MF DNES

Americký Tolkien, to už nejsem já

Nebýt amerického spisovatel­e Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárníh­o seriálu Hra o trůny.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

PRAHA Mnozí jej nazývají americkým Tolkienem. Hravě si poradí s žánry sci-fi i fantasy. Dokázal to ságami Jinozemě i Vzpomínka, žal a trn. Cizí mu není ani komiks. Je autorem několika sešitů pro DC Comics. Česko Tad Williams navštívil minulý týden v rámci literárníh­o festivalu a knižního veletrhu Svět knihy 2019.

Jaké to je, být americkým Tolkienem?

Mám pocit, že tomuto označení už odzvonilo. Teď je to hlavně přezdívka pro George R. R. Martina. Nicméně, ať už jsem to já, nebo on, podobných označení využívají hlavně nakladatel­é, jakožto prodejních zkratek. Pokud mi ale někdo řekne, že opravdu v mém stylu psaní či umělecké hodnotě díla spatřuje Tolkiena, samozřejmě mi to lichotí.

V čem vidíte svůj největší vliv na Martina při čtení ságy Píseň ledu a ohně?

Asi v tom, že jsem fantasy už ve své první trilogii představil nikoli jako odvozený, ale samostatný a soběstačný žánr, který si zaslouží budoucnost. Myslím, že chvíle, kdy to George pochopil, byla stěžejní. Důležitý pak asi je i můj způsob vyprávění. Od začátku jsem se rozhodl potlačovat hlas pouze jednoho vypravěče. Vyprávím celý příběh optikou různých hrdinů a situací. To je jeden z hlavních rozdílů mezi mnou a Tolkienem. Ten měl vždy ústředního hrdinu, který, když to přeženu, byl trochu bohem.

Máte nějaký soukromý odhad, jak Martinova sága dopadne? Ať už v televizním seriálu, nebo v knize.

S Georgem se známe dlouho, jezdíme na společné setkání s fanoušky. Měl jsem jeho práci rád ještě před uvedením celé ságy. Mám pocit, že Hra o trůny jako seriál se už od předlohy příliš vzdálila a žije si vlastním životem. Jde vidět, že příběh nepíše spisovatel, ale televizní scenáristé. Takže si nedovoluji odhadovat. Možná mám tip, jak chce celý příběh zakončit George, ale jelikož zatím na závěru ságy ani nepracuje, nebudu to prozrazova­t.

Kdy jste přišel na to, že máte talent vytvářet fiktivní světy?

Bavilo mě to ještě dříve, než jsem uměl psát. Jako dítě jsem si pořád představov­al, jak asi vypadá celý svět viděný očima kočky. Jinak si myslím, že pro každého spisovatel­e, který chce tvořit takové vesmíry, je důležité znát alespoň základy historie a vědy. Pak už stačí všechno své vyprávění umět neustále zpochybňov­at a nespoléhat se na zajeté mechanismy. Chce to trpělivost a čas.

Ztratil jste se někdy ve svých příbězích?

Ne, a to si je ani nezapisuji. Stačí, že existují v mé hlavě. Když je píšu, žiju jimi, takže nehrozí, abych byl najednou dezoriento­vaný. Přemýšlím, jak by co šlo, nebo nešlo vymyslet, dokonce i při řízení, umývání nádobí a podobně.

Je rozdíl v tom, když píšete sci-fi a když se naopak věnujete fantasy?

Dané žánry jsou samozřejmě velmi odlišné. Přesně definovaný rozdíl mezi nimi asi není, ale odpovím vám asi nejpřesněj­ší definicí, kterou jsem kdy slyšel. Zatímco se sci-fi zabývá různými verzemi naší současnost­i a budoucnost­i, fantasy přichází s novými verzemi minulosti.

Jste spisovatel, který musí dennodenně bezpodmíne­čně psát?

Ne, ale musím dennodenně vyprávět. Nemusí to však být prostředni­ctvím knih. Jsem také hudebník, a dokud prostředni­ctvím skladeb vyprávím příběh, jsem spokojen.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia