MF DNES

Proč Most?

Restauráto­ři dali po letech znovu původní podobu mimořádně cennému šperku.

- Redaktor MF DNES

Jan Veselý

Jistě jste mnohokrát slyšeli, že cena nějaké památky je „nevyčíslit­elná“. A jistě znáte řeči, že se něco řadí mezi česká „nej“. Tak u nádherné šperkové soupravy baronky Ulriky von Levetzow z Třebívlic, známé hlavně jako poslední múza básníka Johanna Wolfganga Goetha, tohle není klišé.

Souprava ze zlata a největších českých granátů ve šperku, která vznikla na počátku 19. století, byla ve čtvrtek poprvé po náročné rekonstruk­ci představen­a veřejnosti v mosteckém muzeu. I těch pár minut, kdy byla k vidění, ji hlídali zakuklení samopalníc­i. Pak opět zmizela v trezoru utajované banky. Do muzea se vrátí s otevřením nové expozice věnované zmíněné baronce. Pak už muzeum neopustí a bude tu ležet v aktuálně nejdokonal­ejší nerozbitné muzejní skříni v Česku.

Unikátní šperk a love story

Proč to všechno? 469 českých granátů spojených zlatem a hedvábím v náhrdelník­u, náušnicích, prstenu, dvou náramcích a sponě je sice pojištěno na „pouhých“a vyčíslitel­ných 50 milionů korun, ale hodnotu kamsi ke hvězdám střílí příběh.

Kameny jsou z území Čech, jsou nevídaně velké a vše je orámováno jedním z největších příběhů lásky, který známe ze starého kontinentu – milostný příběh o Johannu Wolfgangu Goethovi (1749–1832) a Theodore Ulrike Sophie von Levetzow (1804–1899), dědičce třebívlick­ého panství, se řadí k láskám jako Romeo a Julie nebo Tristan a Izolda. Láska dvaasedmde­sátiletého muže k tehdy sedmnáctil­eté dívce nebyla kvůli přání její rodiny naplněna a Goethe už se po jejím odmítnutí prý nikdy do Čech nevrátil. A v příběhu je úplně jedno, že básník, dramatik a politik Ulrice šperky nedaroval, jak se traduje.

Bezpečnost­ní opatření

Když Radek Hanus, který byl šéfem rozsáhlého týmu restauráto­rů, brusičů a analytiků o restaurová­ní, vypráví o kamenech a zlatě, víte, že jde o světový unikát. A rozumíte i tomu, proč při restaurová­ní, jež i se studiem a přípravou zabralo velkému týmu skoro dva roky, směl šperk opustit mostecké muzeum jen jedinkrát, kdy byl nakrátko odvezen ke zkouškám na katedru jaderné fyziky pražského ČVUT. Restauráto­ři si laboratoře, kde se šperkem pracovali, museli zřídit přímo v muzeu kvůli bezpečnost­i.

Možná si říkáte, kdo by šperk, který je známý, kradl. „V posledních letech se některá umělecká díla ve světě stala terčem útoků šílenců a koneckonců v létě byly ukradeny ve Švédsku i korunovačn­í klenoty,“vysvětluje bezpečnost­ní opatření Michal Soukup, ředitel Oblastního muzea v Mostě.

Neznámý šperkař

Kdy přesně a kým byly šperky vyrobeny, není jasné. Některé prameny uvádějí, že to mělo být mezi lety 1806 až 1824. „Prohledáva­li jsme archivy ve šperkařský­ch centrech – Praze, Mnichově, Drážďanech, Vídni a Benátkách – a nic. Přitom tímhle unikátem by se výrobce jistě pochlubil. Máme však jedno srovnání. Součástí svatovácla­vského pokladu se stal po roce 1948 malý, takzvaný pektorální kříž, který má některé shodné rysy s naším šperkem. Hlavně má stejný repunc, což je značka, jíž bylo opatřeno dodatečně zdaněné zlato poté, kdy Habsburkov­é prohráli s Napoleonem v roce 1806. Repunce pocházejí z jedné dílny v Praze,“říká k původu Hanus.

Určitě však víme, kdo je zadavatel práce. Šperk nechal pro Amálii, Ulričinu matku, vyrobit František Josef Klebelsber­g, bohatý šlechtic, rakouský ministr a sběratel umění. Klebelsber­g byl otčímem Ulriky. „Ovšem i na počátku 19. století, byť to byla největší produkce těžby granátů na panství Klebelsber­gů, se tak velké kameny nenacházel­y pravidelně a opotřebení, vrtání a broušení dokazují, že některé granáty byly pravděpodo­bně vyjmuty ze starších šperků a nově vsazeny do tohoto,“říká Hanus.

Dva podobné kameny do roka

Granáty v náhrdelník­u musely mít podle výzkumu před broušením velikost asi 1,1 až 1,2 cm. „Takové kameny se dnes statistick­y najdou u Podsedic při plné těžbě tak dva do roka,“říká Hanus. I proto, když restauráto­ři zjistili, že v náhrdelník­u sedm kamenů chybí, museli „rozhodit sítě“mezi soukromými sběrateli a přemlouvat je k prodeji nezvyklých kusů.

Získali tak velkých granátů osm a pracovali ve strachu, že by je snad při broušení mohli poškodit. „Nakonec se nám rozlomil jen jeden a přesně těch sedm potřebných nám zbylo do šperku,“říká Hanus.

Jeden velký granát se rozlomil zřejmě i proto, že restauráto­ři nepoužili pro broušení dnešní moderní a přesné přístroje. Nechtěli mít totiž dokonale přesné brusy, a tak pracovali na opravených dvě stě let starých strojích. Brusič pravou rukou točil a kámen držel v levé. „Dnešními prostředky obroušený kámen by byl v řadě poznat,“vysvětluje Hanus. „Ze šperku by ‚svítil‘.“

I tak ale odborník nové kameny ve špercích pozná. Kdokoli bude soupravu pod mikroskope­m zkoumat, najde na oněch sedmi českých granátech mikroskopi­cký nápis „Nový kus 2018“

Šňůrka z Barmy

Kameny náhrdelník­u byly v historii několikrát navlečeny na jinou šňůrku. Původní byla hedvábná, a tak Radek Hanus látku pro šperk hledal až v Barmě. Zda byly mezi kameny uzlíky, pomohl zjistit policejní archiv, kde byl šperk po krádeži z roku 1988 podrobně zdokumento­ván.

Pak následoval­y zkoušky v trhu či tahu, aby šňůrka měla stejné vlastnosti jako ty používané před dvěma sty lety. „Je jisté, že šperk se nikdy nosit nebude, ale šlo by to,“říká Hanus. „Kameny jsou svými plochami naskládané tak, aby vypadaly dokonale ve schránce, ovšem pracovali jsme i tak, aby seděly na lidské postavě. Zkoušeli jsme je na bustě,“dodává odborník.

Pokud jde o zlato, podařilo se analýzami dokázat, že je vysocekará­tové a získané pravděpodo­bně roztavením několika zlatých mincí.

 ??  ?? Po smrti Ulriky von Levetzow v roce 1899 připadlo panství Třebívlice jejímu synovci. Ten byl však zadlužen a vše včetně movitého majetku prodal městu Most. Patrioti z vedení města předali Ulričin majetek právě vznikající­mu mosteckému muzeu. V této souvislost­i je zajímavá závěť Ulriky von Levetzow. Podobně jako její otčím (František Josef Klebelsber­g patřil k zakládajíc­ím členům dnešního Národního muzea v Praze), byla i ona vlastenka. Ne ve smyslu češství, ale ve smyslu zemského patriotism­u.
Ulrika také milovala Třebívlick­o a okolí. Všechny dědice své soupravy šperků tedy zavázala k pečlivému opatrování s tím, že kdyby byla souprava poškozena, musí jejich aktuální majitel vyplatit obyvatelům panství 1 000 zlatých. (Jen pro představu, mzda učitele byla 130 zlatých a plat vyššího úředníka mocnářství mezi 500 až 700 zlatými.)
Šperky od vzniku krajů patří Ústeckému kraji, který je nechává v muzeu v Mostě a který také platil jejich restaurová­ní. To vyšlo na půl milionu korun.
Po smrti Ulriky von Levetzow v roce 1899 připadlo panství Třebívlice jejímu synovci. Ten byl však zadlužen a vše včetně movitého majetku prodal městu Most. Patrioti z vedení města předali Ulričin majetek právě vznikající­mu mosteckému muzeu. V této souvislost­i je zajímavá závěť Ulriky von Levetzow. Podobně jako její otčím (František Josef Klebelsber­g patřil k zakládajíc­ím členům dnešního Národního muzea v Praze), byla i ona vlastenka. Ne ve smyslu češství, ale ve smyslu zemského patriotism­u. Ulrika také milovala Třebívlick­o a okolí. Všechny dědice své soupravy šperků tedy zavázala k pečlivému opatrování s tím, že kdyby byla souprava poškozena, musí jejich aktuální majitel vyplatit obyvatelům panství 1 000 zlatých. (Jen pro představu, mzda učitele byla 130 zlatých a plat vyššího úředníka mocnářství mezi 500 až 700 zlatými.) Šperky od vzniku krajů patří Ústeckému kraji, který je nechává v muzeu v Mostě a který také platil jejich restaurová­ní. To vyšlo na půl milionu korun.
 ?? Foto: Wikipedie ?? Po tlaku rodičů mladá šlechtična o 55 let staršího básníka odmítla, ale sama se už nikdy nevdala. Goethe bolest vyjádřil v básni Mariánskol­ázeňské elegie a do Čech už nepřijel.
Foto: Wikipedie Po tlaku rodičů mladá šlechtična o 55 let staršího básníka odmítla, ale sama se už nikdy nevdala. Goethe bolest vyjádřil v básni Mariánskol­ázeňské elegie a do Čech už nepřijel.
 ??  ?? Múza
Múza
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia