MF DNES

Konec ohňostroje

Praha už nechce klasickou pyrotechni­ckou show na Nový rok, hledá jiné řešení

- Redaktor MF DNES

Matěj Ludvík

PRAHA Pompézní a velkolepý, takový byl jako každoročně i letošní novoroční ohňostroj odpalovaný z Letenských sadů. Za jedenáctim­inutovou zábavu, která mimo jiné připomněla letošní třicáté výročí od sametové revoluce, zaplatil magistrát 1,7 milionu korun.

V takové podobě ho ale Pražané pravděpodo­bně viděli naposledy. Nové vedení hlavního města totiž plánuje zásadní změny. „Pro příští rok bych preferoval klidnější a zároveň ekologičtě­jší formu světelné show, která bude brát ohled jak na stav ovzduší a z ohňostroje vznikající­ch emisí, tak na životní prostředí nebo domácí mazlíčky,“sdělil MF DNES primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha by tak následoval­a některé další evropské metropole, které od nákladných pyrotechni­ckých přehlídek postupně ustupují. Například polská Varšava tentokrát v rámci silvestrov­ských oslav uspořádala místo klasického ohňostroje laserovou show. O návrhu Hřiba sice zatím rada města nejednala a kancelář primátora pouze sonduje možná alternativ­ní řešení, podle některých dřívějších vyjádření koaličních partnerů Pirátů z uskupení Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09/STAN) by ale záměr mohl mít i jejich podporu.

Otázkou ovšem zůstává, čím tradiční podívanou nahradit, aby Pražané a návštěvníc­i města o novoroční program zcela nepřišli. „Nabízí se více provedení. Například světelná show s drony, laser show nebo tichý ohňostroj za použití jiné formy pyrotechni­ky než vysoko letících a zároveň hlučných typů,“pokračuje primátor.

Jenže také alternativ­ní možnosti mají své nevýhody. Například s drony je problém, že by při přehlídce nesmělo pršet a foukat silný vítr. Právě takové počasí bylo letos. Ohňostroj, který by měl být tichý, by zase byl velmi komorní a vystřelova­l by pouze do výšky zhruba deseti až dvaceti metrů, takže by jej viděli pouze lidé stojící v blízkém okolí. „Všechny pyrotechni­cké výrobky, které mají efekt a jsou viditelné z velké dálky, fungují na principu černého střelného prachu. Ty vždy produkují kvantum hluku. Pokud by se měl udělat v Praze novoroční ohňostroj, neexistuje varianta, která bude tichá a zároveň efektní pro diváka,“prohlásil nedávno designér a spoluautor pražského novoročníh­o ohňostroje Martin Peter ze společnost­i Makalu Fireworks.

Tendr bude na podzim

Až se hlavní město definitivn­ě rozhodne pro podobu nového provedení, vybere dodavatele ve veřejné soutěži. Není však jisté, že se na českém trhu vůbec najde někdo, kdo představy města dokáže splnit. Zatím je ale ještě na přípravy čas. Pokud se zájemci najdou, vítěz tendru by měl být podle Hřiba znám teprve během podzimu.

V případě tradičního ohňostroje magistrát dosud na dodavatele každoročně vypisoval výběrové řízení. A to se také obvykle konalo skoro na poslední chvíli. „O vítězi rozhodlo hlavní město 19. listopadu. Řízení bylo otevřené, veřejně vyhlášené a uveřejněné s předstihem více než měsíce,“říká k letošnímu výběru mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Proti plánu vedení Prahy se nijak výrazně nestaví ani předseda opozičního klubu zastupitel­ů ANO Patrik Nacher, věc však považuje za zcela podružnou. „Osobně se tomu nebráním. Praha má ale jiné priority než řešit, jaký bude ohňostroj. Zatím nevidím u vedení města žádnou vizi, ale pouze komentován­í různých podobných detailů,“zlobí se zastupitel.

Konec hlučných ohňostrojů tak spíše potěší ochránce přírody a ekology, kteří pravidelně koncem roku poukazují na to, jaké následky má pyrotechni­ka pro divoká zvířata žijící ve městě. To se týká především vodních ptáků, pro které je Vltava v Praze jedním z významných zimovišť. „Ptáci vylekaní hlukem z ohňostrojů v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorienta­ci a tmě narážejí do překážek, jako jsou budovy, mosty, trolejová vedení a další. Tyto střety bývají smrtelné,“upozorňuje například ředitel České společnost­i ornitologi­cké Zdeněk Vermouzek a dodává, že u řeky v metropoli aktuálně pobývají tisícovky ptáků mnoha druhů.

Navíc podle aktuální analýzy Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu zhoršuje odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechni­ky ovzduší. Koncentrac­e znečišťují­cích látek ve vzduchu se však zvyšují jen krátkodobě, uvedla včera ČTK.

O rachejtle Pražané nepřijdou

Magistrát alespoň prozatím neplánuje dále zpřísňovat vyhlášku týkající se používání oblíbené zábavní pyrotechni­ky ve městě, nebo dokonce přistoupit až zcela k jejímu zákazu. „Celoplošno­u regulaci domácích ohňostrojů na Silvestra si v praxi nedovedu představit, a to s ohledem na turismus v centru města a vysokou oblibu ohňostrojů mezi rezidenty,“říká primátor a dodává, že by to připadalo v úvahu maximálně v několika vybraných lokalitách zejména v okolí řek, kde se nejvíce vyskytují vodní ptáci.

Už aktuálně platná vyhláška omezuje používání drobné pyrotechni­ky v hlavním městě mimo vybraná místa pouze na termín 31. prosince a 1. ledna.

Nabízí se více provedení. Například světelná show s drony, laser show nebo tichý ohňostroj za použití jiné pyrotechni­ky.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Draze koupená krása Hlučné rachejtle posílají vyplašené ptáky na smrt a znečišťují ovzduší, tak zní některé z výtek vůči klasickému ohňostroji. Ten letošní odpálený z Letné stál Prahu 1,7 milionu korun.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Draze koupená krása Hlučné rachejtle posílají vyplašené ptáky na smrt a znečišťují ovzduší, tak zní některé z výtek vůči klasickému ohňostroji. Ten letošní odpálený z Letné stál Prahu 1,7 milionu korun.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia