Třicet let od Palachova týdne

MF DNES - - Přední Strana - — Robert Oppelt

Vodní děla, obušky, slzný plyn a psi přivítali na Václavském náměstí v Praze všechny, kteří chtěli před třiceti lety položit květiny a připomenout si tak oběť studenta Jana Palacha.

Komunistický režim se už s předstihem rozhodl, že tvrdě potlačí všechny snahy připomenout dvacáté výročí činu studenta, který se upálil na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Už 13. ledna 1989 tehdejší ministr vnitra František Kincl vyhlásil svým rozkazem historicky nejvyšší, 4. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření k zajištění klidu a pořádku na území hlavního města a Středočeského kraje. Na dva týdny zřídil operační štáby, nařídil sledování a šikanování vytipovaných osob a zorganizoval preventivní opatření vůči skupinám „závadové mládeže“. Pořádková služba byla posílena o 1 300 příslušníků lidových milicí, do akce byly povolány stovky policistů a další stovky byly v pohotovosti.

Policejní manévry tisíců policistů a milicionářů už s předstihem změnily Václavské náměstí na nedobytnou pevnost obehnanou kovovými zábranami a přísně střeženou policií s obrněnými transportéry. To všechno kvůli jedinému pietnímu shromáždění, které režim s předstihem zakázal. V neděli 15. ledna ve 14 hodin měly být na Václavském náměstí položeny květiny a Vlasta Chramostová měla pronést zamyšlení nad smyslem oběti Jana Palacha. První demonstrace byla tvrdě rozehnána, ale lidé se zde sešli opět další den, a to po celý týden. Postupně se protestů, přes jejich brutální potlačování, účastnily až desetitisíce lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.