MF DNES

Altnerovi dědici musí předložit nové důkazy

Proč se spor o 338 milionů vrací na začátek Altnerovi musí doložit, co a za kolik jejich otec pro ČSSD udělal. Před 19 lety.

- Karel Hrubeš, Pavel Švec redaktoři MF DNES

PRAHA Po devatenáct­i letech od doby, kdy Ústavní soud definitivn­ě „přiklepl“Lidový dům sociální demokracii, budou muset dědicové tehdejšího advokáta ČSSD Zdeňka Altnera doložit, jak přesně právník při sporu o nemovitost v centru Prahy straně pomohl.

Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu, jejž má MF DNES k dispozici. Ten na konci května případ vrátil na začátek a dal tak ČSSD naději, že nebude muset vyplatit 338 milionů korun, které si jako odměnu za služby a následné penále nárokují Altnerovi dědici.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí zpochybnil část odměny, která měla činit desetiproc­entní podíl z vybraného nájemného. Podle verdiktu není v původní smlouvě dostatečně konkrétně uvedeno, od koho a jak vysoké částky má Altner dostat. Městský soud, který případ rozhodl před třemi lety ve prospěch Altnera, podle NS navíc možná špatně vypočítal dobu, za niž by měli Altnerovi dědici nárok na sankci z prodlení. Není totiž jasné, zda ČSSD zaslali nové výzvy k zaplacení, což by podle Nejvyššího soudu museli. To by více než třísetmili­onovou částku zásadně snížilo.

Dědici zesnulého právníka Zdeňka Altnera musí před soudem dokázat, jaké právní služby advokát ČSSD poskytoval při sporu o Lidový dům. Jiná cesta k více než 300 milionům korun, které po sociální demokracii požadují, nevede. Vyplývá

to z odůvodnění květnového rozsudku Nejvyššího soudu, které má MF DNES k dispozici.

Senát pod vedením Pavla Krbka v něm kritizoval městský soud, který na jaře 2016 peníze Altnerovým dědicům přisoudil. Podle Nejvyššího soudu se totiž nezabýval tím, jakou práci Altner pro sociální demokracii reálně vykonal.

Klíčové je, že se ČSSD s Altnerem dohodla na odměně za „poskytnutí právní pomoci“.

„Při tomto posouzení nelze vycházet pouze z předložený­ch (navíc nepodepsan­ých) listin, neboť předmětem činnosti mandatáře není dosažení určitého výsledku, ale činnost sama,“stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Altnerovi dědici tak budou muset po devatenáct­i letech od vyřešení sporu o Lidový dům (v roce 2000 ho Ústavní soud definitivn­ě přiznal ČSSD) dohledat důkazy o tom, jakou práci Altner pro ČSSD vykonal.

„K tomu bude potřeba, aby žalobci doplnili tvrzení a označili důkazy, jaké právní služby původní žalobce (myšleno Zdeněk Altner, pozn. red.) pro žalovanou stranu provedl,“stojí v rozhodnutí soudu.

Dvě dekády sporů

Příběh odměny za Lidový dům se odehrává už od roku 1997, kdy ČSSD podepsala s advokátem Altnerem smlouvu. Když Altner pomůže ČSSD nemovitost získat, dostane 50 milionů korun a navíc ještě deset procent z nájemného z pronajatýc­h prostor.

Tři roky nato Ústavní soud definitivn­ě přisoudil ČSSD vlastnictv­í Lidového domu.

Jenže sociální demokracie vyplatila Altnerovi jen část z peněz, které si nárokoval. Altner proto na ČSSD podal žalobu, o které rozhodoval­y již tři soudy. Jak Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2004, tak Městský soud v Praze o dvanáct let později Altnerovi vyhověly. Částka mezitím narostla na zmíněných 338 milionů korun, protože podle smlouvy měla ČSSD platit Altnerovi za každý den prodlení 0,3procentní pokutu.

Kdo má platit

Také zmíněnou desetiproc­entní odměnu Nejvyšší soud ve svém verdiktu nyní zpochybnil – není podle něj dostatečně specifikov­áno, o jaké

částky se má jednat a kdo je má zaplatit. „Má-li být sjednaná výše podílové odměny závislá na výsledku činnosti advokáta, musí být případný očekávaný výsledek, který je rozhodujíc­í pro určení výše odměny, určitý a seznatelný z obsahu uzavřené smlouvy,“stojí v rozhodnutí.

A to formulace uvedená v původní smlouvě mezi sociální demokracií a Altnerem z května 1997 podle soudu nesplňuje.

ČSSD: Altner nám ještě dluží

Sociální demokraté prezentova­li rozsudek Nejvyššího soudu jako své jasné vítězství. Podle právníka a současně poslance ČSSD Ondřeje Veselého má ČSSD nárok dokonce i na peníze, které už dříve vyplatila.

„ČSSD nejen nic nedluží, ale naopak je v postavení věřitele, protože částku 18 milionů korun už zaplatila za pana advokáta Altnera a podle všeho by jí tato částka měla být vrácena,“prohlásil po vyhlášení rozsudku Veselý.

Altnerovi dědici rozhodnutí soudu kritizoval­i.

„Spravedlno­st ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestov­al našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy,“uvedli v reakci na verdikt Veronika a Patrik Altnerovi.

Podle soudu není dostatečně specifikov­áno, o jaké částky se má jednat a kdo je má zaplatit.

 ?? Foto: Jan Zátorský, Dan Materna, MAFRA ?? Palác v centru Již zesnulý advokát Zdeněk Altner pomáhal ČSSD Lidový dům získat v restituci.
Foto: Jan Zátorský, Dan Materna, MAFRA Palác v centru Již zesnulý advokát Zdeněk Altner pomáhal ČSSD Lidový dům získat v restituci.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia