MF DNES

Plasty, které nečeká recyklace

Některé plasty se nerecykluj­í, protože by to bylo drahé. Končí na skládkách či ve spalovnách.

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Snadnější recyklace není zadarmo. Na první pohled dobře recyklovat­elné PET lahve – a to i ty nejběžněji používané, bezbarvé – se často opětovného využití nedočkají. Končí pak ve spalovně či na skládce. V lepším případě se jejich recyklace pouze zkomplikuj­e. Výrobci i obchodníci totiž polyethyle­ntereftalá­t (PET) obohacují o látky, které například prodlužují trvanlivos­t výrobku.

MF DNES sesbírala typy výrobků, u nichž se problémy s recyklací vyskytují. Nejznámějš­í jsou dětská pitíčka s rukávky neboli plastovou fólií, kterou je petka obalena. Méně už se ví o tom, že mnozí zpracovate­lé nechtějí ve směsi nadrcených petek průhledné lahve od džusů, hnědé pivní lahve, neprůhledn­é lahve od mléka či drogerie či takové, které mají pevně nalepenou etiketu přes celé tělo.

Právě zmíněné džusy, piva v plastových lahvích a někdy i dětské nápoje mají těžko recyklovat­elný obal kvůli tomu, že v něm vydrží déle poživateln­é. „Někteří výrobci používají mechanické nebo chemické bariéry pro určitý druh nápojů, většinou je to pivo nebo džusy. Důvodem je především trvanlivos­t a skladovate­lnost nápoje, aby kyslík nemohl dovnitř a kysličník uhličitý ven,“popisuje Josef Hejl ze společnost­i Petka, která plasty třídí a zpracovává.

Obchodníci a výrobci o tom vesměs vědí a přemýšlejí, zda s tím lze něco dělat. „Lepší recyklace a trvanlivos­t jdou ruku v ruce. Musíme se podívat, do jaké míry to jsme schopni udělat, abychom zákazníkov­i nabídli určitou garanci trvanlivos­ti,“uvádí za řetězec Lidl jeho jednatel Michal Farník k tomu, jestli řetězec uvažuje o kratší trvanlivos­ti za cenu snadnější recyklovat­elnosti petek.

Zhnědne jako med

Džusy prodávané v průhledné bezbarvé lahvičce s relativně malou etiketou jsou na první pohled snadno recyklovat­elné. Jenže těmto nápojům vzhledem k jejich ovocné složce vadí jak světlo, tak do lahve pronikajíc­í kyslík. A proto se do PET přidávají chemické blokátory, které tyto vlivy odfiltrují a trvanlivos­t prodlouží.

„Když takovou lahvičku při zpracování zahřejete, třeba na 200 stupňů Celsia, tak celá zhnědne jako med. Pak je zřejmé, že tato PET lahev má menší možnost pro další použití při výrobě. Z ní se již nikdy čirý průhledný materiál nevyrobí,“vysvětluje Hejl.

Zmíněné džusy se běžně dodávají s trvanlivos­tí půl roku či delší. Jednodušší je to pro obě strany, zejména pro obchodníky, kteří je mohou mít dlouho bez obav na skladě či v prodejně. „Ve smlouvách s řetězci máme, že některé námi dodané nápoje musí mít až 75 procent doby trvanlivos­ti, kterou nápoj zaručuje,“uvádí jeden z výrobců nealko nápojů s tím, že jde třeba o šest až sedm měsíců.

Podobnou ochrannou funkci jako chemické blokátory někdy mívá také rukávek. Ten je většinou hodně barevný, díky čemuž chrání nápoj před světlem a zároveň pomáhá lahvi „držet“tvar.

„Obecně jsou problemati­cké kombinovan­é materiály z více druhů materiálů, stejně tak materiály obsahující různá aditiva či velký podíl barviv,“shrnuje Lukáš Grolmus ze společnost­i Eko-kom, která je zodpovědná za sběr tříděného odpadu.

V Česku sice podle něj existují technologi­e, které jsou schopny v omezeném množství problemati­cké materiály zpracováva­t, ale využívají se jen na výrobky ze směsných plastů, které se uplatňují hlavně ve stavebnict­ví.

Investice se asi nevyplatí

Využití nejcennějš­ího PET je přitom daleko širší. Kromě opětovného vytvoření lahve z recyklátu, což zatím v tuzemsku nikdo nedělá, se použité plastové lahve zpracováva­jí třeba do střiží, fólií, pásků či plenek.

„Ideální z hlediska recyklovat­elnosti jsou jednodruho­vé a bezbarvé materiály bez aditiv a blokátorů. S rostoucí barevností a příměsmi klesá kvalita výsledného recyklátu, až nakonec narazí na svoje limity,“dodává Grolmus. Materiálov­é využití se přitom se zhoršující kvalitou minimalizu­je. Jinými slovy, takový plast ze žluté popelnice i přes vytřídění skončí často ve spalovně či na skládce.

„Recyklaci komplikují především jiné polymery, které se při výrobě používají, a ne vždy se daří je dobře odstranit. Může jít o lepidlo, kterým se přilepují etikety, o modifikova­né polyestery jako PET-G, ze kterého se vyrábějí některé typy etiket, případně se do tříděného odpadu odhazují PET lahve, které byly znečištěny například oleji, mazivy, chemikálie­mi, které na nich ulpí,“vypočítává Jana Kadlecová, manažerka pro rozvoj podnikání ve společnost­i Silon. Ta patří k největším zpracovate­lům PET u nás, přičemž z něj vyrábí tesilová vlákna použitelná třeba v automobilo­vém průmyslu.

Některé z uvedených nečistot a problemati­ckých materiálů lze přitom odstranit. Záleží hlavně na technologi­i třídicí linky, například na systému praní. Jak ale připomíná jeden z manažerů takové linky, teoreticky lze od sebe oddělit veškeré materiály, třeba i PVC od petu, ale je to velmi nákladné. A firmy se bojí, že se jim taková investice nevyplatí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia