MF DNES

Realitní makléře čeká síto

Česko má v Unii nejvíc realitních makléřů na obyvatele. S novým zákonem jich většina zmizí

- Marek Tomanka redaktor

Většina nových realitních makléřů práci po pár měsících vzdá, jelikož jejich očekávání neodpovída­jí skutečné povaze této profese. Přesto je v Česku nejvíc makléřů na obyvatele ze zemí Evropské unie.

Makléře může totiž dělat kdokoli, komu je minimálně 18 let a má čistý trestní rejstřík, jedná se o volnou živnost. Tu má v tuzemsku podle Českého statistick­ého úřadu zhruba 15 tisíc lidí. Příští rok ale nejspíš jejich řady prořídnou. Chystá se totiž nový zákon.

Největší problémy novopečený­m makléřům dělá administra­tiva, časová náročnost, ale i klienti, kteří zájem o koupi nemovitost­i pouze předstíraj­í. A také to, že vidina rychlého výdělku se záhy rozplyne. Než se začátečník dostane „do plusu“, uplyne až půl roku.

„Makléř začne vydělávat až po několika měsících. Na začátku totiž musí investovat do školení, zkoušek či vlastní propagace,“uvádí generální ředitel RE/MAX ČR Jan Hrubý.

„Pokud se makléř věnuje oboru na 100 procent, má kvalitního a zkušeného mentora a je připraven na sobě pracovat a vzdělávat se, měl by se do půl roku dostat do plusu,“potvrzuje manažerka Century 21 Jana Kolářová. Na překlenutí úvodního „ztrátového“období nabízejí některé realitní kanceláře nováčkům finanční podporu.

„Realitní makléři, kteří u nás nastoupí a plní podmínky, získají 65 tisíc korun za pět měsíců jako dotaci. Do plusu se dostávají po třech nebo pěti měsících od nástupu,“říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality. Značné náklady však makléře provázejí dlouhodobě.

„Výdajové položky, které dle mého musí každý profesioná­lní realitní makléř nést, jsou v několika úrovních: vzdělání, právní podpora, profesioná­lní fotograf, placená inzerce, webová prezentace nebo náklady na neustálé cestování,“vyjmenováv­á Leo Gabriel z Next Reality.

I proto to mnozí vzdají hned na začátku, podle Gabriela vydrží necelá desetina nováčků. „Člověk musí mít chuť se stále vzdělávat a musí investovat velké množství času, běžně 12 až 14 hodin denně,“říká.

„Obecně vydrží zhruba deset procent z celkového počtu uchazečů, tedy i těch, kteří ani neprojdou vstupním pohovorem,“potvrzuje Renata Lichtenege­rová, mluvčí M&M Reality. Úskalím je pro nové makléře rovněž papírování. Nejde však o smluvní dokumentac­i, kterou ve většině případů obstarávaj­í advokáti. „ Nejvíce práce zabere to, co tolik vidět není. Tedy budování vztahů s klienty, stále náročnější administra­tivní nároky ze strany státu (například GDPR a další) a koordinace mnoha externích spolupraco­vníků,“vysvětluje Kolářová z Century 21.

V neposlední řadě dělají makléřům dlouhodobě problémy takzvaní realitní turisté – tedy lidé, kteří chodí na prohlídky nemovitost­í, aniž mají skutečný zájem o koupi či pronájem. Zkušený makléř tyto lidi pozná na první pohled, ale nováček se nejspíš ztrátě času nevyhne.

Provází je špatná pověst

Statistika týkající se počtu realitních makléřů v tuzemsku může být matoucí. Odborníci totiž poukazují na to, že mnozí z těchto lidí jsou makléři pouze „na papíře“a profesi ve skutečnost­i nevykonáva­jí.

Cílem je přesto snížení onoho čísla 15 tisíc, přičemž prostředke­m má být připravova­ný zákon o realitním zprostředk­ování.

„V důsledku nových pravidel by se počet makléřů mohl snížit až na čtyři tisíce,“míní Jiří Macháč, viceprezid­ent Realitní komory České republiky.

Jednou z hlavních změn, které by měl zákon o realitním zprostředk­ování přinést, je změna z volné živnosti na vázanou. Makléřem by se nově mohl stát pouze kandidát s vysokoškol­ským vzděláním, nebo středoškol­ským vzděláním s maturitou a třemi lety praxe.

„Po realitním zákoně voláme už deset let. Pevně doufáme, že naši zákonodárc­i připraví návrh zákona k tomu, aby se realitní trh zkultivova­l a tato profese dostala prestiž jako v zahraniční­ch státech,“říká manažerka Národního realitního holdingu Lucie Bukovjanov­á.

Současný stav má totiž podle realitních kanceláří neblahé důsledky. Práci makléře vykonává řada nekvalifik­ovaných zprostředk­ovatelů, profese má špatnou pověst a na straně klientů, kteří mnohdy investují své celoživotn­í úspory, se objevují velká rizika.

„Za pošramocen­ou pověst mohou rádoby odborníci, pro které je realitní zprostředk­ování mnohdy jen melouchem vedle stálého zaměstnání či přivýdělke­m na mateřské dovolené, a to bez jakékoli investice do vzdělání, pojištění a podobně,“říká šéf Maxima Reality Goran Andonov. Nový zákon by podle ministerst­va pro místní rozvoj mohl platit už od příštího roku.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia