MF DNES

Přichází doba samých náhražek

Komentář Petra Suchomela

- Marcela Alföldi Šperkerová Zdravotnic­ký think-tank Klub Mederi

Malé nemocnice v poslední době padají jako hrušky buď pod tíhou nesplacený­ch závazků, anebo musí zavírat oddělení kvůli nedostatku lékařů a zdravotnic­kého personálu. Situace využívají populisté z řad lokálních i celostátní­ch politiků, ale také odboráři.

Koncem srpna vydali předáci zdravotnic­kých odborů petici, v níž s hrozbou blížícího se kolapsu českého zdravotnic­tví žádají občany, aby připojili podpis a nátlakem na politiky pomohli „zachovat kvalitní i dostupné zdravotnic­tví a zabránili omezování zdravotní péče“. Dále požadují, aby byla zachována současná síť nemocnic. Před případným podpisem petice je třeba si uvědomit dvě věci.

V první řadě je to skutečný cíl jakékoliv odborářské akce – vždy jím je především ochrana zájmů zastupovan­ých zaměstnanc­ů. U zdravotnic­kých odborů jde o lékaře, sestry a zdravotnic­ký personál. Nikoliv o pacienty. To by bylo ještě v pořádku. Jenže nezřídka prostředni­ctvím nátlakovýc­h akcí odboroví předáci hájí jen svou vlastní důležitost. Zájmem lékařů a sester přece je, aby se malé nemocnice transformo­valy a stabilizov­aly.

A zadruhé – skutečně bude zdravotním­u systému k užitku, pokud se plošně zachová celá dosavadní síť a podpoří se všechny nemocnice, ať už mají jakékoliv vedení, věcné a technické kapacity? Chtějí opravdu lidé nemocnici v každém bývalém okresním městě? V terénu není výjimkou, že se malému špitálu ve svém městě s nedůvěrou vyhýbají a raději za péčí uhánějí do větší nemocnice. Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že devět z deseti lidí by klidně cestovalo za kvalitní lékařskou péčí a dvě pětiny z nich i déle než tři hodiny!

Bylo by vhodné, kdyby si stát nejprve určil, jak zajistí neodkladno­u péči. Nejlépe ve dvou vrstvách: první tvoří fakultní a velké krajské nemocnice, druhou vrstvou je část bývalých okresních nemocnic také fungujícíc­h v nepřetržit­ém provozu. Musí je doplňovat efektivní síť pohotovost­ních služeb.

Je také třeba ujasnit, jaká má být role malé nemocnice na západ od našich hranic nazývané komunitní. Nemá smysl v nich udržovat současný rozsah péče, řada z nich beztak nedisponuj­e dostatkem personálu. A je to v rozporu s kvalitou péče v případě specializo­vanějších výkonů. Kvalitu, jež je pro pacienty nejdůležit­ější, kromě erudice lékařů a sester přináší i dostatečný cvik, tedy počet ročních provedení konkrétníh­o výkonu.

Komunitní nemocnice musí přesně vyhovovat místním potřebám, provozovat by měla především internu, následnou péči, chirurgii v omezeném rozsahu, různé ambulance. Má spolupraco­vat se zdravotním­i službami v terénu včetně primární péče. A zároveň pacientům zajistit chronickou následnou péči.

Plošná podpora čehokoliv je cesta do pekel, která vysává nejen zdravotnic­ký rozpočet, ale i kasy krajů či municipali­t (jen v roce 2018 poslaly kraje svým nemocnicím 2,7 miliardy korun). Použijme raději rozum a zkusme téměř 350 miliard, které se vybírají na zdravotním pojištění, použít ve prospěch kvalitní a efektivní léčby pacientů.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia