Arabské klany ovládly podsvětí

Německá policie zasahovala proti arabským kriminálním klanům. Pro ty ale dávno platí zákony vlastní rodiny, ne státu.

MF DNES - - Přední Strana - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Je to dosud největší policejní razie proti kriminálním arabským klanům v Severním Porýní-Vestfálsku (NRW). V noci ze soboty na neděli tam 1 300 policistů prohledalo kuřácké bary, sázkové kanceláře, čajovny a kavárny. To vše zároveň ve městech Dortmund, Essen, Duisburg, Gelsenkirchen a několika dalších.

„Razie zcela zapadá do naší nulové tolerance, kterou prosazujeme důsledně a dlouhodobě. Kriminální klany by měly pochopit, že je nikdy nenecháme v klidu,“řekl následně premiér NRW Herbert Reul z křesťanských demokratů (CDU), který se zásahu také osobně účastnil.

Proti kriminálním velkorodinám původem zejména z arabských a blízkovýchodních zemí byly podle zemského ministerstva vnitra nasazeny „všechny dostupné prostředky“, razie se proto účastnila také finanční a celní policie. Hlavním podezřením bylo praní špinavých peněz, daňové úniky a nelegální zaměstnávání.

Úřady jsou pozadu

Není to zdaleka poprvé, co německá policie podnikla proti arabským klanům razii.

Loni v červenci a srpnu například zvláštní jednotky zasahovaly proti kriminálním velkorodinám v Berlíně. Ty podezřívaly především z masivního obchodu s narkotiky. „Boj proti organizované a klanové kriminalitě je pro nás zásadním a strategickým postupem,“uvedlo k víkendovému zásahu ministerstvo vnitra NRW. To ale zdaleka neznamená, že úřady a stát získávají zpět kontrolu.

Přestože se německá města včetně Berlína snaží proti klanům postupovat systematicky a vytvářejí plány, jak jejich činnost omezit, realita je spíše opačná.

Na zastavení tohoto druhu kriminality je už navíc celkem pozdě. Členové arabských velkorodin mají často německé občanství, v zemi žijí už desítky let, další se tu narodili. Někteří z nich se infiltrovali do policie. Velkorodiny jsou finančně velmi dobře zajištěné, vlastní a pronajímají nemovitosti a nabízejí nelegální práci na černém trhu. Další zdroje mají z krádeží a loupežných přepadení, vydírání a překupnictví zbraní a drog.

Ukradená Alžběta

Víkendový zásah přitom přišel jen dva dny po jiné velmi sledované události: Minulý čtvrtek začal soud se čtveřicí zlodějů patřící k jednomu z největších klanů v Berlíně, kteří před dvěma lety ukradli raritní stokilovou zlatou minci z muzea přímo v centru Berlína.

Byl to kousek jak z filmové komedie: mladíci ve věku kolem dvaceti let v březnu 2017 vnikli do Bodeho muzea, novobarokní budovy na Muzejním ostrově. Dostali se tam po žebříku přes boční okno, ochranné bezpečnostní sklo vitríny rozbili sekyrou. Minci naložili na vozík a vytáhli ji z okna, poté ji na kolečku převezli přes Sprévu, shodili z mostu do parku a odtud odvezli autem.

Policie na místě našla jen použité nástroje. Na stopu je přivedl hlídač z muzea, který si krátce poté koupil zlatý řetízek v přepočtu za 260 tisíc korun a poohlížel se také po novém luxusním autě.

Všichni patří k jednomu z největších kriminálních rodinných klanů v Berlíně původem z Libanonu. Zloději jsou dva bratři a jejich bratranec, kteří se narodili v Berlíně. Hlídač (nyní už bývalý) je jejich kamarád ze školy, původem německý Turek.

Všem hrozí několik let vězení. Předpokládá se nicméně, že soud se ještě dlouho potáhne. Jeho výsledek je nejistý.

Razie zcela zapadá do naší nulové tolerance, kterou prosazujeme důsledně a dlouhodobě. Kriminální klany by měly pochopit, že je nikdy nenecháme v klidu.

Foto: Getty Images

Nekompromisně. Ale pozdě Němečtí policisté se v poslední době zaměřují na arabské podsvětí pod heslem „nedat jim ani na chvíli pokoj“. Navzdory masivnímu nasazení policejních sil se však nezdá, že by to gangstery nějak citelněji zasáhlo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.