Lady Finále. Bitvy o titul zvládá Kvitová báječně

MF DNES - - Sport - Pohled Karla Knapa reportéra MF DNES

26 titulů na okruhu WTA už posbírala Petra Kvitová.

Tíseň v očích. Vnitřnosti mučivě sevřené. Neviditelná závaží na kotnících a zápěstích.

Trémou ochromená

Petra Kvitová leckdy v prvních kolech grandslamů připomíná hromádku neštěstí. V úvodních kolech turnajů dokáže prohrát i se soupeřkou, která na žebříčku visí v nedozírné hloubi pod ní. Její „šokující“porážky už nejsou nějak zvlášť překvapivé.

Jinou schopností na okruhu WTA ovšem vyniká ještě víc. Jakmile dokráčí do finále, jen těžko ji některá ze sokyň skolí, což se potvrdilo o víkendu v Sydney.

Křečím a žaludečním potížím navzdory otočila zápas s domácí Ashleigh Bartyovou a bilanci v bitvách o titul si vylepšila na 26–7. Ovládla osmé finále za sebou. S úspěšností 78,8 procenta převyšuje i superhvězdy v branži:

Rafael Nadal 69 procent, Novak Djokovič 68,6, Roger Federer: 65,6.

Serena Williamsová

76,6 procenta, Maria Šarapovová

62,1, Venus Williamsová 59.

Jistě, všichni zmínění posbírali víc pohárů než ona. Přesto jsou její výsledky v samotném závěru turnajů úžasné, což potvrzuje též srovnání s výtečnými krajany: Karolína Plíšková 52,2 procenta, Lucie Šafářová 41,2, Tomáš Berdych 40,6. O svůj první wimbledonský titul se v jedenadvaceti střetla s ruskou modlou Šarapovovou. A když s ní manažer Miroslav Černošek mluvil před utkáním, klidně mu oznámila: Nebojte, smáznu ji! Posléze z ní mladická bezstarostnost vyprchala, spoutává ji odpovědnost. Jak se však prodírá pavoukem, dál si utužuje sebedůvěru, míří do své zóny a v posledních partiích připomíná rozdrážděnou dračici.

Hecuje se. Ač rozhodně nepatří mezi tenistky puntičkářsky dbající o svou fyzičku, vyždímá ze sebe zbytky energie, i kdyby měla na kurtu vypustit duši. Bartyová v sobotu trefně poznamenala: „Petra vytáhla nejlepší údery, když je nejvíc potřebovala. Ukázala obrovskou kuráž. Odvážně riskovala a zasloužila si vyhrát. Musím před ní smeknout.“Takže stále platí: Jakmile Kvitová přežije první půlku turnaje, mění se ze snadno zranitelné nešťastnice v nemilosrdnou šampionku.

Foto: AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.