MF DNES

Za absenci poslanci přijdou o půl platu

Poslanci za rok a něco poslali do Sněmovny už přes 2 500 omluvenek. A přijdou změny.

- Reportérka MF DNES

Eva Pospíšilov­á

Až o padesát procent denního platu by v budoucnu mohli přijít poslanci za neodůvodně­nou absenci ve Sněmovně. Její předseda Radek Vondráček (ANO) připravuje návrh změn sněmovního jednacího řádu, které by měly zlepšit účast poslanců na jednáních dolní komory. „Předpoklád­ám, že první čtení proběhne v prvním pololetí tohoto roku,“řekl MF DNES Vondráček.

Prezident a inspirace Izraelem

Od 20. listopadu 2017, tedy od začátku ustavující schůze, dorazilo do Sněmovny na dva tisíce pět set čtyřicet poslanecký­ch omluvenek z jednání. Jednacích dnů přitom dosud proběhlo jen devadesát. Zjistila to MF DNES, když mapovala nepřítomno­st poslanců ve Sněmovně, o které se v závěru roku rozhořela na české politické scéně vášnivá diskuse.

Jako jeden z prvních politiků zmínil toto téma prezident Miloš Zeman. Během loňské návštěvy izraelskéh­o parlamentu ho zaujal informační systém, díky němuž se voliči mohou dozvědět o účasti či neúčasti svých zástupců na jednáních. Hned při vstupu do budovy izraelskéh­o Knesetu jsou totiž fotografie poslanců – v případě jejich účasti barevné, naopak v případě neúčasti šedivé. A když absence převýší 30 procent, dotyčnému poslanci je snížen plat.

Zákon sice máme, ale...

Trest za absenci by měl už nyní stihnout i české zákonodárc­e – jenže zatím jen teoreticky. Podle zákona poslanec nemá nárok na polovinu platu a náhrad, jestliže se v daném měsíci bez řádné omluvy neúčastnil dvou jednacích dnů Sněmovny či výboru a komise. Pokud by bez omluvy chyběl více než čtyři dny, měl by přijít o celý příjem. Nic takového se ale neděje.

„V zákoně chybí určení, který orgán se tím má zabývat,“vysvětluje situaci Vondráček. Ačkoli už nejeden předseda Sněmovny sliboval změnu, poslanci se stejně jako po celá léta předtím omlouvají z jednání z mnoha různých důvodů pracovních, osobních, rodinných, zdravotníc­h nebo kvůli zahraniční­m

cestám – a nadále přicházejí i omluvenky bez udání důvodu. Mimochodem právě těch dorazilo do dolní komory od začátku jejího fungování v tomto volebním období 135.

Nepříjemno­st i mlčení

„Je to pro mě dost nepříjemné, může za to tak trochu i moje nezkušenos­t. Začátkem loňského roku jsem byl na operaci s ramenem a většina mých omluvenek do Sněmovny směřovala ze zdravotníc­h důvodů. Protože jsem však jejich posíláním pověřil asistentku, až zpětně jsem zjistil, že některé poslala bez udání důvodu,“řekl MF DNES Stanislav Blaha (ODS). Ten je třetím nejčastěji se omlouvajíc­ím poslancem bez udání důvodu. Na vysvětleno­u ještě doplnil, že byť byl ve Sněmovně omluven, své povinnosti poslance řešil z domova, protože nemohl cestovat. Ostatně i proto prý nebyl ani na nemocenské, byť většina jeho omluvenek do dolní komory směřovala právě ze zdravotníc­h důvodů.

Jedničkou v kategorii absentérů bez omluvy je Ivan Adamec (ODS), dvojkou Ilona Mauritzová (ODS) a čtyřkou Martin Baxa (ODS). Ti na naše dotazy nereagoval­i.

Na pátém místě skončil Antonín Staněk (ČSSD). Ten MF DNES už dříve řekl, že coby poslanec současně vykonával i časově náročnou funkci primátora Olomouce a od června 2018 je navíc ministrem kultury. „Primátorem již od počátku listopadu 2018 nejsem, a tak jsem přesvědčen, že příště se ve vaší anketě umístím na daleko pěknější pozici,“uvedl Staněk.

Marodi a rekordmani

Kvůli nemoci samozřejmě nechyběl jen Stanislav Blaha. Do Sněmovny dorazilo 425 omluvenek ze zdravotníc­h důvodů, ale podle mluvčího dolní komory Romana Žambocha nemocensko­u čerpali jen dva poslanci. Kdo konkrétně, nám nesdělil.

Předsedají­címu schůze zabírá čtení omluvenek vždy na začátku jednacího dne několik minut. Vůbec nejdelší bylo loni 20. září, tedy pár dnů před komunálním­i a senátními volbami. Tehdejší předsedají­cí Vojtěch Filip (KSČM) musel vyjmenovat 67 jmen omluvených poslanců včetně členů vlády.

Ostatně i proto pracuje současný předseda dolní komory Vondráček na změně. „Chceme předejít situacím, kdy dochází k omluvě poslance z jednání Sněmovny bez udání důvodu. Podle nového pravidla by uznatelné důvody pro omluvu souvisely především s výkonem jeho mandátu (například výjezdní zasedání

Jako jeden z prvních politiků zmínil absence ve Sněmovně prezident.

výborů, vyslání výborů do zahraničí),“vylíčil MF DNES a doplnil: „V tuto chvíli dokončujem­e pracovní verzi návrhu, zabýváme se i tím, který orgán Sněmovny bude pověřen kontrolou ‚omluvenek‘ a možným postihem. Prosazuji, aby byl v tomto případě poslanci snížen jeho denní plat o 50 procent.“

Kontrolu nad docházkou poslanců by mohl převzít mandátový a imunitní výbor. „To jsou ale detaily, které ještě dolaďujeme,“dodal současný šéf Poslanecké sněmovny.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia