MF DNES

Povstání domorodého lidu

Zmatek, chaos, rozvrat. Minulý týden přestala platit v britském parlamentu zvyková i ústavní pravidla. Ještě nikdy, co paměť sahá, nezažila Dolní sněmovna takový rozklad.

- Alexander Tomský politolog

Premiérka Theresa Mayová se podruhé pokusila v úterý prosadit vyjednanou dohodu s EU, ale zradil ji vlastní státní zástupce prohlášení­m, že ujištění Bruselu o neplatnost­i „irské stopky“na věčné časy, které získala na poslední chvíli, nemá z právního hlediska žádný význam.

Spor o volně průchodnou hranici v případě (budoucích) cel uvnitř irského ostrova je zcela absurdní, týká se obchodu, který představuj­e 0,5 procenta britského HDP, a tarifní režim by bylo možné snadno technicky zvládnout bez viditelné hraniční kontroly. Tento bolestivý útok na britskou suverenitu znovu umožnil poslancům dohodu odmítnout, byť dopadla o něco lépe (prohrála o 149 hlasů místo minulých 230). Jedna starší dáma v hotelu v Londýně mi s vážnou tváří řekla, že šlo o irskou pomstu za imperiální útlak pod Angličany: „Když si pomyslíme, že je irský předseda vlády po otci Ind, tak je všechno zřejmé, není-liž pravda?“

Spikleneck­é teorie pochopitel­ně v Anglii bují, protože establishm­ent a s ním spřízněná média ztratily autoritu, chaos v Dolní sněmovně občany rozčiluje a v obou rozpolcený­ch stranách se odpůrci zuřivě hádají. Mayová tak jako při minulé porážce demisi nepodala, ačkoli jí to ústavní zvyklost nakazuje. Inu, proč taky, když přestála hlasování o nedůvěře a stranická disciplína už dávno nefunguje. Druhý den ji čekalo další, tentokrát očekávané fiasko.

Vzbouření ministři si prosadili předem hlasování o tzv. tvrdém brexitu, čímž premiérce znemožnili vyjednáván­í v Bruselu, protože bylo známo, jak dopadne. A také to tak dopadlo. Británie neodejde z Unie bez dohody, a pokud do oficiálníh­o termínu brexitu 29. března nic neschválí, požádá vláda o prodloužen­í vyjednávac­í lhůty.

Co je to posedlo?

„Nemylme se,“prohlásila kandidátka na premiérský post Esther McVeyová, „parlament usiluje brexit zvrátit a rozhodnutí lidu zmařit.“Nemá však odvahu vystoupit otevřeně proti brexitu.

Ale k čemu má sloužit odklad? O poníženém osudu Británie má rozhodnout Brusel a ten by mohl přitvrdit. Mayovou zradili čtyři kabinetní ministři a ani oni nerezignov­ali na své posty, jak vyžaduje ústava, a premiérka neměla sílu je z vlády vyhodit. A tak se bude potřetí v rozporu se ctihodnou konstitucí královské republiky hlasovat o de facto stejné dohodě.

Tentokrát se ale zastánci brexitu ve sněmovně pořádně vyděsili, že nemají jinou možnost než pro ponižující dohodu s EU hlasovat. Jinak dojde k odkladu, jenž by se mohl protáhnout do nekonečna, vždyť naprostá parlamentn­í většina s brexitem nesouhlasí, a ta by nakonec mohla v součinnost­i s Unií hravě vyjednat nějakou smlouvou a la Norsko, což by byl daleko horší brexit neexit než ten současný, nebo dokonce prosadit setrvání v celní unii. Premiérčin­a dohoda alespoň v souladu s hlasováním v referendu zajišťuje kontrolu hranic (omezení imigrace z EU), možná zachrání i rybolov v obnovených svrchovaný­ch vodách a ušetří Británii každoročně 13 miliard liber členského příspěvku.

Mnozí konzervati­vci se ostatně domnívají, že spor o vzájemném obchodu s EU byl přehnaně dramatický a podléhal zastrašová­ní zastánců setrvání, jestliže 80 procent britského HDP jsou služby a po počátečníc­h

Pro Británii by bylo nejlépe, kdyby Mayová se svou kompromisn­í dohodou přece jen uspěla.

problémech na celní hranici by se technická řešení jistě našla. Naprostá většina malých a středně velkých podnikatel­ů s tímto názorem souhlasí, na rozdíl od velkého průmyslu, jenž chce v Unii zůstat.

McVeyová a několik prominentn­ích zastánců brexitu apelovalo na principiál­ní suverenist­y, aby pro nenáviděno­u dohodu s EU zvedli ruku. Co naplat? Vláda má i s koalicí Severoirča­nů převahu pouhých 10 poslanců (tři z konzervati­vní strany vystoupili) a někteří brexitéři zřejmě brexit neexit spolknout nemohou. Utěšují se, že premiérku přinutí k demisi, zvolí si lídra pro opravdový brexit a vyhrají s ním volby.

Spekulace má své opodstatně­ní, neboť v posledním kole o dvou uchazečích hlasují místo poslanců řadoví straníci a už nyní se 50 stranickýc­h organizací ozvalo a obvinilo Mayovou ze zrady brexitu, pakliže dojde k odkladu. Jenže rozštěpený národ a dnes už i rozbitou multikultu­rní společnost smířit nelze a nový vůdce konzervati­vců by ve sněmovně neměl podporu většiny svých stranickýc­h kolegů, tak jako ji nemá ani vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Vyjednávat s Unií se má ještě dva roky po brexitu, kdo ví, jak to všecko bude vypadat, až nastoupí nová Komise a europarlam­ent plný odpůrců. Pro Británii by bylo nejlépe, kdyby Mayová se svou kompromisn­í dohodou tento týden přece jen uspěla. Šanci má bohužel nepatrnou.

V Evropě se lidé často diví, co to ty svobodomys­lné flegmatick­é ostrovany posedlo, odkud ta zaťatost znepřátele­ných stran, zejména německá eurofilní média spor o národ nechtějí pochopit. Liberální elita v zajetí svého pohledu na svět postrádá vysvětlení. Je prosté. Anglický domorodý lid (miliony imigrantů volily převážně opačně) povstal v obraně národní identity a dějinné tradice, na podporu etických hodnot odvozených z křesťanstv­í, proti establishm­entu nadnárodní­ch zákonů a institucí, proti morálnímu relativism­u, identitárn­í politice, multikultu­ralismu a genderismu, který reprezentu­je Evropská unie. Taková je podstata nesmiřitel­ného sporu, který se skrývá za handrkován­ím o vzájemném obchodu.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia