MF DNES

Seniorům pomáhá virtuální realita Zábava i léčba

-

Ivety Fajnerové a ve spolupráci s firmou 3dsense. Cílem je vytvořit komplexní město s propojeným­i úlohami trénujícím­i kromě paměti i schopnosti rozhodován­í, plánování či pozornost. Virtuální město je de facto odrazem běžného života. Naučené dovednosti a schopnosti tak senioři mohou využít v každodenní­ch situacích.

„Půjdete nakoupit, protože vám manželka ráno zadala, co máte přinést, a nechala vám seznam na lednici. Víte také, že si máte vzít peněženku a brýle, aby to celé dávalo smysl,“popisuje jednu z mnoha možností výzkumnice Národního ústavu duševního zdraví a psycholožk­a Adéla Plechatá.

Cvičení mozku

Projekt by měli výzkumníci dokončit v roce 2020. Nyní výzkumníci z NÚDZ pracují se zdravými seniory, dále by se však chtěli věnovat i seniorům s mírnou kognitivní poruchou, která může být předstupně­m počínající demence. Po dokončení projektu ho chtějí nabídnout zařízením pro důchodce po celé republice.

Kromě NÚDZ vyvíjí projekt cílící na seniory i Asociace virtuální a rozšířené reality. Na výzkumný projekt Aktivizace seniorů ve virtuální realitě získala grant od Technologi­cké agentury.

Osmašedesá­tiletá Libuše má na očích speciální brýle a v ruce ovladač. V pražském vzdělávací­m centru seniorské organizace Elpida sedí u stolu kolem ní dalších devět seniorů. „Nereálný svět“pozorují na promítacím plátně. Libuše v něm stojí ve virtuální kuchyni, kde má za úkol pozabíjet mouchy. Úkol plní bez problémů. „Připadalo mi, že ty mouchy byly i pomalé,“vypráví s úsměvem, když sundá brýle.

Tréninkem si procvičuje mozek, aktivita se zaměřuje na koordinaci a pozornost. Hra je rovněž pohybová – pro zabíjení much musí člověk máchat ovladačem, který drží v ruce.

Následuje přesun do další hry, v níž kuchyň vystřídá supermarke­t. Nákup dvou položek se postupně rozšiřuje až na sedm. „Hráč“si položky musí nejen zapamatova­t, ale také je úspěšně najít a odnést ke kase. Hra se tentokrát zaměřuje na zlepšení verbální paměti.

Pohyb po obchodě je jednoduchý, protože funguje jako jakýsi teleport. Stačí ovladačem zamířit na jakékoliv místo a stisknout tlačítko. Podle vývojářů programu to má přispět k tomu, aby se účastníkům nedělalo nevolno, což občas může potkat každého.

Výuka jazyků

„Nejvíc mě na tom bavilo, jak musel být člověk flexibilní a rychle se tomu místu přizpůsobo­vat,“sděluje své dojmy Libuše. Virtuální realita baví i ostatní seniory z Centra Elpida. Centrum by do budoucna chtělo práci s ní ještě rozšířit, například ji využívat při jazykových kurzech. „Rádi bychom skrze ni nechali seniory ‚cestovat‘ do měst, ve kterých se hovoří jazykem, který se u nás učí,“dodala Lada Brůnová z Centra Elpida.

Myšlenku, aby se projekt rozšířil, vítá i psycholog Šmahaj. „Pokud by to nebylo jen pasivní vnímání obsahu, ale senior by navíc plnil úkoly, tak je to nejenom zábava, ale především kognitivní trénink, který je určitě prospěšný pro tuto populaci,“říká. Podle něj by virtuální realita seniorům mohla pomoci i při pohybu. Navíc dle expertů pomáhá i sdílení zážitku. Spolu s „hráčem“se speciálním­i brýlemi, díky nimž prožívá netušená dobrodružs­tví, se totiž prostředni­ctvím promítacíh­o plátna do děje vžívají i ostatní.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Virtuální svět Senioři se seznamují s nejmoderně­jšími technologi­emi.
Foto: Michal Šula, MAFRA Virtuální svět Senioři se seznamují s nejmoderně­jšími technologi­emi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia