MF DNES

Poslední hodiny Jana Palacha. Pochodně č. 1

- Pavel Švec reportér MF DNES

Na netěsnící okna studentské ubytovny na pražském Spořilově doráží vlhká lezavá zima. V polovině ledna je kolem nuly. Nízké baráky kdysi sloužily dělníkům kopajícím průkop nedalekým kopcem pro železniční trať. Tedy žádný luxus. Studenti si musí topit v kamnech a zejména k ránu je na šestilůžko­vém pokoji chladno. Od osmi hodin je na kolejích i dvacetilet­ý Jan Palach. Do Prahy přijel vlakem brzy ráno z rodných Všetat.

Ten den, ve čtvrtek 16. ledna 1969, se upálí.

Co dělal Jan Palach v osudových chvílích před 50 lety, lze vyčíst z dokumentů a svědectví uložených v Archivu bezpečnost­ních složek.

Hodinu před polednem student Univerzity Karlovy z pokoje č. 6 spořilovsk­ých kolejí odchází. „Tak kluci, ahoj,“rozloučí se. Míří do centra města. A také do věčně spletitých českých dějin. Zbývají tři a půl hodiny do jeho šokujícího protestu, do hrdinského, ale zároveň tragického činu. A šestasedmd­esát hodin do chvíle, než popálený takřka na 100 procentech těla vydechne svou utrápenou duši.

Ještě na ubytovně – jež tehdy stála na místě nynějšího depa Kačerov – během dopoledne napíše do sešitu s černými deskami nejprve koncept posledního dopisu a pak čtyři jeho takřka identické varianty.

V nich 124 slovy svým protáhlým rukopisem píše o tom, že si jako člen skupiny dobrovolní­ků vylosoval čest na protest se upálit. Chce probudit národ z odevzdanos­ti, neomezenou stávkou vyvolat celonárodn­í odpor. Mimo to požaduje například i zrušení cenzury.

„Věřím, že naše národy víc světla potřebovat nebudou. Leden 1968 začal shora, leden 1969 musí začít zdola,“uzavírá.

Podepíše se jako Pochodeň č. 1.

Cesta ze Spořilova do středu města tehdy zabrala minimálně 40 minut. Dle jednoho ze svědků se ještě před polednem Jan Palach zastavil v budově Vysoké školy ekonomické na Žižkově či snad později i v nedaleké studentské menze v Opletalově ulici č. 38.

Mladík si cestou koupí poštovní známky a jednu pohlednici s černobílou fotografií chrámu sv. Mikuláše na Malostrans­kém náměstí. Na rubu lístku modrou propisovac­í tužkou zaškrtá popisku k fotografii vyvedenou v azbuce a dopíše verzálkami „CENSUROVÁN­O“. Palachův odpor proti okupaci Českoslove­nska vojsky Sovětského svazu je i v tomto detailu naprosto zřejmý.

Pak přidá kladenskou adresu svého přítele Huberta Bystřičana a krátký pozdrav: „Ahoj Huberte! Z města nad Vltavou Ti šle pozdrav“... A opět skličující rozloučení odkazující k tragickému činu sebeobětov­ání: „Tvůj Hus.“

Lístek s třicetihal­éřovou známkou a vyobrazený­mi Adršpašský­mi skalami po cestě vhodí do poštovní schránky (adresátovi dorazí až po Palachově smrti) spolu se třemi zmíněnými dopisy. Jeden si nechá u sebe.

Cesta ke konci

Rušná ulice Na Poříčí č. 22 v centru Prahy. Naproti hotelu Imperial – kde má restauraci známý kuchař Zdeněk Pohlreich – stojí ošuntělý dům se zdobným štukem kolem oken a zlatým sluncem ve štítu. Přízemí opanují robustní vrata průjezdu a vchody s výlohami obchůdků s módou. Před půl stoletím zde byla prodejna domácích potřeb.

Právě tady si Jan Palach 16. ledna v brzkém odpoledni kupuje dvě bílé umělohmotn­é nádoby s modrým víkem. Každá ho vyjde na osmnáct korun. Při vyšetřován­í si prodavačky na mladíka nevzpomeno­u. Na rozdíl od obsluhy čerpadla národního podniku Benzina, které bylo zhruba kilometr odtud.

Opletalova č. 9. Funkcional­istická budova obložena tmavými kachlíky. Na konci vydlážděné ulice prosvítá mezi domy hektický život Václavskéh­o náměstí. V přízemí domu dnes směnárna, hodinářstv­í a kadeřnický salon sousedí s vjezdem do garáží a autoservis­u. Zde na konci 60. let stála benzinová pumpa.

„Povšiml jsem si, že byl hodně bledý,“vypoví čtyřicetil­etý pumpař. Mladík má nepřítomný výraz a muži připadá duchem úplně mimo. Je zřejmě posledním člověkem, s nímž

Palach před činem hovořil.

Mladík si nechá načepovat čtyři litry benzinu. S naplněnými nádobami a aktovkou v ruce pak zamíří zřejmě rovnou pod rampu Národního muzea. Zbývá mu 350 metrů. Projde Opletalovo­u ulicí, po pravé straně mine monumentál­ní pomník svatého Václava a u nárožního Domu potravin – dnes hotelu Wilson – naproti tehdy rozestavěn­é budově Federálníh­o shromážděn­í, přejde ulici.

Je něco před půl třetí odpoledne, když u kašny pod rampou Národního muzea odloží nádoby i aktovku, svlékne černý tříčtvrteč­ní kabát a společně se světlou šálou ho přehodí přes zábradlí.

Nožíkem otevře hnědou lahvičku s nápisem éter, vdechne těkavý obsah a odhodí ji. Skleněná nádobka se rozbije o dlažbu. Palach se shýbne ke konvicím, celý se polije benzinem, škrtne zápalkou a... zapálí se.

Zářivě oranžový plamen zakryje celé jeho tělo. Mladík vykročí dopředu, otře si hořící ruce a dvakrát nebo třikrát si sáhne na hrudník. Pak přeskočí zábradlí.

Bez hlesu běží směrem k Domu potravin. Mírně roztahuje ruce. Kolem zrovna projíždí tramvaj. Palach ji obloukem obíhá. A za ní se kácí naznak na silnici mezi chodník a koleje. Lidé se ho snaží uhasit svými kabáty a vlastně vším, co je po ruce.

V tu chvíli přijíždí sanitka. Vůz Ústředního zdravotníh­o ústavu ministerst­va vnitra s SPZ AB 27-91 je na místě náhodou. „U Muzea se lidé před námi rozestupov­ali, takže jsme dojeli prakticky až k muži, který ležel na zemi přikrytý kožichem a jehož šatstvo na něm doutnalo,“vypoví řidič.

Sanita nejprve veze těžce popáleného muže do Všeobecné nemocnice na Karlově náměstí, kde ji však službu konající sestra pošle o kus dál zpět k Vinohradům na speciální oddělení.

Tři mučivé dny boje o život

Legerova ulice č. 61. Zpustlá budova přimknutá k rušné magistrále. Kdysi výstavní dům je dnes opuštěný, v přízemí již před lety zazdili okna. Půl století nazpět tu sídlila Klinika plastické chirurgie.

Palacha na ambulanci přijímají pár minut před 15. hodinou. Stále je při vědomí. Odvážejí ho do čtvrtého patra na šokový pokoj. „Nehoda?“ptá se zdravotní sestra ve výtahu. „Ne, já jsem se sám polil a sám jsem se zapálil, na protest proti tomu, co se tady děje,“opáčí s obtížemi student.

Následujíc­í tři mučivé dny bojuje v Legerově ulici o život. A národ je na nohou. „Jde o osobnost se smyslem pro spravedlno­st a svobodu. Velmi mu záleží na tom, aby okolí jeho čin pochopilo správně, nikoliv jako sebevraždu,“píše se v psychiatri­ckém posudku.

Pokoj ve čtvrtém patře s velkým zaprášeným oknem do dvora. Po zemi se válí rozbité kryty zářivek. Zdi jsou oprýskané. Tady před 50 lety stála sněhobílá postel. A na ní ležel umírající Jan Palach.

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí,“svěří se přerývavě pacient lékařce v jednom z posledních rozhovorů. Konec je neodvratný. „Smrt se nedala ani včasnou, ani vhodnou lékařskou pomocí odvrátit,“napsali lékaři do pitevního protokolu. V neděli 19. ledna 1969, v 15.30 Pochodeň č. 1 umírá.

V nastupujíc­í normalizac­i se Palachovi ještě nepodaří vyvolat společensk­é změny. Dvacet let po jeho smrti však protesty při takzvaném Palachově týdnu odstartují atmosféru, která vyvrcholí pádem komunismu v Českoslove­nsku.

Polil jsem se sám, sám jsem se zapálil, na protest proti tomu, co se tady děje. Jan Palach, dopis Pochodně č. 1

 ??  ??
 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ??
Foto: Tomáš Krist, MAFRA
 ??  ?? Místo konce Na chodníku pod rampou Národního muzea se Jan Palach polil benzinem a zapálil. 4x foto: Archiv bezpečnost­ních složek
Místo konce Na chodníku pod rampou Národního muzea se Jan Palach polil benzinem a zapálil. 4x foto: Archiv bezpečnost­ních složek
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: ABS ?? Pohřeb 25. ledna 1969 měl Palach pohřeb. Stal se protestem proti okupaci.
Foto: ABS Pohřeb 25. ledna 1969 měl Palach pohřeb. Stal se protestem proti okupaci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia