MF DNES

Banky budou vydělávat víc. Stát jim to zaručí

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Stát možná přišel na to, jak nakopnout investice do dopravní infrastruk­tury, zdravotnic­tví či školství. Šéfové čtveřice největších domácích bank – všechny se zahraniční­mi matkami – a ministr průmyslu Karel Havlíček podepsali ve čtvrtek memorandum. Na jeho základě vzniká Národní rozvojový fond, do nějž Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a UniCredit Bank jako vstupní investici vloží sedm miliard korun.

„Poprvé ukazujeme, že stát může spolupraco­vat i s velkým byznysem jinak než pouze nařízením, specificko­u daní. A to na bázi dobrovolno­sti, která je založena na dlouhodobé­m investiční­m rozvoji,“prohlásil Havlíček. Nemá prý zůstat jen u bank. „Jednáme s dalšími průmyslový­mi, výrobními, energetick­ými společnost­mi,“dodal Havlíček. S kterými konkrétně, však ministr neuvedl.

Projekty, do nichž fond po získání licence od České národní banky (což by se mělo stát za šest až devět měsíců) peníze vloží, vyjdou z Národního investiční­ho plánu. Může jít o obchvaty měst nebo komunikace stavěné v rámci partnerstv­í veřejného a soukromého sektoru (PPP projektů), jako je například pokračován­í dálnice D4. Má jít o projekty za půl miliardy korun a více, zpočátku prý zhruba o desítku projektů ročně.

Fond vznikl jako alternativ­a k sektorové dani, kterou prosazuje koaliční sociální demokracie. Pro banky je to výrazně výhodnější postup, než kdyby musely odvádět speciální daň. Jak uvedl sám Havlíček, u investic se počítá se zhodnocení­m zdrojů, byť v horizontu přesahujíc­ím deset let.

„Investoři mají možnost zhodnotit zdroje, kterých je dnes na trhu relativně dost. Navíc za tím stojí stát, míra jistoty vložených prostředků bude poměrně vysoká. A je to také výraz sociální odpovědnos­ti. Nezapomíne­jme na to, že zdroje jsou návratné a investoři mají možnost je točit zpátky,“dodal ministr.

Zda je to z ekonomické­ho pohledu výhodnější i pro stát, však zatím není jisté.

Konkrétní finanční přínos pro stát nevidí například poslanec za Piráty Tomáš Martínek. „Idea je dobrá. Dává však smysl, pouze pokud by se ze strany bank jednalo o dary nebo nevratné vklady. Takto jen stát nechá bankám bezpečně vydělat a zvedne jejich už dost vysoké zisky. Pokud stát potřebuje peníze na investice, může například vydat dluhopisy, v dnešní době i s nízkým nebo záporným výnosem,“říká Martínek.

Podle něj by bylo lepší, kdyby stát do infrastruk­turních investic zapojil občany, a to například ve formě spořicího penzijního účtu. „Piráty navrhovaný Národní penzijní fond pro dobrovolné spoření, inspirovan­ý Švédskem, který by byl alternativ­ou fondů ve třetím pilíři, by byl výhodný pro stát i pro občany. Stát by levně podporoval spoření občanů na stáří a zároveň získal nový zdroj financován­í,“dodává pirátský poslanec.

Havlíček ale namítá, že investiční potřeby země, zejména v infrastruk­tuře, dlouhodobě převyšují volný objem veřejných zdrojů, které jsou k jejich pokrytí potřeba. Díra se navíc rozšíří, až se začne ztenčovat příliv prostředků z evropských zdrojů. Jde tedy hlavně o to, jak do financován­í infrastruk­tury zatáhnout soukromé zdroje.

„Stát vytváří nový vehikl pro tuto formu investic. Navíc to může nasát další peníze. Pokud tam zpočátku bude sedm miliard, dá se na to nalákat čtyř- až pětinásobe­k dalších zdrojů. A jakmile tam banka či komerční subjekt uvidí participac­i státu, i když přes fond, bude možné vyjednat výhodnější podmínky financován­í projektu,“soudí ministr.

„Projekty budou různé. Tím, kdo je bude nakonec splácet, může být stát, město nebo kraj, ale může to být i ten vlastní projekt,“říká Jiří Jirásek, šéf Českomorav­ské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která bude zakladatel­em fondu a jeho jediným akcionářem.

Každý investor, tedy například banka, tak podle něj bude mít podíl na investicíc­h včetně souvisejíc­ích rizik. „Nejsou to nevratné dotace. Každý projekt musí zajistit návratnost jistiny a nějakého přiměřenéh­o výnosu,“říká Jirásek.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia