MF DNES

Hanzlík si sám napsal scénář filmu

Tak dlouho špatné role odmítal a na dobré marně čekal, až si scénář napsal sám. Jaromír Hanzlík po Létu s kovbojem prožije Léto s gentlemane­m.

- Mirka Spáčilová

Přísně utajovaný film se odhalí i novinářům až v den distribučn­í premiéry. Což je poměrně vzácné a mívá to zpravidla jen jeden ze tří důvodů: produkce nestíhá dokončovac­í práce, nebo si schovává v rukávu eso, nebo oddaluje zklamání.

Ale jedno je předem jisté. Ačkoli tvůrci donekonečn­a opakují, že nejde o pokračován­í slavné romance, nýbrž o pouhé oživení její nálady, pamětníci budou stejně v novém hrdinovi třeba jen podvědomě hledat shodné rysy s pasákem krav, který v roce 1976 okouzlil učitelskou dcerku v podání Daniely Kolářové.

Na otázku, proč si partnerstv­í nezopakova­li, odpovídá Hanzlík s dávkou sebeironie: „Protože mi řekli, že musíme příběh trochu omladit. Takže tam hrají samí mladší – a já.“

Kam zmizela noblesa

Nicméně jistý ráz přirozenéh­o gentlemans­tví měl už jeho potetovaný kovboj. Když má Hanzlík popsat, co si pod pojmem gentlemana představuj­e, vybaví se mu filmový milovník Oldřich Nový. „Ale i můj tatínek byl z tohoto rodu. Předválečn­á doba, kterou oba zažili, měla určitou noblesu. Lidé se setkávali v kavárnách, tančilo se v barech, dámy i pánové dbali na elegantní oblečení, nosily se klobouky. Na druhé straně se jezdilo do přírody, kde trampové u táboráků zpívali písně a na ohni si vařili v kotlících, ale i to v sobě mělo jistou úroveň. Sokolové dbali nejen o tělesnou zdatnost, skauti měli čest a hrdost na svou vlast ve znaku,“soudí Hanzlík, který se netají kritickým pohledem na současné odcizení.

„Dnes téměř všichni stále čučí do mobilů a děti spolu žijí jen na internetu. Když jsem byl kluk, po škole jsme hodili tašku do kouta, zhltli oběd a hurá ven; na Petřín, na Kampu, tam jsme si hráli na četníky a lupiče a vůbec jsme se společně vyřádili, rodiče nás museli večer honit domů. Dnes rodiče nutí jít děti naopak ven od počítačů. Některým dokonce vyhovuje, když dítě sedí u televize, protože se o ně nemusí starat. A internet i televize jsou plné násilí, vraždy vidíte téměř v přímém přenosu, náš krásný jazyk hrubne, tolerance mizí. V takovém prostředí se noblese nedaří, těžko v něm najdeme gentlemana, i když existují výjimky jako Marek Eben nebo Zdeněk Svěrák. Jenže mladí mají jiné vzory,“lituje Hanzlík.

Tajemný cizinec...

Zjevně není sám, ne náhodou stále připomíná, že snímek adresuje lidem, kteří se mu svěřují, jak se jim stýská po „úsměvu na tváři a pohlazení po duši“. Pro ně, zejména prý pro ženy, tedy Hanzlík sepsal starosvěts­ky tužkou do sešitu prázdninov­ou úsměvnou romanci o touze po svobodě, pozdní lásce a naději.

Její hrdinka, kterou hraje Alena Antalová, tráví se svým manželem v podání Igora Bareše každé léto v chatové oblasti za Prahou. Ale jejich vztah už dávno propadl stereotypu: on buď hraje karty v hospodě, nebo staví do lahví modely lodí ze zápalek, ona se těší na kamarádky, které za ní jezdí na kole. Ospalé dny prolomí teprve, jak káže zákon love story, tajemný cizinec.

... a zamilovaná babička

Tedy sám Hanzlík coby stále elegantní světák z jiného světa, princ na bílém koni (kterého si sám do role bezstarost­ně vepsal a pak se proklínal, když musel do sedla po dvacetilet­é pauze), navíc předpoklád­aný nový majitel místního zámku, jemuž má vrátit bývalou krásu.

Pro ženu, kterou její životní partner takřka už nevnímá, se galantní muž stává vítaným způsobem úniku ze všední rutiny, ovšem její rodina včetně Lucie Vondráčkov­é v roli dcery na to není připravena. Babička se přece nemůže zamilovat?

Jestliže Hanzlík riskuje coby debutující scenárista, televizní režisér Jiří Adamec točil poprvé pro kina. „Jistěže každý režisér, který celý život vyrábí pořady pro jeden večer, byť i pro miliony lidí, touží přispět do filmového archivu. Mně se to poštěstilo díky náhodnému setkání s Jaromírem Hanzlíkem na Václaváku. Ale kdyby se to nestalo, asi bych nijak nehořekova­l,“míní Adamec, který prý po celý život snil o jiném žánru, filmovém muzikálu.

Režisér před kamerou

Sám Adamec kdysi studoval herectví, ale změny profese nelituje. „Pokud herec nemá zásadní roli, pak filmem či seriálem jenom profrčí, zatímco režisér si ho celý nádherně prožije. Co může být krásnějšíh­o? Umím každý kousek svého filmu zpaměti, uměl jsem nazpaměť dokonce celé díly svých seriálů,“vzpomíná tvůrce, který v mládí stál před kamerou v detektivká­ch Pokus o vraždu či Vím, že jsi vrah.

Zato na rozdíl od Hanzlíka nikdy nenapsal scénář: „Proč? Protože si myslím, že to neumím. A vyzkoušet si to by mě stálo mnoho času, který jsem nikdy neměl. Zaplaťbůh.“

V každém případě oba pozdní debutanti, píšící herec Hanzlík i filmař Adamec, svým Létem s gentlemane­m hodně riskují.

Vlastní peníze

Zaprvé pověst ve svých hlavních profesích, kterou si dlouhá léta budovali. Zadruhé vzájemné přátelství: není žádným tajemstvím, že scenárista „na place“, natož v hlavní roli a s hvězdným oparem, může pořádně zahýbat pravidlem, že umění nezná demokracii, neboť režisér (a maminka) má vždy pravdu.

A zatřetí, coby spoluprodu­centi oba riskují i vlastní peníze. Což je však sympatický typ hazardu a zdá se, že na mizinu přijít nemohou. Jednak právě romantické komedie od loňského hitu Po čem muži touží až po letošní silný nástup Žen v běhu drží návštěvnos­t českého filmu nad vodou, jednak snad neexistuje pamětník, jenž by nebyl zvědavý, jak se socialisti­cký honák převtělil v kapitalist­ického kavalíra.

 ??  ??
 ?? Foto: Bioscop ?? Nostalgick­á vzpomínka Jaromír Hanzlík se vrací snímkem Léto s gentlemane­m, který odkazuje na jeho slavnou filmovou romanci.
Foto: Bioscop Nostalgick­á vzpomínka Jaromír Hanzlík se vrací snímkem Léto s gentlemane­m, který odkazuje na jeho slavnou filmovou romanci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia