Princezny i králové hudby

Nejlepší kapela všech dob, nejlepší kapela světa a pár popových královen. Přízviska muzikantů jsou někdy velmi bizarní.

MF DNES - - Kultura - Václav Hnátek redaktor MF DNES

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové, o princezně popu Arianě Grande a samozřejmě králi rokenrolu Elvisovi Presleym nebo královi popu Michaelu Jacksonovi. A fanoušci to rádi přejímají, protože jejich idoly to před méně nadšenou veřejností legitimizuje.

Přehlídka kmotrů

Jenže někdy se přezdívek nedostává, a pak se stane, že princeznou popu je zvána Adele, Christina Aguilera (též hlas generace, alespoň podle American Latino Media Arts Award), Ariana Grande, Janet Jacksonová, Lady Gaga, Avril Lavigne, Kylie Minogue, Britney Spears nebo Dionne Warwicková. Což je dejme tomu v pořádku, protože princezen může být víc. Jenže potom tu vedle sebe máme Madonnu, Eleni Foureiru nebo Whitney Houston, jež všechny se mohou pyšnit mediálně (nad)užívaným titulem královna popu.

Některé přezdívky dávají větší smysl. Eric Clapton je „slowhandem“proto, že měl ve zvyku měnit prasklou strunu přímo na pódiu, zatímco publikum pomalu tleskalo. Bruce Springsteen se stal bossem, protože vybíral honoráře od pořadatelů a rozděloval je kapele. Lou Reed nebo Pete Townsend jsou nade vší pochybnost kmotry punku a Neil Young zase kmotrem grunge. Stačí si je pořádně poslechnout. Mimochodem Weird Al Yankovic si vysloužil titul krále parodie a legendární Frank Zappa zase „nejlépe zachované hudební tajemství Ameriky“.

Rolling Stones Asie

Zábava nastává v případě skupin, kde si s jednoduchými roajalistickými přirovnáními nevystačíme. Tak tu jsou U2 coby největší kapela světa, Rolling Stones jako nejlepší světová rokenrolová kapela nebo R.E.M. jako největší americká rokenrolová kapela. ABBA si vysloužila přízvisko mistři diska, Beach Boys jednoduše americká kapela a Beatles zůstala už jejich přezdívka z dávných dob beatlemánie – Fab Four, tedy báječná čtveřice.

Pod komplikovaným společným názvem Nesvatá trojice britského hard rocku a heavy metalu se ukrývají kapely Black Sabbath, Deep Purple a Led Zeppelin, jako Velká čtyřka trashe jsou známé též skupiny Anthrax, Megadeth, Metallica a Slayer.

One Direction jsou podle mnohých největší boyband čili chlapecká kapela světa, což však zjevně nikdo neohlásil do Asie, kde stejný titul získala o dva roky mladší jihokorejská skupina Exo. Asi kulturní rozdíly. A když už jsme v těchto končinách, nelze nezmínit thajské Carabao, kteří míchají tamní folk s rockem, country či reggae. Z nějakého důvodu si vysloužili jméno Rolling Stones Asie.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.