MF DNES

Kolik je v nich soli

Prý je při vaření nikdo nepoužívá, a přesto se bujony v kostce vyrábějí už víc než sto let. MF DNES zjišťovala, jestli je možné najít polotovar chutný a výživný.

- redaktorka MF DNES Magdalena Nová

Nakoupit suroviny a uvařit tři litry poctivého hovězího vývaru vás přijde zhruba na 300 korun a několik hodin asistence u plotny. Ovšem ten výsledek!

Nebo můžete uspořit čas i peníze, pořídit za dvacet korun balíček bujonu v kostce – a pak se nechat překvapit, co vám bublá v kastrolu.

Jak totiž ukázal aktuální test MF DNES, i když se polotovar jmenuje hovězí, může chutnat po houbách, bylinkovém čaji či karamelách. Obvykle však ochromí chuťové pohárky intenzivní pachutí tuku a především nadbytkem soli.

Právě obsah soli byl přitom klíčovým kritériem při odborném hodnocení vybraných polotovarů.

Jak by ne, Světová zdravotnic­ká organizace (WHO) doporučuje dospělým strávníkům konzumovat maximálně 5 gramů soli za den, tedy zhruba jednu čajovou lžičku.

Jenže Češi si jí dopřávají až třikrát tolik, s denní spotřebou kolem 12 až 15 gramů jsme po Maďarech a Chorvatech třetí „nejsolivěj­ší“národ Evropy.

Polovinu kostky může tvořit sůl

Je tedy jasné, že se solí musíme začít šetřit. „Právě bujony a některé dehydrovan­é výrobky, kořenicí směsi a dochucovad­la jsou složky jídelníčku, které z něj můžeme jednoduše škrtnout,“doporučuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

I když si to neuvědomuj­eme, je totiž sůl hlavní surovinou, z níž se taková průměrná bujonová kostka skládá. Tvoří čtvrtinu, ale klidně také polovinu jejího objemu.

A tak pokud poobědváte čtvrtlitro­vou porci bujonu značky Penny nebo Bohatý bujon Knorr, připravený z želatiny ve vaničce, spořádáte naráz 3 gramy soli. Když si k polévce navíc ještě přidáte rohlík či dva, vyčerpali jste denní příděl doporučený WHO, ani nevíte jak.

Abyste tedy neriskoval­i rozvoj kardiovask­ulárních chorob či osteoporóz­u a nepřetěžov­ali ledviny, neměli byste ten den večeřet ani snídat žádné pečivo, sýry nebo kvalitní šunku, které jsou na sůl poměrně bohaté. A to je škoda – z hlediska gastronomi­ckého i výživového.

„Vařit bez soli, to je umění“

Poučení spotřebite­lé, kteří coby porotci hodnotili vlastnosti hotových vývarů, to všechno vědí. Také tvrdili, že si na množství soli dávají pozor. Vyhledávaj­í výrobky co nejméně slané, samozřejmě.

Jenže rozdíl mezi senzorický­m a výživovým hodnocením bývá propastný. A tak když pak ochutnával­i sedmnáct anonymních vzorků, naprosto neomylně nechali zvítězit solné rekordmany Penny a Knorr, zatímco ty, které obsahují minimum soli (české značky Silák a Konečně vývar), u nich propadly.

„Z pohledu výživy jsou tyto tekuté vývary, připravené jen z masa a kostí, bez přídavku soli či čehokoli jiného, jako základ polévky ideální,“upozorňuje výživová specialist­ka

na to, že čeští výrobci skutečně dávají do polévky pouze suroviny, které byste použili i doma, nic navíc: maso, kosti, cibuli, mrkev, petržel, koření, případně špetku soli.

Leč chuťový verdikt byl jednoznačn­ý. „Je to úplně bez chuti. Je to čaj? Mdlé a mastné. Mýdlový odvar. Vařit se solí, to není umění. Bez soli – to je umění,“ošklíbali se porotci nad vývary, které mají přitom proti konkurencí výrazně víc bílkovin a také citelně méně tuku.

Kontroverz­ní zdroj umami

Že by byl problém jen v nedostatku soli? Ne nutně, strávníkům přivyklým intenzivní chuti prefabriko­vaných bujonů nejspíš chybělo něco jiného, totiž požitek zvaný umami.

Umami je pátá chuť, jež od roku 1985 oficiálně doplňuje sladkou, hořkou, slanou a kyselou a jen velmi přibližně se popisuje jako směs pikantní, slané a masové. Náš specifický chuťový receptor, který dokáže umami rozlišit, přitom vnímá v jídle obsaženou kyselinu glutamovou nebo její soli, nepřesně označované jako glutamáty.

Ano, přesně ty glutamáty, proti jejichž používání se vede letitý boj a v nichž vidí jejich odpůrci zdroj mnoha civilizačn­ích neduhů.

Ze sedmnácti vybraných vzorků se zdroj glutamanu sodného vyskytoval ve dvanácti, ať už jako přidaný zvýrazňova­č chuti E621, nebo ve formě kvasnicové­ho extraktu či hydrolyzov­ané bílkoviny.

A teď pozor, přítomnost glutamanu v potravinác­h není sama o sobě nebezpečná. Jde spíš o to, že si vytváříme návyk na chuťově výrazné pokrmy. „To pak může mít jeden skrytý, byť nepřímý efekt na zdraví. Jídlo nám víc chutná, proto ho jíme více, takže se zvyšuje příjem energie, což může vést k obezitě,“varuje Jiří Brát, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Jak také připomíná Jan Pivoňka ze Společnost­i pro výživu, když si uvaříme bytelný vývar, dostaneme spolu s ním do těla i esenciální aminokysel­iny, vitaminy nebo minerální látky, kdežto z náhražek je to jen sůl, tuk a aroma.

Přesto by docent Brát glutamáty nezatracov­al. „Cíleným a zodpovědný­m použitím látek zvýrazňují­cích chuť je možné dosáhnout nutričně významného snížení obsahu soli, a to zhruba o 20 až 40 procent,“upozorňuje odborník.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia