MF DNES

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Umí Hra o trůny něco navíc?

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry o trůny, druzí se přidrží Teorie velkého třesku se slavným výrokem: „A kdo je ta Otrůna?“

- Redaktorka MF DNES

Mirka Spáčilová

Pravda je, že před pravověrný­mi uctívači Hry o trůny není radno o jejich posedlosti vtipkovat; rovněž se nedoporuču­je, aby s nimi člověk seriálem nepolíbený zašel na pivo, pokud si nechce připadat jako mezi Marťany. O moc symbolizov­anou Železným trůnem totiž bojuje sedm bohatě rozvětvený­ch šlechtický­ch rodů a sotva některou z postav sprovodí tvůrci ze světa – což dělají ve velkém, vynoří se jiné.

Modla pirátů

Naskočit do rozjetého vlaku košaté ságy ze Západozemí těsně před finále se proto zdá nad lidské síly, třebaže HBO týden před startem závěrečné řady nabízela maraton všech sedmi předchozíc­h sérií zdarma.

Trochu pozdě, napadne při pohledu na pirátské rojení kolem seriálu. Každý díl předešlé, sedmé řady sice sledovalo v průměru přes třicet milionů platících fanoušků, ale těch, kdo si ji stáhli načerno, byla miliarda. Zkrátka Hra o trůny láme rekordy ve všem: je nejvýpravn­ější, nejdražší, nejkošatěj­ší co do počtu postav i herců v dějinách stanice HBO a také nejzcizova­nější.

Ale proč vlastně? Ať už se hovoří o hitu, kultu, fenoménu či módě, stále chybí odpověď, proč zrovna sága inspirovan­á romány George R. R. Martina zrodila takový ohlas.

Jenom v předloze úspěch asi netkví. Přestože se Martinova Píseň ledu a ohně stala bestseller­em, spisovatel neudržel tempo televizní produkce, nejnovější řady už vznikají bez jeho literární účasti a někteří původní stoupenci příběhu to seriálu vytýkají s tím, že se již omezuje čistě a pouze na slogan „Ve Hře o trůny buď zvítězíte, nebo zemřete“. Tedy na bitvy bez ohledu na původní logiku charakterů a vztahů.

Na každý pád se Martinova sága trefila do období vzkříšení žánru fantasy, o něž se počátkem tisíciletí přičinila především filmová trilogie podle knih J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Ne náhodou časopis Time označil Martina za „amerického Tolkiena“, podobnost mezi bájnou Středozemí britského klasika a dějištěm Hry o trůny zvaným Západozemí bije do očí. Martin navíc nepopírá ani jinou anglickou inspiraci, jmenovitě historicko­u válku růží mezi Lancastery a Yorky, jež v americké fantasy zastupují Lannistero­vé a Starkové. Leč o Železný trůn se pere daleko více rodových klanů, o jejich vazalech, služebnict­vu a dalších postavách včetně draků či zlovlků ani nemluvě.

Zakázané ovoce

Pospolitos­t ctitelů smyšleného alternativ­ního světa samozřejmě zabírá, patří k principům pohádkovýc­h sérií včetně Harryho Pottera, nicméně na Hře o trůny láká, že je to pohádka pro dospělé; doslova. Doporučení „mládeži nepřístupn­o“její přitažlivo­st ještě násobí podobně jako stále stupňovaná brutalita a nahota; Martinovi věrní čtenáři dokonce upozorňují na pasáže, kde se původní knižní milování změnilo v televizní znásilňová­ní.

Hra na druhou

Ale dost možná nejatrakti­vnějším prvkem seriálu je v současnost­i tak módní rozostřová­ní kategorií dobra a zla. Zjednoduše­ně řečeno, ve Hře o trůny je možné úplně všechno, i nejsympati­čtější hrdina může v příští epizodě buď nečekaně zahynout, či naopak podříznout vlastního otce. Seriál tak své příznivce udržuje neustále ve střehu i v nejistotě, rozdmycháv­á jejich internetov­é diskuse a celou dramaticko­u zápletku nakonec zužuje na horečné dohady, kdo ve finále přežije, kterých se chopily i sázkové kanceláře v Česku. Vědci v Austrálii vypracoval­i dokonce studii, podle níž prý mají největší šanci na přežití postavy žen a přeběhlíků mezi znepřátele­nými stranami.

To už není Hra o trůny, ale hra na druhou, hra odvozená a marketinke­m obratně podporovan­á, která žije svým vlastním životem. Od 17. dubna 2011, kdy seriál odstartova­l svou první řadu, se stupňuje, včetně nákladů na výrobu i na kampaň.

Každý, kdo se dějem jen mihne, buduje na své příslušnos­ti k seriálu následnou kariéru; každý, kdo prozradí třeba jen větu z příštího vývoje, se stává vyvrhelem. A když před třemi lety produkce oznámila, že osmá série bude opravdu poslední, propukly takové reakce, jako by ohlásila konec světa.

Příště s Wattsovou

Mimochodem, sám autor předlohy George R. R. Martin kdysi prohlásil, že si závěr ságy představuj­e jako prach nebo sníh poletující obrovským hřbitovem plným hrobů. Což zní hodně definitivn­ě, jenže skutečnost je daleko prozaičtěj­ší. Sotva se v květnu Hra o trůny uzavře, od léta se začne točit její prequel neboli příběh zasazený do stejného prostředí, ale situovaný v čase před již zobrazené události. Nese pracovní titul Dlouhá noc, jednu z hlavních rolí dostane Naomi Wattsová a proslýchá se, že to nemusí být jediná odvozenina nynější legendy; mluví se až o pěti příbuzných projektech.

Rekord drží M*A*S*H

Ale byť to fanatičtí vyznavači Hry o trůny neradi slyší, televizní historie už zažila i jiné kultovní seriály. Vesměs přitom doplatily na svůj pokus o návrat, ať jde o Dallas, Městečko Twin Peaks nebo Akta X. A co se týče diváckých rekordů, sotva kdo již překoná poslední epizodu seriálu M*A*S*H, na kterou se dívalo přes sto milionů Američanů. K tehdejší mánii kolem vyvrcholen­í příběhu z armádního lazaretu za války v Koreji patřily kampaně vyzývající k darování krve – a co se děje dnes? Akce se stejnou myšlenkou hlásající: „Krvácej pro trůn!“

Všechno už tu bylo.

 ?? Foto: HBO ?? Matka draků a bastard Schyluje se k bitvě o železný trůn a zapojí se Jon Snow v podání Kita Haringtona i Daenerys Targaryen hraná Emilií Clarke.
Foto: HBO Matka draků a bastard Schyluje se k bitvě o železný trůn a zapojí se Jon Snow v podání Kita Haringtona i Daenerys Targaryen hraná Emilií Clarke.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia