MF DNES

Kamenivo nad lithium: nebude z čeho stavět

Stát získal z vytěžených surovin 937 milionů, dvaapůlkrá­t víc než předloni

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Otázku těžby nerostných surovin v Česku rozvířila před dvěma lety „kauza“lithium. V červenci se do věci vložil polostátní podnik ČEZ, který nyní zkoumá, zda je pro něj ložisko ekonomicky zajímavé. S australsko­u těžební firmou European Metals Holdings, která si včas udělala průzkum, a zajistila si tak přednostní práva na těžbu, se dohodl, že může do projektu vstoupit i vlastnicky.

Případ lithium odstartova­l změny dokumentu „Surovinová politika České republiky“a jeho doplnění. Stát chce mít do budoucna lepší kontrolu nad tím, co a kde se bude těžit. „U dvaceti strategick­ých surovin (uran, kobalt, lithium a další) se hledá způsob, jak zvýšit roli státu,“říká Eduard Muřický, náměstek ministerst­va průmyslu a obchodu pro průmysl, suroviny a stavebnict­ví.

Jeho sekce připravuje změny, které zpřísní podmínky pro působení těžařských firem. Stát se chystá zapojit do průzkumu nových ložisek a výhledově i do těžby prostředni­ctvím státního podniku Diamo.

Jakými způsoby může stát zvýšit svůj vliv na těžbu na českém území?

Stát může sám zadávat geologický průzkum, ať prostředni­ctvím vlastních organizací, nebo někoho pověřit na základě výběrového řízení.

Máte na mysli státní organizace Diamo a Českou geologicko­u službu (ČGS). Ty ale dosud geologický průzkum neprováděl­y. Budou to umět?

Diamo, které se 30 let zabývalo těžbou a zpracování­m uranu, kapacity na provádění geologický­ch průzkumů má. Dosud je využívalo ve vztahu k jeho hlavnímu poslání – zahlazován­í následků hornické činnosti. V minulosti do Diama byly včleněny Rudné doly Příbram, takže tam byla zkušenost i se zpracování­m jiných nerostů než jen uranu. Mezitím došlo ke generační výměně, takže obecně na trhu z hlediska průzkumu a těžby nerostů je deficit odborníků v technickýc­h a přírodověd­eckých oborech. ČGS je vědeckovýz­kumná organizace vybavená řadou expertů a má k dispozici kvalitní informační databáze o českých nerostných zdrojích.

Mají se tedy soukromé firmy, které získaly povolení pro průzkum, a tím si zajistily přednostní právo těžit, obávat toho, že by jim stát mohl byznys vyfouknout?

Stát určitě nemůže nikomu zpětně sebrat povolení na průzkum nebo souhlas se stanovením dobývacího prostoru. Nic takového není na pořadu dne. Zásah státu se může týkat budoucích průzkumů.

V surovinové politice se konkrétně k uranu uvádí, že bychom měli přehodnoti­t znovuotevř­ení jeho těžby. Ta byla ukončena v roce 2017. Na čem to závisí?

Jsou tu bilanční zásoby, ale není to na pořadu dne, není tu vydáno žádné povolení k průzkumné činnosti na uran. Pokud by výsledek průzkumu ukazoval ekonomický smysl pro těžbu, stát by v budoucnu mohl na těžbě profitovat.

Ministerst­va životního prostředí, průmyslu a obchodu a Český

báňský úřad také budou moci nově podmínit těžbu zpracování­m nerostu na českém území. Výjimkou je pouze to, že by tuzemské zpracování bylo příliš drahé. Má to platit i pro lithium? Takové úvahy se týkají pouze budoucích žádostí o povolení. Zpracovate­lský proces znamená pro stát vyšší přidanou hodnotu ze zde vytěženého nerostu. Pokud se sejdou dvě konkurenčn­í žádosti o povolení, může to být pro žadatele benefit.

Aktuálně připravuje­te novelizaci horního zákona, kde se ruší pětiletá fixace poplatků z vytěženého nerostu. Těžaři jsou proti, argumentuj­í tím, že v jejich branži se plánuje aspoň v pětiletých obdobích a častější změny by pro ně znamenaly právní nejistotu. Proč fixaci rušíte?

Současné poplatky zůstanou zachovány do konce roku 2021, takže poslední pětiletá lhůta doběhne celá. Těžaři tak budou mít dost času, aby vzali konec fixace v úvahu. Stát díky tomu bude mít lepší možnost pružně reagovat na to, co se děje s cenou komodit na trhu.

Když se poplatky v roce 2017 zvyšovaly, těžaři upozorňova­li, že například u rubidia (v Česku se dnes netěží) by se kvůli poplatku těžba ani nevyplatil­a. Nebylo zdražení kontraprod­uktivní?

Není cílem státu zatížit těžaře tak vysokou sazbou, aby znemožňova­la těžbu. Poplatek byl nastaven po dohodě s ministerst­vem životního prostředí jako pět procent z tehdy zjištěné ceny na světovém trhu. To bylo u některých komodit obtížné, protože nejsou obchodovan­é na burze, vycházelo se z dohledatel­ných obchodních transakcí. Ve chvíli, kdy by došlo na těžbu některého nového nerostu a celkové úhrady se ukážou nepřiměřen­ě vysoké, tak jsme připraveni bavit se o snížení. Loni se nicméně 2,5krát zvýšila celková částka z vydobytých nerostů pro stát, vybralo se zhruba 950 milionů. Část z toho jde obcím.

Horní zákon nově chce, aby těžaři přesunuli povinné rezervy na sanace a rekultivac­e z analytický­ch na vázané účty. Původně k tomu mělo dojít až v roce 2030, teď se to pro těžaře energetick­ých surovin posouvá na rok 2022 a pro neenergeti­cké suroviny na rok 2025. Proč?

Pokud by teď těžař ukončil činnost, tak by měl peníze mít okamžitě k dispozici. Na analytický­ch účtech tomu tak nemusí být, může jít jen o účetní peníze.

Takže se povinnost porušuje a těžaři s těmito rezervami volně nakládají?

Český báňský úřad, který rezervy hlídá, nesignaliz­uje žádnou krizovou situaci z hlediska tvorby rezervy. Je to preventivn­í opatření, kdyby došlo k úpadku některého významného těžaře.

ČGS varuje, že je u nás nedostatek otevřených kamenolomů a štěrkoven. Připravuje vaše ministerst­vo nějaké řešení?

Je pravda, že řada lokalit v horizontu tří až devíti let bude pravděpodo­bně končit. Potřeboval­i bychom vytěžené kapacity nahradit jinými či rozšířit ty stávající. S ČGS chystáme detailnějš­í studii, které lokality z asi 140 možných by byly nejschůdně­jší z hlediska povolovací­ch procesů, kde nepůjde o ložiska ve střetu zájmů. Situace teď není úplně kritická.

Čas se ale krátí a povolovací řízení na rozšíření nebo otevření nového kamenolomu trvá několik let. Máte záložní řešení?

Počítáme také s tím, že se více než dnes vydáme alternativ­ními cestami. Například získávání stavebních hmot z hald po vytěžení uranu v rámci likvidace staré ekologické zátěže, třeba u Příbrami. Hmotu lze roztřídit a část jí použít jako stavební kamenivo, byť ne vždy špičkové kvality, nicméně to může pomoci vyřešit napětí na trhu stavebních surovin.

Pokud vím, těžbě se brání obyvatelé či majitelé rekreačníc­h objektů v obcích, v jejichž blízkosti se ložiska nacházejí. Připravuje­te opatření, jak odpor zmírnit?

Veřejný zájem, především ochrana životního prostředí – přírody a lidí v okolí žijících, ztěžuje získání povolení, nebo dokonce zcela znemožní realizovat finální těžbu. V Česku by každý rád stavěl a měl k dispozici novou silnici, železnici, dálnici, ale nerad by, aby se stavební kámen těžil v blízkosti jeho bydliště. Během deseti let bude suroviny méně a bude se muset dovážet na velkou vzdálenost a zdraží, což pocítí každý, kdo bude chtít stavět. Pro životní prostředí je ideální, když je menších ložisek co nejvíce a získaná surovina se dováží na co nejmenší vzdálenost­i.

Zvažujete obyvatelům z okolních obcí nabídnout nějaké nové kompenzace, aby byli ochotni na těžbu kývnout?

Obec, na jejímž území je dobývací prostor, dostává ze zákona peníze v průběhu těžby. Nad rámec zákona se mohou občané s těžařem dohodnout na dalších kompenzací­ch a požadovat přísná kritéria pro těžbu. Od začátku 90. let těžební průmysl trpí negativní medializac­í s tím, že škodí životnímu prostředí. V EU se nyní řeší téma udržitelné těžby, takzvaného green miningu, stal se jednou z hlavních priorit finského předsednic­tví EU. Rádi bychom sdíleli jejich zkušenosti.

Skandinávs­ké země jsou vnímány jako vzor v ochraně životního prostředí, přesto se tam těží ve velkém. Co ve Finsku dělají jinak, že odpor veřejného mínění není tak velký jako u nás?

Finsko i Švédsko jsou země, kde se otvírají nová ložiska. Mají podstatnou výhodu v nižší hustotě zalidnění, těžba probíhá mnohdy daleko od obydlí, takže hluk a prašnost nikoho neruší a nikdo neprotestu­je. V Česku často jedna obec navazuje na druhou a těžebním firmám se těžko hledají místa, kde je vhodná geologie a zároveň není zástavba.

 ??  ?? Alternativ­ní cesty Řada kamenolomů se v Česku brzy dotěží, rozšířit je či otevřít nové, je složité. „Počítáme s využíváním stavebních hmot z hald po vytěžení uranu,“říká Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu. Foto: MPO
Alternativ­ní cesty Řada kamenolomů se v Česku brzy dotěží, rozšířit je či otevřít nové, je složité. „Počítáme s využíváním stavebních hmot z hald po vytěžení uranu,“říká Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu. Foto: MPO
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia