MF DNES

Velká bitva o příponu –ová

Poslanci asi povolí ženám nepřechylo­vat jména

- Jakub Pokorný Robert Oppelt

Když si dnes slečna Tereza bere pana Dvořáka, může přijmout jméno Tereza Dvořák, jenom pokud by pan Dvořák byl cizinec. Druhá možnost je, když se rozhodnou, že budou žít za hranicemi.

Jinak to české zákony neumožňují. Ženy výmluvou na život v cizině zákon dost často obcházejí. Příponu -ová si prostě jen tak neodpářou. Nově už zákon nebudou muset obcházet.

Vláda projednáva­la minulý týden novelu zákona o matrikách. Měnily se poplatky a dál třeba praxe při osvojování.

V návrhu byla ale i možnost svobodně nepřechylo­vat. Vláda ji sice odmítla, ale Piráti následně podali pozměňovac­í „protinávrh“, aby se každá Češka mohla jmenovat Dvořák, Novák či přijmout bez přechýlení jiné jméno manžela. „Myslím si, že ženy mají právo rozhodnout se. Proto chci tuto povinnost zrušit,“říká pirátský poslanec Ondřej Profant, který za návrhem stojí. Mimochodem, je tu ještě epizoda, která zákonu pomohla. Před pár dny se vdala mluvčí sociální demokracie Barbora Kalátová a stala se z ní Barbora Gavenda.

Tenhle sňatek dokonce i předsedu ČSSD Jana Hamáčka vedl k tomu, aby svůj původní odmítavý postoj přehodnoti­l a změnu podpořil. Nyní míří matriční zákon do Sněmovny. Poslanci jsou větší liberálové než ministři. Takže povinné přechylová­ní může opravdu skončit.

Pro je hodně poslanců ANO, samozřejmě Piráti, proti naopak SPD, komunisté a lidovci. Poslanci TOP 09 a ODS zůstávají někde na pomezí. Z ankety, kterou MF DNES udělala a při níž oslovila drtivou většinu poslanců, vyplývá, že zastánců svobodného rozhodován­í je zhruba dvakrát více.

Do uzávěrky se pro vyjádřilo celkem 50 poslanců, zatímco odpůrců je zhruba dvakrát méně, tedy 24.

Někteří zákonodárc­i do uzávěrky neodpovědě­li. Devět z nich se vyjádřilo v tom smyslu, že problém nepovažují za důležitý, nebo prostě nevěděli, kam se přiklonit.

Myslím, že ženy mají právo rozhodnout se. Proto chci tuto povinnost zrušit.

Pirátství v jazyce

Ve Sněmovně zasedá koneckonců i nejméně jeden zákonodárc­e, který má „nepřechýle­nou“rodinu.

„Vzhledem k tomu, že moje žena a dcery jsou Birke, jsem pro benevolenc­i to povolovat... Jinak já musel ještě dokládat, že mám rodinu v zahraničí, to se už dnes asi nedělá,“uvedl poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke.

Vládní sociální demokracie zůstává rozpolcená. „Takové pirátství na mateřském jazyce určitě nepodpořím,“reagoval Birkeho kolega Jan Chvojka, a to asi ani neměl na mysli fakt, že to navrhla pirátská strana.

Konzervati­vní odpůrci z řad poslanců mají většinou pocit, že musí strážit češtinu, které je přechylová­ní vlastní. „Příliš si vážím mateřského jazyka, jazyka Seiferta, Čapka a dalších mistrů, než abych podlehl pokušení provádět nějaké populistic­ké prostocvik­y,“odpověděl Vlastimil Válek z TOP 09, který o změně hodně pochybuje, nicméně není úplně rozhodnut.

Některé strany jsou v této otázce opravdu rozdělené. Zatímco Andrej Babiš je pro, jeho první místopředs­eda Jaroslav Faltýnek přesně naopak. „Koncovka –ová k češtině patří a je pro ni charakteri­stická. V této otázce jsem poměrně konzervati­vní,“odpověděl Faltýnek.

Paní Bakala a paní Svoboda

Názory se liší i podle pohlaví. Prakticky všechny dotázané poslankyně by změnu povolily.

„Ať si každá žena rozhodne o svém příjmení svobodně. Jestli nechce být

–ová, ať není,“míní Jana Černochová z ODS.

Některé známé Češky nepřechylu­jí už dnes. Zpěvačka a moderátork­a Emma Smetana nosí nepřechýle­né příjmení, protože žila ve Francii, její teta politička Kateřina Jacques byla partnerkou francouzsk­ého vysokoškol­ského pedagoga, i když dnes už žije s exministre­m Martinem Bursíkem. Bývalá miss Michaela Maláčová se změnila na Michaelu Bakalu právě z toho důvodu, že finančník Zdeněk Bakala žil v cizině.

Moderátork­a Petra Svoboda nepřechylu­je ani typicky české jméno.

A herečka Veronika Arichteva si vzala českého režiséra s bulharským­i kořeny Bisera Arichteva.

Nevědí, o čem se hlasuje

Mnozí poslanci, které MF DNES oslovila, byli zpočátku trochu zmatení. Někteří si mysleli, že by návrh rovnou rušil přechylová­ní. I když k tomu by samozřejmě nedošlo.

„Přechylová­ní příjmení bych nerušil, každý jazyk je originální ve své podobě,“zdůrazňova­l například Stanislav Grospič z KSČM.

Nevěsta může být přitom podle návrhu po svatbě s panem Novákem dál Nováková, jak jsou na to Češi zvyklí.

Část poslanců, jako Vít Kaňkovský z KDU–ČSL, uvažovala chvíli i o tom, že by nepřechylo­vání povolili jen u jmen „cizího původu“. Vzápětí uznali, že by se těžko ten původ určoval. A byli i tací, kteří si mysleli, že volně nepřechylo­vat lze už dnes. Přechylová­ní není podle jazykovědk­yně Markéty Pravdové českým výmyslem. „Nepřechylu­jeme jen my, přechyluje se ve slovanskýc­h jazycích. Z neslovansk­ých pak třeba v řečtině, islandštin­ě, lotyštině nebo litevštině,“vypočetla Pravdová.

Vlastimil Válek TOP 09

Mění se poplatky

Ministerst­vo vnitra se snaží novelou předejít obcházení pravidel. Změna v přechylová­ní je jen jednou z několika změn v matričním zákoně. Třeba změna příjmení u páru v registrova­ném partnerstv­í by měla být nově osvobozena od poplatku. Také lidem, kteří podstoupil­i změnu pohlaví v cizině, bude stačit jen jedno potvrzení.

Nově budou děti snáz přijímat i příjmení pěstounů. Pravděpodo­bně se usnadní i určení otcovství v případě, že otcem není manžel matky dítěte. Nebude už potřeba rozhodnutí soudu.

Petr Gazdík STAN

Příliš si vážím jazyka Seiferta, Čapka a dalších jeho mistrů, než abych podlehl pokušení provádět jakékoliv populistic­ké prostocvik­y. Proč by se nemohla žena svobodně rozhodovat, jestli se bude jmenovat Gazdíková, nebo Eva Gazdík? Nechal bych to úplně na ní.

s přispěním Evy Pospíšilov­é

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia