Brexit a trable v Číně tlačí automobilky k propouštění

MF DNES - - Ekonomika - František Dvořák redaktor iDNES

Pokles prodejů nových aut v loňském roce v Číně i Evropě, nejistota kolem brexitu, tažení proti naftě a prosazování elektromobilů. Hon na motorismus dosahuje v Evropě absurdních rozměrů.

Jako první to vzdává Ford a jeho bývalá divize Jaguar Land Rover, automobilky ohlásily propouštění.

Prodej nových osobních aut v západní Evropě se v loňském roce snížil o 0,7 procenta na 14,19 milionu vozů. Zaznamenal tak první celoroční pokles za pět let. Podle LMC Automotive by se sice letos měly prodeje v západní Evropě zvýšit o 0,8 procenta na 14,31 milionu vozů, pokud by ale Británie odešla z EU bez příslušné dohody, mohl by prodej opět klesnout.

Čína brzdí, auta se neprodávají

Poprvé za 20 let klesl prodej osobních aut také v Číně. Loni se tam prodalo 22,7 milionu aut, to je oproti roku 2017 propad o šest procent. Na největší automobilový trh světa má negativní vliv zejména zpomalování růstu čínské ekonomiky, což zasáhlo produkci automobilek po celém světě.

Pokles prodeje v posledních měsících hlásí řada zahraničních výrobců, jako je Ford, Volkswagen, Jaguar Land Rover nebo General Motors. Výrobci v posledních desetiletích vložili do montážních závodů v Číně miliardy dolarů a teď si nejsou jisti, kdy – a zda vůbec – se růst v tomto sektoru obnoví. Automobilky na situaci reagují snižováním počtu pracovních míst. Jaguar Land Rover oznámil, že zruší zhruba 4 500 pracovních míst. Propouštět bude převážně v Británii, kde má kolem 40 000 zaměstnanců. Loni již firma propustila 1 500 lidí. Rušení míst se nejvíce dotkne kancelářských pozic, protože firma chce zjednodušit svoji strukturu řízení. Chce hlavně ušetřit, v následujících 18 měsících to mají být dvě a půl miliardy liber (přes 70 miliard korun).

Šéf automobilky Ralf Speth čelí výtkám, že používá odchod Británie z EU jako výmluvu pro špatné vedení společnosti, která se příliš spoléhá na čínský trh a dál vyrábí dieselové vozy.

Ford možná zavře fabriky

Propouštění a velkou restrukturalizaci

6 procent činí oproti roku 2017 propad prodejů osobních aut také v Číně.

4,5 tisíce pracovních míst chce zrušit automobilka Jaguar Land Rover.

evropských aktivit ohlásil v uplynulém týdnu také Ford. Americká automobilka nevylučuje ani úplné zavírání fabrik. Adam Jonas, analytik Morgan Stanley odhaduje, že by se mohl Ford v Evropě chtít zbavit až třetiny zaměstnanců. Samotná firma nechce počty výpovědí specifikovat.

Ford už ohlásil, že opustí segment rodinných velkoprostorových MPV, přezkoumá své aktivity v Rusku a zracionalizuje své působení v Británii (evropské centrály a vývojová střediska značky jsou právě ve Spojeném království a v Německu). Mluví se o uzavření továrny na automatické převodovky v Bordeaux a ukončení výroby modelů C-Max v německém Saarlouis. Také Ford mezi důvody útlumu uvádí evropské tažení proti dieselům.

„Podnikáme rozhodující kroky k transformaci podnikání společnosti Ford v Evropě,“uvedl ve čtvrtek Steven Armstrong, viceprezident skupiny pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Automobilka chce nyní investovat jen do výdělečných projektů.

Ford, který v Evropě zaměstnává 53 000 lidí (v Turecku a Rusku dalších 15 tisíc), podle Armstronga na starém kontinentu prodělává peníze již léta, tlak na restrukturalizaci se ovšem v posledním roce výrazně zvýšil. Stojí za pozornost, že podobně mluvil konkurent Fordu, americký koncern GM, o značce Opel, když ji prodával francouzskému PSA.

Partnerství s Volkswagenem

Ford má dnes oznámit podrobnosti o partnerství s Volkswagenem. Automobilky vloni ohlásily společný vývoj užitkových vozů. Nově se má spolupráce rozšířit, především na poli elektromobility, ve které Ford zaostává a naopak Volkswagen do ní mohutně investuje. Ford je zas o krůček dál než jeho německý partner ve vývoji systémů autonomního řízení a hlavně má Volkswagenu pomoci s expanzí na severoamerických trzích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.