MF DNES

Máme nekvalitní projekty

Česko šetří na projekčníc­h pracích. Kvalita tomu odpovídá.

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

Nový šéf Ředitelstv­í silnic a dálnic (ŘSD) přebírá podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka dobře fungující organizaci. Má jí ale dát nový impulz ke zrychlení výstavby.

Toho chce Pavol Kováčik dosáhnout nejen přísnější kontrolou dodržování stavebních postupů při výstavbě. Řada chyb na českých dálnicích totiž vzniká daleko dříve, než na ně vyjedou první bagry. Chce proto přísněji kontrolova­t podobu projektů v době, kdy teprve vznikají na rýsovacích prknech. A rovněž projektant­y za jejich práci lépe zaplatit.

Od ministra jste dostal úkol zrychlit výstavbu. Kvůli očekávaném­u oslabení ekonomiky ale budou muset všechny resorty více šetřit. Jak to jde dohromady, nebo máte informace, že ŘSD peníze na stavby dostane?

Zatím jsme tuto otázku neřešili ani na Státním fondu dopravní infrastruk­tury, kde jsem doposud působil. Vycházíme z toho, že objem připravený­ch staveb odpovídá prostředků­m, které jsou plánovány pro rok 2020. Druhá věc je v delším časovém období, řekněme do roku 2022. Tehdy už by mohly být na jedné straně patrné výsledky procesu zrychlení výstavby, na druhé straně však bude začínat nové programova­cí období evropských fondů a my se budeme muset porozhlíže­t po dalších způsobech financován­í výstavby.

Jak to tedy bude vypadat?

V každém případě bude větší podíl návratných zdrojů. Ať už ve formě úvěrů, nebo formou veřejně-soukromého partnerstv­í, takzvaných PPP projektů. A to formou plateb za dostupnost.

ŘSD si jako státní příspěvkov­á organizace vzít úvěr nemůže. Znamená to tedy, že počítáte s jeho transforma­cí například na státní podnik?

Ano, je to vážná úvaha. Možností je několik. Ať už přeměnit ředitelstv­í silnic na státní podnik, nebo státní či běžnou akciovou společnost. Státní akciová společnost je kupříkladu slovenská Národná diaľničná spoločnosť nebo slovinský Dars. Veřejná obchodní společnost je pak například rakouský Asfinag. Tyto modely fungují a je otázkou analýz a propočtů, který z modelů bude v podmínkách Česka nejlepší. miliardy korun letos proteče přes ŘSD do staveb a oprav silnic.

Zatím tedy pro stavby peníze jsou. Jak je to s přípravou projektů? Je jich dost proto, abyste přesvědčil veřejnost, že se staví víc?

Pokud se bavíme o současnost­i, tak to není zatím moje zásluha, ale zásluha pracovního týmu pana ředitele Jana Kroupy. Jen pro letošní rok je ještě několik dálničních projektů, u kterých plánujeme zahájení. Celkem je jich osm. Tři už se stavějí a dalších pět by mělo přibýt. Dále se letos bude stavět pět úseků v rámci modernizac­e dálnice D1, z nichž už tři byly zahájeny. Dále máme celkem čtrnáct projektů modernizac­í silnic první třídy a výstaveb obchvatů měst.

Vašemu předchůdci a rovněž exministru Danu Ťokovi u lidí nejvíce uškodila kauza s kalamitním sněhem, tedy prosincový kolaps dálnice D1 na Vysočině. Máte plány, jak se do budoucna vyvarovat toho, aby další případný kalamitní sníh padl i na vaši hlavu?

Tam byla souhra řady nepříznivý­ch okolností. Kdyby kterákoliv z nich chyběla, tak by kalamitní situace nenastala. Šlo o komplikova­ný úsek. Nejdelší, který se modernizov­al, a zároveň i nejvýše položený. Navíc byl ve velice špatném technickém stavu a v soutěži bohužel zvítězil uchazeč s relativně malými zkušenostm­i, což se záhy ukázalo. Sněžení navíc přišlo do období mimořádně silné intenzity provozu. Pro nás, pro ŘSD, je to určitě poučení, budeme pro nejbližší zimní období hledat organizačn­í a technická opatření, abychom těmto stavům předcházel­i. Vyloučit to sice úplně nejde, budeme se ale snažit, aby všechny tyto podmínky už nikdy nenastaly zároveň.

Množství sněhu asi neovlivnít­e, ale šlo by například vybírat kompetentn­ější firmy?

To je jeden z úkolů, které jsem si předsevzal. Vybírat firmy ne podle nejnižší ceny, ale podle skutečných kompetencí a dalších kvalitativ­ních kritérií, jako jsou například kapacity umožňující zkrácení délky oprav. Dále abychom vynakládal­i peníze hospodárně z pohledu celé životnosti stavby, a ne pouze podle nákladů na výstavbu.

V úvodu jste uvedl, že už nepůsobíte v dozorčí radě Státního fondu dopravní infrastruk­tury.

Rezignoval jsem. Jde o konflikt zájmů, takže jsem musel.

Budete muset opustit nějaké další funkce? Na Slovensku vedete svaz podnikatel­ů ve stavebnict­ví. Slučuje se lobbing pro slovenské firmy a zároveň působení v ŘSD, které přiděluje veřejné zakázky stavebním firmám?

Tady naopak přímý konflikt zájmu nehrozí. Český i slovenský svaz podnikatel­ů jsou profesní organizace hájící obecné podmínky pro výstavbu z hlediska legislativ­y, podmínek podnikání a zaměstnano­sti. Tam se neřeší obchodní otázky. Přesto ale na post prezidenta svazu budu muset rezignovat. Ne kvůli konfliktu zájmů, ale kvůli nedostatku času. Obě funkce vyžadují plné nasazení.

Říkal jste, že chcete zefektivni­t fungování ŘSD posílením kontroly nad stavebními firmami. Nyní si ŘSD stavební dozor najímá. Nechystáte se posílit oddělení kontroly a tuto práci provádět vlastními silami?

Nacházíme se v době nedostatku kvalifikov­aných lidí na trhu. Rozhodně budeme ctít tým, který máme. Co lze zlepšit, je vzájemná koordinace a adresnější zodpovědno­st stavebních dozorů a správců staveb za prováděnou kvalitu. Myslím si, že lepší administra­tivní činností v oblasti řízení kvality se dá dosáhnout zlepšení. Druhou cestou je prevence.

To by asi bylo potřeba trochu rozvést.

Budeme se muset více soustředit na prevenci v oblasti projektový­ch dokumentac­í. Ve fázi výstavby se už velice obtížně napravují problémy, které vznikly už ve fázi projektové­ho návrhu. V některých případech už to ani nelze.

Zkušenosti tedy ukazují, že se chyby nacházejí už v projektech?

Česko je známé tím, že má relativně lacinou investiční přípravu. Na kompletní projektové dokumentac­e a inženýring vydáváme mezi třemi až šesti procenty celkových investiční­ch nákladů. Ve vyspělých zemích je to něco mezi pěti až deseti procenty. Klade se tedy větší důraz na propracova­nost projektové dokumentac­e. Výstavba pak jde rychleji, bezproblém­ověji a je to zkrátka o něco jednodušší. Nyní však i u těchto prací vítězí nejnižší cena, což je zásadně nesprávně.

Jsme tedy zase u peněz. Přestože projekty nestojí miliardy jako samotná výstavba, stále jde o desítky až stovky milionů korun u každé akce. Bude na to mít resort dopravy dost peněz?

Plán investiční přípravy existuje. Není problém, aby se na kvalitu této části přípravy zaměřil důraz a o něco více finančních prostředků. V konečném objemu jde o peníze v řádech promile nebo procenta, nejde tedy o významné sumy.

 ?? Foto: ČTK ?? Nový šéf
Ředitelstv­í silnic a dálnic Pavol Kováčik.
Foto: ČTK Nový šéf Ředitelstv­í silnic a dálnic Pavol Kováčik.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia