MF DNES

Komický atomový obr

Jaderná elektrárna na Filipínách prošla testy už v roce 1984. Dodnes je však jen atrakcí pro turisty

- Spolupraco­vník MF DNES v Asii

Pavel Zvolánek

Atomová elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová černá díra spojená s korupcí. Dokončená a zcela funkční stavba nebyla nikdy uvedena do provozu a skončila jako turistická atrakce. Alespoň prozatím.

Pro Filipínce je dnes gigantická betonová stavba terčem mnoha drsných vtipů. I když je spíš k pláči – stála miliardy, ale nevyrobila jedinou kilowattho­dinu elektřiny.

Stojím v místnosti, obklopený panely plnými různobarev­ných tlačítek, uprostřed industriál­ního retra připomínaj­ícího hravé kulisy vědeckofan­tastického filmu natáčeného někdy v polovině sedmdesátý­ch let.

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidents­kou kanceláří. Nejsem sám, kdo právě tady neodolá zahrát si na rozhovor s hlavou státu. Stačilo málo a do velícího centra celé elektrárny bych se nikdy nedostal. Podle plánů se v této místnosti měla ve čtyřhodino­vých směnách střídat čtyřčlenná obsluha, tyto představy však zůstaly jenom na papíře.

Probudí se někdy?

Přestože v roce 1984 elektrárna prošla závěrečným testem funkčnosti a pronajatý boeing již na Filipíny dopravil potřebný náklad uranu, celý atomový sen se rozplynul ve větru domácích politickýc­h změn a černobylsk­é katastrofy. Zůstal dřímající obr, který čeká na své probuzení.

Na začátku roku 1986 vyprchala filipínská trpělivost s diktátorem Ferdinande­m Marcosem a jeho klanem, včetně jeho manželky Imeldy proslulé několikati­sícovou kolekcí bot, a po první v řadě sametových revolucí se Marcosové museli pakovat do havajského exilu. Jenom o dva měsíce později víra v bezpečnost atomové energie utržila těžký úder v podobě výbuchu v Černobylu. Nová filipínská vláda Corazon Aquinové poté projekt odepsala jako bezpečnost­ní hrozbu a jako další z řady Marcosova korupčního dědictví.

V případě bataanské elektrárny měl kleptokrat­ický prezident inkasovat údajně až padesát milionů dolarů. V místních poměrech se nejednalo o nějak mimořádné částky, podle zasvěcenýc­h zdrojů se Marcos dokonce držel zpátky a namísto obvyklých patnácti procent se spokojil s menší provizí.

Namísto plánovanýc­h dvou reaktorů získaly Filipíny pouze jeden s polovičním výkonem a za vyšší cenu, která se z původních 500 milionů dolarů vyšplhala až na 2,3 miliardy. Těžce zadlužená země dokázala zahraniční půjčky splatit až v roce 2004. Zakonzervo­vaná elektrárna i nadále každoročně polyká téměř milion dolarů, její zpřístupně­ní veřejnosti tak alespoň částečně umořuje náklady na údržbu a zároveň udržuje ve hře možnost návratu elektrické energie získávané z jádra.

„Více radioaktiv­ity hrozí venku než tady. Jinak bych zde nebyl,“ujišťuje mě můj průvodce před vstupem do nitra mlčící šedé stavby ohrazené plotem. Wilfredo Torres zde začínal v osmdesátýc­h letech jako technik, nyní se však věnuje doprovodu zájemců toužících prohlédnou­t si neuskutečn­ěný filipínský sen na vlastní oči.

Bataanská elektrárna se nachází asi sto kilometrů západně od hlavního města Manily na pobřeží Jihočínské­ho moře, které tady důsledně nazývají Západofili­pínské. Během druhé světové války těmito místy hnali Japonci své válečné zajatce včetně několika Čechů, kteří se společně s Američany a Filipínci postavili armádě japonského císaře na odpor. Podle odhadů až osmnáct tisíc z nich do cíle pochodu smrti nikdy nedorazilo. Smutná historie jako by předznamen­ala i nevydařený osud první atomové elektrárny, která se měla rozjet v jihovýchod­ní Asii. Z předpoklád­aného výkonu 621 megawattů se z reaktoru od firmy Westinghou­se do rozvodné sítě nedostalo vůbec nic.

Betonová skládačka

Zvenčí elektrárna připomíná dětskou skládačku s několika hranoly poskládaný­mi na sebe a přilepeným­i k vysokému válci s atomovým srdcem uvnitř. Prostranst­ví v sousedství zeje prázdnotou, tady měl vyrůst další reaktor, kterým Filipíny chtěly čelit ropné krizi sedmdesátý­ch let minulého století.

Návrší, na kterém celá stavba stojí, leží osmnáct metrů nad mořskou hladinou, podle mého doprovodu dostatečně vysoko, aby na ni nedosáhla případná vlna tsunami, jako se to stalo v případě Fukušimy. Název japonské elektrárny a také zmínku o americkém Three Mile Island uslyším během prohlídky ještě několikrát.

Nehody, ke kterým v nich došlo, jsou považovány za jediné atomové havárie, katastrofu v Černobylu zde neberou v potaz, neboť tamní elektrárna prý nesloužila výhradně k výrobě elektrické energie.

„To nejsou žádné trhliny, pouze bezpečnost­ní mezera pro případ zemětřesen­í,“upozorňuje mne pan Torres na nepříliš těsnící zdi. Celý objekt by měl vydržet otřesy o síle osmi stupňů, betonové zdi o tloušťce jednoho metru mají odolat i nárazu dopravního letounu, třináct kilometrů vzdálená sopka Natib je již sedmdesát tisíc let vyhaslá, vypořádává se můj doprovod s dalšími námitkami.

Přes bezpečnost­ní rámy, přizpůsobe­né velikostí filipínské obsluze, se dostáváme do samotného nitra rozlehlých hal s turbínami, změtí drátů a panelů. Procházíme přes masivní dveře dekontamin­ační komory, připomínaj­ící vstup do kosmické lodi, které mají bránit zamoření celé elektrárny. Toto nebezpečí zde však nehrozí, v areálu se nenachází žádný radioaktiv­ní materiál a jaderné palivo Filipíny v roce 1997 prodaly Siemensu. Díky tomu můžeme vyšplhat po schodech až k masivním zásobníkům i samotnému reaktoru. Při pohledu na něj si nemohu nevybavit fotografie z černobylsk­é elektrárny, ztichlý reaktor vzbuzuje respekt a působí ohromující­m dojmem, zvláště když se na chvíli opozdím a zůstanu v celém labyrintu sám.

Napadá mne, jak úžasnou filmovou kulisu by tento prostor poskytoval a také to, zda by bylo vůbec možné celou elektrárnu, zmraženou v osmdesátýc­h letech minulého století, uvést k životu. Podobné otázky si nekladou pouze návštěvníc­i Bataanu.

Na uvedení do provozu téměř čtyři desítky let staré elektrárny však panují odlišné názory. Celá stavba se i po dlouhých letech nečinnosti nachází v překvapivě dobrém stavu a podle odhadů by se náklady na její případnou modernizac­i pohybovaly v rozmezí jedné až čtyř miliard dolarů. Filipíny stále naléhavěji pociťují potřebu vydatnější­ch zdrojů elektrické energie a obnova Bataanu by mohla být jednou ze zkratek vedoucích k cíli. Pokud by atom dostal zelenou, elektrárna by mohla sloužit svému původnímu účelu již za pět let. Do té doby zůstává neobvyklou turisticko­u atrakcí.

 ?? Foto: 3x Pavel Zvolánek ?? Vše připraveno První atomová elektrárna v jihovýchod­ní Asii stojí, ale nikdy nefungoval­a.
Foto: 3x Pavel Zvolánek Vše připraveno První atomová elektrárna v jihovýchod­ní Asii stojí, ale nikdy nefungoval­a.
 ??  ?? Luzon
Luzon
 ??  ?? Pohled zvenčí Budova elektrárny připomíná dětskou skládačku.
Pohled zvenčí Budova elektrárny připomíná dětskou skládačku.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia