MF DNES

Ramadán v NBA: půjde to ztuha, ale půjde

- Miroslav Němý reportér MF DNES

Š atna už hučí nervozitou, zápas startuje za pár chvil. Všichni jsou připravení, nabuzení... A Enes Kanter do sebe naláduje šest sendvičů s arašídovým máslem. A taky si – konečně – vezme prášek proti bolesti na zraněné levé rameno.

Dosud nemohl. Ani nechtěl. Protože je ramadán. „Hodně lidí je tím fascinován­o,“popisuje turecký basketbali­sta hrající za Portland Trail Blazers. „Spoluhráči začnou dělat fórky, že to ze mě na hřišti za chvíli vyletí. Taky se zasměju a řeknu jim, ať se radši jdou rozcvičit a nechají mě dojíst.“

To, jak skloubit muslimský svatý měsíc s vrcholovým sportem, je letitá debata. NBA se většinou vyhýbá, neboť čas modliteb a půstu se často míjí se sezonou, případně jako nyní přichází v pokročilé fázi, kdy už je ve hře jen několik celků.

Portland srovnal sérii 2. kola proti Denveru na 3:3 na zápasy a pořád sní o konferenčn­ím finále. Pomohl mu i Kanter: odehrál přes 29 minut, připsal si 6 bodů a 14 doskoků.

Nadšení fanoušci Portlandu, jedni z nejvěrnějš­ích a nejhlasitě­jších v lize, si cení toho, že Kantera spíše než ramadán omezuje právě zraněné rameno. Ambiciózní celek jej potřebuje – ale jednoduché to není.

„Od roku 2011, kdy jsem začal hrát v NBA, moje oddanost víře vzbuzuje zvědavost spoluhráčů, trenérů, fanoušků,“líčí Kanter v deníku Washington Post.

V kádru Trail Blazers jsou stejného vyznání také potomek nigerijský­ch králů Al-Farouq Aminu a Bosňan Jusuf Nurkič. Nejznámějš­ím muslimem dějin basketbalu je jistě legendární Kareem Abdul-Jabbar. A tím dalším, jehož příklad teď následuje Kanter, je slavná hvězda minulosti Hakeem Olajuwon.

Ne, není vůbec snadné nejíst a nepít za denního světla, když za sebou máte skoro stovku zápasů v sezoně. „Proto jsem teď Hakeemovi psal,“líčí Kanter, jak žádal o radu olympijské­ho vítěze z Atlanty 1996. „Pamatuju si, že on se v 90. letech v play off postil a zároveň ho vyhlásili nejužitečn­ějším hráčem finále. Dal mi pár tipů. Kolik vody vypít, jaké jídlo jíst, kdy přesně vstávat.“

Kanter je barvitou figurou, kvůli kritice prezidenta Erdogana je ve vlasti na černočerné listině národních zrádců. Jeho basketbalo­vé dovednosti jsou však univerzáln­í měnou: v Oklahomě si třeba klubový kondiční trenér vyzkoušel třídenní půst, aby lépe pochopil, jak Kantera v tomto období připravova­t. Jiní spoluhráči si díky němu oblíbili halal jídlo, které Kanterovi v klubech nechávají připravova­t.

Ale míra porozumění neumenšuje komplikace pro sportovní režim.

„Ramadán je v tomto směru jako třicet díkůvzdání za sebou. Tak velká jsou večerní jídla,“říká 211 centimetrů vysoký a 113 kilogramů vážící obr. „Proto si hlídám, abych i při půstu vedl zdravý životní styl.“

Olajuwon pro web NBA tvrdil, že se při ramadánu paradoxně cítil pokaždé silnější a energičtěj­ší; Kanter zatím cestu hledá, neboť takové play off nikdy předtím nezažil. Ale nelituje. A nestěžuje si. „Někdy vstávám ve tři ráno. Naučil jsem se oceňovat ticho tmy,“líčí. „Kalendář NBA je nabitý, plný cestování, tréninků, týmových mítinků. Už pět modliteb denně je náročné zvládat – je to náročné, ale proveditel­né. A totéž platí o půstu.“

Že ani v basketbalu sytý hladovému nevěří? Podstatou je, že Kanter zatím neztrácí chuť na hřišti.

 ?? Foto: ČTK ?? Postí se Enes Kanter během ramadánu přes den nejí a nepije, ale na výkonech se to nijak zvlášť neprojevuj­e.
Foto: ČTK Postí se Enes Kanter během ramadánu přes den nejí a nepije, ale na výkonech se to nijak zvlášť neprojevuj­e.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia