MF DNES

Magnetický pól se sune k Rusku

- Redaktor MF DNES

Jiří Sládek

Vzemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál rychlejší.

To je podstatná zpráva pro navigační systémy, které magnetický pól využívají.

Vědci museli s předstihem aktualizov­at model, od kterého se globální navigace odvíjí. Normálně upravují data, která se využívají pro leteckou navigaci či kompasy v chytrých telefonech, každých pět let. Teď si museli pospíšit.

„Vzhledem k neočekávan­ým změnám v arktické oblasti byla aktualizac­e modelu publikován­a o rok dříve,“uvedlo v prohlášení americké Národní středisko pro informace o životním prostředí (NCEI). Současně dodalo, že pro většinu běžných uživatelů je změna těžko zaznamenat­elná.

Magnetické póly jsou částí pole, které vzniklo z rozžhavené­ho železa a niklu kolem vnějšího zemského jádra. Pole se vytváří elektrický­m proudem, který je důsledkem tření polotekuté­ho jádra se zemským pláštěm.

Pole se neustále přesouvá. Na rozdíl od geografick­ých pólů, které se nehnou z místa.

Přesun magnetické­ho pole přitom není nic nového. Vědci jej znají celá staletí. Už v roce 1831 objevil severní magnetický pól badatel James Clark Ross.

„Ze zápisků starých mořeplavců dávno víme, že severní magnetický pól putoval napříč severní Kanadou,“říká Ciaran Beggan, geofyzik z Britského geologické­ho institutu v Edinburghu.

Vědce ale zarazila rychlost změn, jež nyní probíhají. Ještě v 90. letech minulého století se přesouval magnetický pól rychlostí zhruba 15 kilometrů za rok. Teď je to nejméně 50 kilometrů za rok. Co se stalo?

Pro vědce zatím zůstávají příčiny tohoto jevu zahaleny tajemstvím. Tím spíše, že jižní magnetický pól podobný vývoj nekopíruje, posouvá se jen zvolna. „Akcelerace pohybu severního pólu nastala zhruba před 30 lety, nyní se velmi rychle blíží Sibiři,“líčí geofyzik Beggan. Jaké jsou ale důvody zrychlení, si nikdo z vědců netroufá odhadovat.

Nečekaný posun severního magnetické­ho pólu ale vede výzkumníky k domněnce, že není vyloučen ani zásadní dramatický posun. Oba póly si v budoucnu mohou vyměnit svá místa. Výzkumníci jsou přesvědčen­i, že se to v minulosti už stalo. „Nejde o to, zda taková změna přijde, ale kdy se tak stane,“soudí geofyzik Daniel Lathrop. Nebude to ale podle něj brzy, rozhodně ne dříve než za 1 000 let.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia