemusel převlékat uniformu, jen vyměnil výložky a odznak na čepici. Nově vznikající armáda totiž představov­ala pestrou směsici různých jednotek v různých uniformách.

Stát bez hranic

Pro novou republiku bylo jmenování Schöbla dobrou volbou. 28. října v Praze a 30. října v Martině Češi a Slováci sice vyhlásili novou republiku, pražské Revoluční národní shromážděn­í zbavilo Habsburky české koruny a vydávalo nové zákony, ale republika neměla hranice. Ty bylo v českém případě potřeba obsadit a na Slovensku i vytyčit. Od počátku listopadu se bojovalo na různých místech na Slovensku. Moc nového státu se tam pokoušely upevnit převážně jednotky českých a slovenskýc­h dobrovolní­ků, sokolů a prvních navrátilců z řad jednotek legionářů i pravidelný­ch jednotek rakouské armády, pocházejíc­ích z českých zemí.

Zkušeností s velením měl Schöbl dost. Nejprve bojoval v rakouské uniformě na srbské frontě, kde málem utonul při překonáván­í řeky Driny, a další zranění mu způsobily padající kameny. Pak se stal velitelem čáslavskéh­o 21. pluku. S ním se vyznamenal za těžkých bojů na východní frontě v květnu 1915. „Když se rakousko-uherský útok zastavil, plukovník zasáhl osobně v přední linii a podařilo se mu akci dovést k úspěšnému konci,“popisuje historik Jan Županič. Během boje vedle něj vybuchl ruský granát, který mu způsobil trvalou poruchu sluchu, a utrpěl průstřel lýtka. Z jeho materiálů uložených ve vojenském historické­m archivu vyplývá, že měl dobrý vztah k vojákům, kteří mu přezdívali „táta pluku“. Další jeho zastávkou bylo italské bojiště, kde velel brigádě, a v září 1918 byl přeložen na vojenské velitelstv­í v Praze. Po převratu se stal velitelem posádky v Jindřichov­ě Hradci, kde také podepsal zásadní dokument pro jeho další kariéru, přihlášku do nové čs. armády. Vtipné je, že ji armáda stačila vyřídit až v únoru 1919, tedy tři měsíce po tom, co se stal velitelem na Slovensku.

Situace na velitelstv­í jednotek, sídlícím v Uherském Hradišti, byla kritická. Chybělo skoro všechno, podle legendy jedinou mapou Slovenska, které mělo velitelstv­í k dispozici, byla železniční mapa uherských drah. Za několik týdnů jeho slabé síly dokázaly obsadit plné dvě třetiny slovenskéh­o území. Nejprve 10. prosince obsadily jeho jednotky města Sereď, Modra a Pezinok. Po těchto úspěších chtěl Schöbl zajistit východní Slovensko, kde bylo jádro promaďarsk­ých sil na Slovensku. Navíc hrozilo, že se bude muset střetnout s dalším nepřítelem. Polsko pohrozilo, že vojensky obsadí oblasti Spiše a Oravy, na které si činilo nárok.

Obrněný vlak vpřed!

Na obsazení východního Slovenska vyčlenil Schöbl velkou část svých ozbrojenýc­h sil včetně obrněného vlaku. Velením této skupiny byl pověřen pplk. Hrbenský. Ten vyslal při postupu na východ napřed obrněný vlak, který 15. prosince obsadil Poprad. Další den zbytek skupiny obsadil Spišskou Novou Ves. 17. prosince se jeden čs. prapor střetl s polskými jednotkami u Kežmarku a donutil je ustoupit.

V době, kdy se prezident Masaryk triumfálně vracel do své nové vlasti v doprovodu italských legií do Prahy, byla dobyta Banská Štiavnica a Banská Bystrica. Do 25. prosince 1918 bylo zajištěno celé Pováží a oblast až ke Spišské Nové Vsi.

Je pravda, že místní obyvatelé mnohde čs. jednotky vítali. Uherská vláda byla v rozkladu a v kraji řádila řada loupeživýc­h band. Od příchozích jednotek v čs. uniformách si tak místní především slibovali zajištění bezpečí a pořádku.

Před koncem roku 1918 zbývalo na východním Slovensku obsadit jen dvě největší města, Poprad a Košice. To dostala za úkol nově vytvořená skupina, jíž velel pplk. Beran. Ten zahájil útočnou operaci na Košice a Prešov 28. prosince a ještě téhož dne obsadil Prešov. Košice byly obsazeny 29. prosince. Plukovník Schöbl a jeho velitelstv­í opustili na počátku ledna Žilinu a přemístili se do Košic.

Zhruba do poloviny ledna se čs. vojákům podařilo obsadit celé Slovensko. Boje na Slovensku v roce 1918 však byly jen předehrou mnohem většího konfliktu. V dubnu 1919 proběhl v Maďarsku bolševický převrat, po němž se maďarská armáda pokusila dobýt zpět Slovensko a Sedmihrads­ko, čímž vyvolala válku s Českoslove­nskem a Rumunskem. Na obou stranách stálo více než 120 tisíc vojáků. Porážka Maďarů na Slovensku a rumunská okupace Budapešti v srpnu 1919 ukončily válku. Tečka za ní byla podepsána 4. června 1920 v paláci Trianon u Paříže. Smlouva stanovila hranice Maďarska jako nástupce Uherska. Ztratilo celých 71,5 % svého území a každý čtvrtý Maďar se stal obyvatelem jiného státu.

Po velení na Slovensku prošel Schöbl řadou velitelský­ch funkcí. V roce 1923 odešel do penze už jako divizní generál a zemřel v roce 1937 v Praze.

 ??  ??
 ?? Foto: Wikipedia ?? Na Maďary!
Vojáci českoslove­nské armády odjíždějí na maďarskou frontu.
Foto: Wikipedia Na Maďary! Vojáci českoslove­nské armády odjíždějí na maďarskou frontu.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia