Demonstrace začaly výbuchem plynu

Ani tuto sobotu nebyl ve Francii klid. Žluté vesty podeváté svolaly demonstrace po celé zemi. Na zhruba 83 tisíc protestujících dohlíželo osmdesát tisíc policistů.

MF DNES - - Ze Světa -

PAŘÍŽ Příznivci francouzského hnutí žlutých vest zahájili další demonstrace, od listopadu jde již o devátou protestní sobotu. V Paříži vyšla před polednem jedna skupina od budovy ministerstva financí v Bercy a zamířila k Bastille a Vítěznému oblouku.

Úřady do terénu vyslaly 80 tisíc policistů a četníků, kteří měli zabránit násilí. Jen v Paříži jich bylo kolem pěti tisíc. Ještě před zahájením akcí policie oznámila, že bylo kvůli nedovolenému držení zbraní zadrženo 24 lidí.

Oproti předchozím víkendům byla demonstrace jinak relativně klidná. Ve městě Bourges úřady zakázaly pořádat shromáždění v historickém centru a vyčlenily k tomuto účelu prostorné náměstí Séraucourt.

Protesty pokračují i přesto, že vláda slíbila zavést opatření na zlepšení ekonomické situace nejchudších Francouzů. Příští týden také zahájí celonárodní dialog.

Výbuch plynu v pekařství

Zatímco Paříž čekala v sobotu na další vlnu demonstrací, první, co městem otřáslo, byl výbuch.

Ukázalo se, že šlo o explozi plynu v pekařství v centru Paříže, nikoli o útok. To potvrdil také pařížský prokurátor Rémy Heitz.

Při silné explozi zemřeli nejméně čtyři lidé, přes čtyřicet z nich utrpělo zranění, z toho devět je ve vážném stavu. Mezi mrtvými jsou dva hasiči, kteří v budově zasahovali, a španělská turistka. Španělský ministr zahraničí Josep Borrell informoval o smrti španělské turistky a zranění dalšího Španěla.

Stav devíti ze zraněných, kteří byli převezeni do okolních nemocnic, je kritický. Dalších 37 lidí má méně závažná poranění.

Výbuch otřásl pekařstvím Hubert v ulici Trévise, která je v 9. pařížském obvodu nedaleko Opery. Na místě vzplanul požár a těsně před devátou hodinou se ozvala exploze. Na snímcích bylo vidět mnoho trosek a vyražená okna i v patrech nad podnikem a rovněž v okolních domech.

Podle francouzských médií v sobotu nemělo být pekařství otevřené. Svědek z domu naproti řekl, že ráno viděl do pekařství vstupovat hasiče, ale nevěděl proč. Asi po hodině nastal výbuch.

Policie na Twitteru požádala veřejnost, aby se místu vyhnula a nechala prostor pro hasiče a záchranáře. Těžce raněné evakuoval vrtulník, hasiči zraněným pomáhali z oken a evakuovali obyvatele zasažených bytů.

Na místo přijel dopoledne ministr vnitra Christophe Castaner a řekl, že situace je pod kontrolou a že do zásahu se zapojilo 200 hasičů a 100 policistů.

„Je to ohromná exploze, bilance bude těžká. Otevřeli jsme přijímací centrum a nabízíme pomoc,“řekl ministr. Na místo dorazil podle deníku Le Figaro také premiér Édouard Philippe a krizového jednání se zúčastnila i pařížská starostka Anne Hidalgová.

Na místě bylo i včera stále asi 30 hasičů a podle velitele sboru Erika Moulina tam zůstanou dalších 48 hodin, možná celý týden.

Exploze poškodila také okolní domy. „Byl to mimořádně silný výbuch, zasažena je oblast v okolí 100 metrů. Budovu je třeba zpevnit od sklepa až nahoru. Vstup není dovolen ani do domů v sousedství a naproti, vše začnou řešit architekti,“uvedl Moulin. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.