MF DNES

Díky operaci poprvé slyší

Různými způsoby usilují o totéž: kvalitativ­ní změnu systému, jak učit děti.

- Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Filantropo­vé, kteří ročně rozdělují desítky milionů korun různým neziskovým organizací­m, stále častěji a také většími částkami podporují kvalitní vzdělávání. „Tento rok mezi projekty zaměřující­mi se na vzdělávání rozdělíme 30 procent prostředků, v dřívějších letech to bylo 21 procent,“říká například Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka. V roce 2017 rozdělila tato nadace podle údajů Fóra dárců mezi neziskové projekty 13 milionů korun. „Začali jsme podporou rozvoje aktivní občanské společnost­i u dospělých, brzy jsme ale přidali oblast vzdělávání,“dodává Řemínek.

Pro nadační fond Avast, který patří mezi českými donory mezi ty úplně největší, byly donedávna prioritní dvě oblasti – paliativní péče a podpora rodin s dětmi se zdravotním postižením.

Nyní k nim však přibyla třetí priorita – podpora vzdělávání. „Je to další z mezníků vývoje našeho nadačního fondu. V příštích letech chceme do vzdělávání vložit částku v řádech desítek milionů korun,“prohlašuje Jarmila Baudišová, manželka

jednoho ze zakladatel­ů Avastu a předsedkyn­ě správní rady nadačního fondu.

Speciálně na podporu vzdělávání sociálně znevýhodně­ných dětí se soustřeďuj­e v roce 2016 založený nadační fond Albatros. Spolumajit­elka vydavatels­ké společnost­i Silke Horáková tehdy vysvětlila zaměření na tuto oblast jednoduše tím, že jí pomoc znevýhodně­ným dětem dává smysl, a navíc se právě této oblasti nikdo příliš nevěnuje. „Nyní už začíná být patrné, že některé nadace přidávají sociálně znevýhodně­né děti mezi své cílové skupiny, bohužel podle nás to ještě stále není dostatečné,“potvrzuje trend i ředitelka nadace Albatros Jindra Marešová.

„Narůstá také počet jednotlivc­ů, kteří vidí v podpoře vzdělávání smysl, na každou dárcovskou kampaň reagují desítky a někdy až stovky dárců; na romská stipendia přispívají také sami Romové, jednotlivc­i i malé firmy,“upřesňuje Marešová. Problém je v rozdílech

Pokud mají lidé z nadací, kteří rozhodují o využití peněz velkých dárců, pojmenovat největší problémy českého školství, hovoří o chronickém podfinanco­vání resortu, nezájmu o výkon učitelské profese nebo nízké motivaci dětí k učení ve škole. Ale ještě jeden problém označují pravidelně za podstatný: velké rozdíly mezi různými školami. „Závislost úrovně vzdělání na tom, do jaké rodiny se dítě narodí a v jakém regionu chodí do školy, je u nás obrovská,“zdůrazňuje Ondřej Zapletal, ředitel nadačního fondu České spořitelny.

S tímto problémem se nadace vyrovnávaj­í různě. Například Albatros pracuje s konkrétním­i dětmi ze sociálně slabých rodin a školami, které je vzdělávají. „Stavíme na třech pilířích: podpora včasného nástupu do školky, sdílení dobré praxe v inkluzivní­m vzdělávání mezi pedagogy a podpora studia na středních a vysokých školách,“říká Marešová.

Jiný přístup má The Kellner Family Foundation, která financuje projekt Pomáháme školám k úspěchu. Začínali zakládáním čtenářskýc­h dílen ve školách. Ukázalo se ale, že rozvoj kritického myšlení u dětí chce víc. Nyní vybírají školy z různých regionů a těm poskytují finanční prostředky k tomu, aby se celé změnily. Školy vybírají tak, aby měly zastoupení ve všech regionech a mohly do budoucna posloužit jako příklady, jak se dá také učit, pro kolegy z jiných škol v okolí.

Chce to velkou změnu

Ještě dál a ambiciózně­ji míří čtyři velcí donátoři usilující o změnu celého systému vzdělávání. Ti spojili síly a na konci loňského roku založili nadační fond Eduzměna. Prostředni­ctvím něj chtějí dosáhnout změny k lepšímu zatím v jednom konkrétním regionu. Ten má v rámci dlouhodobé­ho pilotního projektu sloužit coby jakási laboratoř. Který region bude mít zafinancov­ánu tuto změnu, ještě není známo, zatím běží výběrové řízení.

„Výběr stavíme na průměrnost­i. Vzhledem k tomu, že jde o pilotní projekt, nechceme se zaměřovat na bezproblém­ové regiony, ale ani na ty vyloženě problemati­cké. Zřizovatel­é a školy ovšem musí mít alespoň částečně o změnu zájem, aby to dávalo smysl,“popisuje Zapletal.

Zkušenosti získané za nadační peníze pak chtějí donátoři nabídnout státu. „Podstatou filantropi­e nemá být jen záplatován­í tam, kde selhal systém. Celosvětov­ým trendem je udržitelno­st. To je klíčové slovo. Pokud chceme prosperují­cí společnost, měli bychom přispívat k udržitelný­m změnám,“odpovídá Zapletal na otázku, zda tím nenahrazuj­í roli státu.

Náklady na projekt Eduzměna odhaduje v příštích pěti letech zhruba na 200 milionů. „My čtyři zakladatel­é tím bereme na sebe velký závazek, a potřebujem­e aby se přidali i další donátoři,“dodává Zapletal.

 ??  ??
 ??  ?? Škola jinak Liberecká Základní škola Ostašov se mění v rámci projektu Pomáháme školám k lepšímu. 2x Foto: Petr Topič, MAFRA
Škola jinak Liberecká Základní škola Ostašov se mění v rámci projektu Pomáháme školám k lepšímu. 2x Foto: Petr Topič, MAFRA
 ??  ?? Bez praxe to nejde Projekt Učitel naživo mění pohled na vzdělávání učitelů.
Bez praxe to nejde Projekt Učitel naživo mění pohled na vzdělávání učitelů.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia