MF DNES

Svíčky za Jana Palacha.

Padesát let poté, co se na protest upálil

- Reportérka MF DNES

Radka Hrdinová

Brexit dělá vrásky nejen Therese Mayové, ale také šéfům českých jazykových škol. Ty přitom už nyní zažívají exodus. Přicházejí o jazykové lektory – rodilé mluvčí, ale i o Čechy – kvůli nízkým mzdám.

Přitom poptávka zejména po firemních jazykových kurzech rychle roste. „Řada firem nabízí jazykové kurzy jako samozřejmý benefit,“říká Martin Borl, ředitel jazykové školy James Cook Languages. Jenže české jazykovky podle něj kvůli tvrdé konkurenci platí svým lidem nejméně ve střední Evropě.

Školy se obávají, že by tvrdý brexit mohl přimět k úvahám o odchodu další lektory. Právě Britové jsou totiž podle předsedkyn­ě Asociace jazykových škol Marcely Hergesselo­vé mezi zahraniční­mi lektory v naprosté většině.

„Britské velvyslane­ctví zaznamenal­o s blížícím se odchodem Británie z Evropské unie zvýšený počet hovorů britských občanů žijících v ČR na informační linku,“potvrzuje obavy Britů zástupkyně britského velvyslanc­e Lucy Hughes. „Největší problém vidím v tom, že nikdo vlastně přesně neví, co se bude dít, pokud brexit proběhne bez uzavření dohody. Mohou se změnit daně, příspěvky na sociální pojištění, mohly by nastat problémy se zdravotním pojištěním, možné je i zavedení pracovních povolení. A pokud Británie zkomplikuj­e život Čechům žijícím na ostrově, pak můžeme očekávat podobné komplikace i pro Brity žijící Česku,“uvádí Laura Gilbertová, která vyučuje angličtinu v jazykové škole James Cook Languages.

Pro řadu Britů bude podle ní rozhodujíc­í cena, kterou zaplatí za to, aby mohli zůstat. „Například za pracovní povolení nebo zdravotní pojištění – papírování, které s tím bude spojené,“popisuje lektorka.

Konkurencí jsou základky

Fakt, že se obává právě vyšších finančních nákladů, není náhodný. Už nyní jazykovky přicházejí o zaměstnanc­e zejména kvůli nízkým příjmům – své lektory totiž platí v podstatě stejně jako před deseti lety. „Za tu dobu ale velmi stouply ceny bydlení i života, především v Praze. Práce lektora je pro ně stále méně finančně zajímavá,“upozorňuje Borl. Navíc jazykovým školám vyrostli noví silní konkurenti. Čeští lektoři z nich odcházejí do veřejných škol, kde se v posledních letech zvyšovaly platy a podle vládního příslibu se ještě dále zvyšovat budou.

Rodilé mluvčí zase v době, kdy si kdekdo stěžuje, že na pracovním trhu chybějí lidé, přetahují za lepší peníze firmy z jiných oborů.

To je i příběh Jenifer, která přijela do Prahy před dvěma lety z Texasu. Lektorka ze zkušenostm­i i z Asie pracovala v pražské jazykové škole do konce loňského školního roku. Klientů měla dost, mzda však nestačila stále rostoucím nákladům na bydlení a na život. Z Prahy se jí ale nechtělo – navzdory komplikací­m se získáním pracovního povolení – má tu přítele.

„Našla jsem si práci jinde. Je mi to líto, protože učení mě baví, jenže to byl nejistý příjem. Stačilo, aby pár klientů odřeklo, a měla jsem problém zaplatit nájem,“vysvětluje. Nechala si jen pár klientů, které učí po večerech.

Nikdo neví, co se vlastně bude dít. Pokud Británie zkomplikuj­e život Čechům žijícím na ostrově, můžeme pak očekávat podobné komplikace pro Brity žijící v Česku.

Ceny půjdou nahoru

Právě takových případů, kdy zahraniční lektoři sice zůstali v České republice, ale našli si práci v jiné oblasti, podle Borla v posledních letech výrazně přibylo. „Mnoho jich navíc není vázáno smlouvou na hlavní pracovní poměr, takže mohou skončit poměrně rychle,“dodává ředitel jazykové školy.

Lektoři tedy chybějí navzdory tomu, že zájem o práci u nás spíše roste. „Česká republika a zejména Praha jsou pro zahraniční lektory stále přitažlivé, vnímají nás jako bezpečnou zemi, nepovažují nás za xenofobní národ,“upřesňuje Hergesselo­vá. Aby si je jazykové školy udržely, zvyšují ceny. „Kolegové z asociace už začali zdražovat, i do výběrových řízení ve firmách jdou s vyššími cenami,“říká Hergesslov­á. Nárůst zatím odhaduje zhruba na 20 procent, ale bude podle ní pokračovat.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Tady se to stalo Několik set lidí se sešlo na pražském Václavském náměstí, aby zapálením svíček uctili památku studenta Jana Palacha, který se na tomto místě přesně před padesáti lety upálil. Protestova­l tím proti letargii, která se zmocnila společnost­i po sovětské okupaci roku 1968.
Foto: Michal Šula, MAFRA Tady se to stalo Několik set lidí se sešlo na pražském Václavském náměstí, aby zapálením svíček uctili památku studenta Jana Palacha, který se na tomto místě přesně před padesáti lety upálil. Protestova­l tím proti letargii, která se zmocnila společnost­i po sovětské okupaci roku 1968.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia