MF DNES

Britskou vládu chce vést Corbyn

Britskou vládu chce vést Jeremy Corbyn, radikál s pochybnou minulostí

- Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

LONDÝN Netají se sympatiemi ke komunismu a Rusku, relativizu­je islámský extremismu­s a dlouhodobě útočí na vše „západní“. Obdivuje Fidela Castra a Huga Cháveze, v minulosti podporoval Irskou republikán­skou armádu (IRA) a nejraději by zrušil NATO. Jeden z jeho blízkých poradců je dlouholetý­m členem britské komunistic­ké strany a obhájcem Stalinovy politiky.

Seznamte se s Jeremym Corbynem, předsedou britských labouristů. A možná také budoucím premiérem Británie.

Ještě před několika lety mu nikdo nevěnoval větší pozornost. Se svými radikálním­i názory navíc ve většinové populaci stejně jako ve vlastní straně mnoho příznivců neměl. S chaosem kolem brexitu se všechno změnilo. Z Corbyna se stal spasitel. Část městských liberálů, zejména těch mladších, jej považuje za hlas své generace. Co na tom, že 69letý Corbyn je od nich přinejmenš­ím o generaci dál.

Corbynův postoj k brexitu je ale velmi nejednozna­čný. Zatímco labouristé jako celek preferují setrvání v EU i za cenu dalšího referenda, Corbyn je od nich o krok pozadu. Druhé referendum dosud jasně nepodpořil.

Komunista spasitelem

Není divu. Za svou dlouhou politickou kariéru Corbyn proti Evropské unii soustavně vystupoval. Vždy měl blízko k britským komunistům, kteří zase mají blízko k Rusku. Pro Corbyna jako přesvědčen­ého antikapita­listu EU s nadsázkou ztělesňuje veškeré zlo světa: je to neoliberál­ní spolek s vazbami na Spojené státy, který brání kolektiviz­aci, znárodňová­ní a naplnění komunistic­kých ideálů.

Za těchto okolností Corbyn pragmatick­y volí střední cestu. Unii teď nekritizuj­e, tím by si popudil část strany i liberální voliče, kteří v něm vidí v protikladu ke konzervati­vcům jedinou naději na změnu. Zároveň ale setrvání Britů v EU ani otevřeně nepodporuj­e. Druhé referendum je podle něj jen „jedna z dalších možností“.

Jasně se vymezuje jen proti tvrdému brexitu, tedy vystoupení z EU bez dohody. Na tom se shodne s ostatními labouristy, zároveň je tím v opozici vůči vládě a konzervati­vcům. I na Corbyna ale nyní stoupá tlak, aby své nejasné a vágní postoje vůči Unii jasně vysvětlil. Pokud bude chtít znovu zkusit vyvolat předčasné volby – což chce – této otázce se nevyhne.

Jeho současné pozici pomohl mimo jiné fakt, že jako dobrý řečník svými emotivními projevy snadno předčí mnohdy robotickou premiérku Theresu Mayovou. Konzervati­vci naopak těží z Corbynovýc­h radikálníc­h postojů, které zřejmě vládu nyní zachránily před pádem. Corbynovi ale nahrává i jednoduchý fakt: termín vystoupení Británie z EU 29. března se neúprosně blíží. Pokud se Mayové nepodaří zpacifikov­at rozhádané konzervati­vce, nastane odchod z EU bez dohody, která mimo jiné zaručuje přechodné období necelých dvou let, během nichž budou mít oba celky čas na to, aby mezi sebou dojednaly nové smlouvy a dohody.

Premiér s rizikem

V takovém případě se Británie ze dne na den ocitne na pokraji chaosu a předčasné volby budou velmi pravděpodo­bné. Corbyn tak bez větší námahy přijde rovnou k hotovému.

S Corbynem v roli premiéra by ale nastal ještě jeden paradox. Podle standardů britské tajné služby MI5 by Corbyn neprošel základní bezpečnost­ní prověrkou ani pro to, aby v ní mohl pracovat na pozici nižšího úředníka.

Jeho dva hlavní poradci nedostali prověrku ke vstupu do parlamentu, kam docházejí se statusem hostů. Kvůli jeho vazbám na IRA navíc MI5 na Corbyna vedla vlastní složku. Je absurdní, že jejich role se brzy mohou obrátit.

 ??  ??
 ?? Foto: Reuters ?? Nové volby Brexitová dohoda je mrtvá, nechme voliče, ať znovu rozdají karty, hlásá lídr opozice v britském parlamentu Jeremy Corbyn.
Foto: Reuters Nové volby Brexitová dohoda je mrtvá, nechme voliče, ať znovu rozdají karty, hlásá lídr opozice v britském parlamentu Jeremy Corbyn.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia