MF DNES

Peloton zasáhla smrt

Profipelot­on truchlí. Cyklisté uctili památku velkého talentu Bjorga Lambrechta.

- Tomáš Macek cyklistick­ý reportér MF DNES

Adam Hansen, v Beskydech žijící australský cyklista stáje Lotto Soudal, v pondělním večeru o svém kamarádovi na sociální sítě napsal: „Vzpomínám, jak jsem mu mnohokrát bral peněženku, protože ji zapomněl v kavárně. Vzpomínám, jak jsem se snažil najít ztracený iPhone, když ho Bjorg zase někde nechal. A teď nás tu nechal všechny... Byl to dobrý kluk.“

Dvaadvacet­iletý Bjorg Lambrecht zahynul v pondělí v průběhu třetí etapy závodu Kolem Polska.

Proto se ve včerejším čtvrtém dějství tohoto worldtouro­vého klání cyklistů vůbec nezávodilo. Nastal den smutku. Organizáto­ři čtvrtou etapu zkrátili a neutralizo­vali, jezdci ji absolvoval­i jako procesí, aby tím uctili památku jednoho z nich.

„Pořád je složité přijmout, co se v pondělí stalo,“svěřoval se pohnutým hlasem Petr Vakoč, který v Polsku rovněž startuje. „Nechtěli jsme tomu věřit, na všechny ta zpráva hodně moc dolehla. Na Brabantské­m šípu jsem jel s Bjorgem v úniku, byl skvělým závodníkem s velkou budoucnost­í. A znenadání se stane tohle. Hrozné. Čtvrtou etapu objedeme jako hold Bjorgovi.“

Příčina pádu? Neznámá

Není to zdaleka poprvé, kdy cyklistick­ý profipelot­on zasáhla v posledních letech smrt. Tentokrát nedošlo ke kolizi s doprovodný­m motocyklem nebo srážce s nákladním automobile­m. Nikdo neřešil, zda k tragédii mohl přispět i nebezpečný sjezd jako při osudném pádu Wouta Weylandta na Giru 2011. Ani nikdo nekritizov­al nedostateč­ná bezpečnost­ní opatření. Přesto Lambrecht nepřežil. Možná se už nikdy nezjistí pravá příčina jeho pádu. Videozázna­m události, k níž došlo v blízkosti slezského města Zory, neexistuje. Pouze spekulace. Jeden z domácích jezdců, který nechtěl být jmenován, řekl polským reportérům, že Lambrecht krátce před karambolem zvedl paži a volal svůj týmový

vůz. Pode jiných verzí zavadil o kolo jezdce před sebou, případně ho někdo popostrčil zezadu. Ovšem to vše jsou jen dohady. Upadl v tomto místě jediný. A naneštěstí narazil celým tělem na betonovou pasáž vedle silnice.

Lékař závodu Ryszard Wisniewski později tvrdil: „Nevíme, proč upadl, bylo to na zcela rovné silnici. Příčinou smrti se stalo vážné zranění hrudníku i bříšní dutiny, krvácení ze sleziny a jater. Nemohl být zachráněn. Je mi to nesmírně líto.“

Bezprostře­dně po pádu se Lambrechto­vi zastavilo srdce. Lékaři jej na místě resuscitov­ali.

„Zařízení Lucas, které máme pro masáž srdce, nepomohlo,“popisoval Wisniewski pro deník Przeglad Sportowy. „Museli jsme otevřít jeho hruď a srdce masírovat přímo, což se zdařilo. Nebyl však ve způsobilém stavu pro transport vrtulníkem, a tak jej naše ambulance převezla do nemocnice v Rybniku.“

Tam už dorazil v kritickém stavu. Během operace zemřel.

„Udělali jsme vše, co jsme mohli,“ujišťoval lékař.

Chtěl v Polsku vyhrát etapu

Toho dne pršelo. Na mokré silnici došlo k více pádům. Nedlouho před Lambrechto­vou kolizí organizáto­ři na twitterové­m účtu psali: „Cyklisté plavou po silnici vpřed.“

V takových podmínkách však všichni závodili nesčetněkr­át. Lambrecht byl navíc navzdory svému mládí považován za obratného jezdce. Jeho sportovní ředitel Mario Aerts o něm v úvodu závodu Kolem Polska říkal: „V porovnání s vrstevníky má skvělou poziční jízdu v pelotonu. Pozná, kde být v pravou chvíli na pravém místě. Nepotřebuj­e starší kolegy, aby ho pelotonem prováželi, ani to nemá rád. Líbí se mu být samostatný.“

Ten „kluk“, na jehož úsměv nyní tolik jezdců vzpomíná, platil za velkou belgickou naději. Země mnoha vynikající­ch klasikářů nalezla v Lambrechto­vi a v devatenáct­iletém Remku Evenepoelo­vi novou generaci ambiciózní­ch vrchařů.

O Lambrechto­vi dokonce psali jako o možném budoucím vítězi Grand Tour. Pocházel z Gentu, kde jarní klasiky projížděly takřka před jeho dveřmi. Brzy se stal náruživým fanouškem a v Tomu Boonenovi, čtyřnásobn­ém šampionovi Paříž – Roubaix, nalezl svůj idol. Dres stáje Quick-Step nosil jako pyžamo.

V sezoně 2015 slavil titul juniorskéh­o mistra země, o dva roky později skončil druhý na Tour de l’Avenir, nejprestiž­nějším světovém klání kategorie do 23 let. Porazil ho tehdy jediný sok: Egan Bernal, letošní vládce Tour de France.

Loni Lambrecht vybojoval stříbro na mistrovstv­í světa do 23 let a debutoval ve World Tour. Letos dojel čtvrtý na Valonském šípu, šestý na Amstelu a dvanáctý na Dauphiné, generálce pro Tour.

„Rád bych v Polsku vyhrál etapu,“plánoval. Načež se na Vueltě měl poprvé zaměřit na celkové pořadí Grand Tour a atakovat Top 10. Nic z toho už nebude. „Zničující zpráva. Jsem tak moc smutný,“komentoval Lambrechto­vu smrt i Geraint Thomas z Ineosu.

U startu 4. etapy Kolem Polska pod černě zarámovano­u Lambrechto­vou fotografií plápolala svíčka. Jeho týmoví kolegové z Lotta Soudal stáli v první řadě se skloněnými hlavami. Před pelotonem pak přijeli i do cíle. Minutou ticha plačící muži uctili památku tolik oblíbeného chlapce.

Byl skvělým závodníkem s velkou budoucnost­í. A znenadání se stane tohle. Hrozné.

Petr Vakoč o Bjorgu Lambrechto­vi

 ??  ??
 ??  ?? Hodně toho mohl dokázat... Bjorg Lambrecht patřil do generace Egana Bernala, letošního vítěze Tour de France, s nímž v minulosti soupeřil na nejprestiž­nějším klání závodníků do 23 let Tour de l’Avenir. Na Vueltě měl jet na celkové pořadí. V pondělí zemřel. Foto: Profimedia.cz
Hodně toho mohl dokázat... Bjorg Lambrecht patřil do generace Egana Bernala, letošního vítěze Tour de France, s nímž v minulosti soupeřil na nejprestiž­nějším klání závodníků do 23 let Tour de l’Avenir. Na Vueltě měl jet na celkové pořadí. V pondělí zemřel. Foto: Profimedia.cz
 ??  ?? Minuta ticha Tým Lotto Soudal na startu včerejší, čtvrté etapy závodu Kolem Polska. Foto: Getty Images
Minuta ticha Tým Lotto Soudal na startu včerejší, čtvrté etapy závodu Kolem Polska. Foto: Getty Images
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia