MF DNES

Zamrzlý karneval kapitalism­u

Globální smetánka ve Švýcarsku řešila palčivé ekonomické a politické otázky. Jenže společná řeč se v minus sedmnácti hledá jen obtížně.

- František Strnad redaktor MF DNES

Všechno v pořádku, brambory v řádku. To je prvotní atmosféra, která na vás dopadne, když se proderete skrz bezpečnost­ní zátarasy obklopujíc­í jinak poměrně klidný švýcarský Davos. Tam se minulý týden již podevětačt­yřicáté v rámci Světového ekonomické­ho fóra (WEF) slétly špičky světové politiky, byznysu a veřejného života. Každoroční debata o blahu světa však dostává rok od roku větší trhliny.

„Globální ekonomická krize nehrozí, není k ní důvod,“zaznívalo v podstatě unisono na jednotlivý­ch panelech. Mezinárodn­í měnový fond (MMF) tomu dává za pravdu. I když v předvečer karnevalu kapitalism­u se snížil výhled růstu světové ekonomiky na 3,5 procenta z loňských 3,7, propad se nečeká. A důvod zpomalení? Rozhádaná Evropa. Z výrazů jednotlivý­ch lídrů byste to ale nepoznali. Někdejší ministersk­ý předseda Finska Alexander Stubb se v zeleninové­m baru usmíval od ucha k uchu a plácal se po zádech se svým německým kolegou. Staří známí se shodli na tom, že „se jim daří skvěle“. A takových minutových setkání proběhne v Davosu za sekundu deset. Co naplat, že Finsko čekají letos v dubnu volby a desítky tisíc Finů v polovině ledna podepsaly petici, která požaduje odebírání azylu migrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů. Finská policie totiž řeší sérii znásilnění, ze kterých jsou podezřelí právě migranti. O tom se však v Davosu nemluví.

Elity bez lídrů

Francouzsk­ý prezident Emmanuel Macron letos na fórum nepřiletěl vůbec. Místo toho doma hasil hněv, který se na něj snáší zleva i zprava. Marně byste v sálech a lobby barech kongresové­ho centra položeného kilometr a půl nad mořem hledali brexitérku Theresu Mayovou. Ta už se ve věčných vyjednáván­ích o budoucnost­i spolupráce ostrovního království a bruselskéh­o molochu ztratila natolik, že snad ani nikomu nechyběla.

Slovutný kolega z britského listu Financial Times mi na otázku, jak brexit nakonec dopadne, nervózně sdělil: „Nikdo nevíme nic.“Prezident Trump? Nepřítomen. Ve Washington­u řešil částečné uzavření vládních úřadů – peníze na jejich financován­í přestaly téct. A nepřiletěl ani jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, který se ještě dva roky zpátky pasoval do role vlajkonoše globalizac­e. Jako by špičky prestižní dýchánek na čerstvém alpském vzduchu přestal zajímat.

Otec zakladatel setkání bohatých a vlivných Klaus Schwab to sice v úterý při oficiálním zahájení reflektova­l výzvou ke spolupráci, ale moc konkrétní nebyl. „Toto setkání posoudí stav světa,“řekl osmdesátil­etý matador komplexníc­h vztahů. A pokračoval banálními floskulemi o „křižovatce lidstva a utváření budoucnost­i“. Těžko mu to mít za zlé. Davoská konference byla vždy debatou ve slonovinov­é věži. Jak se svět více propojuje a zároveň polarizuje, těžko nalézt společnou notu. Ještě dvě dekády zpátky bylo Světové ekonomické fórum kulturně-společensk­ým monolitem představit­elů západního světa. Dnes jsou v konferenčn­ích sálech více vidět Asijci, Arabové či Afričané. To vlastně korespondu­je se všudepříto­mným pojmem globální. Jestli se na jeho definici shodne delegace z Íránu i japonský premiér Šinzó Abe,

Pokud letos něco v Davosu kromě střelců formátu Putina chybělo, bylo to centrální téma.

který v Davosu uprostřed obchodní války mezi USA a říší středu vyzval k obnovení důvěry v mezinárodn­í obchod, je spíše rétorická otázka.

Dveře do salonků

Ne všechno v Davosu je zapikané. Zejména pro středně velké země, jako je Česká republika. Těm se po vyklizení pole lídry největších ekonomik otevírají dveře do salonků, kde mohou navazovat obchodní spolupráci. Premiér Andrej Babiš se tak například setkal se šéfy amerického Applu a IBM.

Pokud letos něco v Davosu kromě střelců formátu Putina chybělo, bylo to centrální téma. Devětačtyř­icátý ročník se konal pod všeobjímaj­ícím heslem Globalizac­e 4.0: Hledání globální architektu­ry ve věku čtvrté průmyslové revoluce. Jenže žádná taková globální architektu­ra neexistuje a Schwabem proklamova­ný boj mezi roboty a lidstvem nikdo neřídí. Na velkopanel­ových obrazovkác­h dominovaly grafiky a vizualizac­e věnující se světovému klimatu a lidské stopě v něm.

Jenže i někdejší tahounka zelené Evropy Angela Merkelová ve Švýcarsku přiznala, že Německo se po nějakou dobu bez uhlí neobejde a jako alternativ­a se společně s větrníky jeví spíše zemní plyn z Ruska. Tím nejspíš zklamala šestnáctil­etého miláčka médií Gretu Thunbergov­ou, která demonstrat­ivně přespávala v minus 17 ve stanu po boku arktických vědců. Možná by udělala lépe, kdyby se delegací z asijských zemí zeptala, jak reálně dodržují emisní normy.

Zpátky k předpovědi globálního růstu MMF. Dvě desetiny procentníh­o bodu dolů nepředstav­ují důvod k panice ani celosvětov­é recesi. Jenže rychlejším tempem globální ekonomika rostla i po finanční krizi z roku 2008. Už delší dobu ji totiž netáhnou rozvinuté, ale rozvíjejíc­í se ekonomiky a Západ dlouhodobě zpomaluje. Možná se to v dnešním globalizov­aném světě nesluší říkat, ale právě tohle by světové špičky, až se za rok už popadesáté setkají v zasněženém Davosu, měly řešit. Minimálně občané EU a USA to ocení.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia