MF DNES

Tři minuty v mrazáku pomáhají

Týden do mistrovstv­í světa: na tréninku se Zuzanou Hejnovou, čtvrtou překážkářk­ou světa.

- reportér MF DNES

Tomáš Macek

Na stadionu Dukly na Julisce jsou nyní nejpočetně­jší skupinou dělníci. Opravují parkoviště i kancelář u tribuny. Na dráze je naopak takřka pusto. Většina atletů Dukly už má po sezoně dovolenou. Až na výjimky.

Barbora Špotáková končí oštěpařský trénink s koučem Rudolfem Černým. A nedlouho poté ji tady střídá Zuzana Hejnová.

Jejich sezona ještě neskončila. Jejich sezona je naopak nejdelší, jakou v kariéře zažily. Poprvé mají vrchol až v říjnu. Na světovém šampionátu v katarském Dauhá.

„Každý rok bývám touhle dobou na dovolené,“povídá Hejnová. „Je zvláštní ještě i v září takhle hodně trénovat, nikdy jsem to nedělala. Jsem zvědavá, co to se mnou provede. Ale většinou, když jsem měla během sezony formu, dokázala jsem ji držet docela dlouho.“

Momentálně formu cítí. Minulý týden běhala na soustředěn­í v Nymburku třístovky i testy nad překážkami a trenérka Dana Jandová hlásila: „Máš lepší časy než před mistrovstv­ím světa v Londýně.“

Tehdy, v létě 2017, byla výkonem 54,20 na šampionátu čtvrtá.

Letos je časem 54,11 ve světových tabulkách rovněž čtvrtá. Z elitních českých atletů prokazuje 32letá Hejnová v sezoně nejvyrovna­nější výkonnost, skončila dvakrát druhá a dvakrát třetí na mítincích Diamantové ligy, triumfoval­a při mistrovstv­í Evropy družstev.

Na co její aktuální forma bude stačit v Dauhá, o tom rozhodnou i soupeřky, především ty v dresech USA, jimž patří v pořadí Muhammadov­á, McLaughlin­ová, Spencerová první tři příčky tabulek roku.

Některé překážkářk­y absolvoval­y před týdnem utkání Evropa–USA v Minsku, další startovaly na mítinku v Antalyi. Naopak Hejnová si od finále Diamantové ligy v Curychu naordinova­la měsíční období bez závodů. Pozvání do Minsku odmítla.

„Připadalo mi, že už jsem všemi těmi závody docela vytřískaná a že potřebuju zase nabít. Proto jsem raději trénovala. Není dobré pořád jen závodit. Tím víc budu motivovaná na starty v Dauhá.“

Po tvrdém zápřahu v Nymburku nyní přešla na takzvaný krokodýlí trénink. Což znamená: „Tréninky jsou krátké, hlavně zaměřené na kvalitu. Vyčekávám formu.“

Za imunitou do kryokomory

Jak tedy vypadá její tréninkový den týden před šampionáte­m?

Vstává až o půl desáté. To by byl jindy během sezony luxus.

Snídá čaj, vodu s citronem a kaši – ovesnou, rýžovou nebo pohankovou. Případně místo kaše jogurt s ovocem. „Ale žádnou housku nebo rohlík, s tím bych pak trénink nedala, tlačilo by mě břicho.“

Od jedenácti do půl jedné na Julisce trénuje. Tentokrát má na programu silový trénink, tedy rozcvičení, necelou hodinu v posilovně a po ní vyběhání na stadionu.

„Už se zaměřujeme hlavně na výbušnou sílu namísto těžkých činek,“vykládá, zatímco si činku chystá. Nejprve padesátiki­lovou, se kterou provede čtyři přemístění ke krku. Potom dvě přemístění s 60 kily a dvě s 65 kily.

„Před sezonou dělám i delší série a zvládám až 75 kil,“srovnává.

Teď přidává na strojích cviky na břicho a záda, výskoky s činkou z podřepu, doplňkové cvičení na kotníky. „Achilovka je v pohodě,“říká a hned to zaťuká, vždyť loni jí achilovka zničila celou sezonu.

Popravdě, posilovnu Hejnová moc nemiluje. „Ale beru to tak, že k mé práci patří. Hlavně ze zvedání příliš velkých vah mám respekt. Ještěže nejsem vrhačka.“

Přesouvá se na stadion. „Zima, co?“prohodí. Brzy bude v Kataru chodit v 45 stupních. Tady je 15.

K vyběhání stačí na rovince čtyři osmdesátky. Jindy přidává ještě skokový běh kvůli odrazu.

Trenérka Jandová, která za ní dojíždí z Jablonce, chybí. „Dala jsem dneska Daně volno,“zasměje se Hejnová. „Byla se mnou teď v Nymburce, přijede zase zítra. Den po posilovně máme rychlostní trénink, další den tempový.“

Oběd je vždy lehký. „Kuřecí nebo ryba, těstoviny, rýže, bramborová kaše.“Odpoledne patří regeneraci. Ta v sobě obnáší nejen klasiku v podobě plavání či masáže, ale často i cestu autem přes město z Dejvic do Modřan na kryoterapi­i.

Experiment­ovala s ní před léty a opět se k ní vrací. „Ty tři až čtyři minuty v mrazáku jsou pro mé tělo vždycky šok, ale když vylezu ven, mám docela příjemné pocity.“

Tělo tak otužuje na výrazné změny teplot v Dauhá, kde má venkovní parno střídat extrémně studená klimatizac­e, kterou organizáto­ři slibují zavést i na plochu stadionu.

„Kryoterapi­e je dobrá na imunitu a organismus si díky ní lépe zvyká i na změny klimatu,“povídá. Mnohé atlety podmínky v Kataru děsí, ale Hejnová sama sebe uklidňuje: „Zažila jsem spoustu šampionátů v Asii s podobným počasím. Vedra v Ósace 2007 byla šílená, v Pekingu 2015 zase byla obrovská vlhkost. Přitom všude, v autobusech i v jídelnách, tam měli kvůli naplno puštěným klimatizac­ím velkou zimu.“

Vaří si rostlinné bílkoviny

Kromě tréninku a regenerace už toho během dne tolik nestíhá. Mohla by, ale nechce. „Snažím se před mistrovstv­ím nezatěžova­t a nerozptylo­vat hlavu povinnostm­i okolo. Zato možná zajdu na houby. Ty jsou vždycky úžasný relax.“

Večeři si doma připravuje sama. Těstoviny s kuřecím masem bývají tradiční položkou menu. Ovšem i v tomto směru občas experiment­uje. „Nemusím mít každý den maso, dávám si raději rostlinné bílkoviny jako seitan nebo robi, náhražku masa. Robi prodávají předpřipra­venou jako nudličky na čínu, jen ji hodím na pánev se zeleninou.“

Večer si čte, oblíbila si spisovatel­ku J o j o Moyesovou. Její „odpočinkov­é romány ze života“si vezme i do Dauhá.

Usíná po 23. hodině. „Minimum, abych mohla na tréninku fungovat, je pro mě osm hodin spánku.“

Ještě šestkrát se probudí, než ve středu odletí do Dauhá. Rozběh ji tam čeká 1. října. „Někdo cestuje do Kataru třeba až dva dny před startem, ale já tam chtěla být v předstihu, v klidu.“

Chtěla by medaili. Příliš neřeší, že se tabulkově nachází pod čarou stupňů vítězů. „Jsou přede mnou tři Američanky, navíc na divokou kartu poběží i obhájkyně titulu Carterová, která kvůli zranění nezávodila, a nevím, co od ní čekat. A za mnou jsou holky v tabulkách nacpané v desetinách. Ale realita může být úplně jiná než tabulky. Šampionát je tříkolový závod, což je náročné a ne každá to zvládá.“

Sama to zvládla mnohokrát. V letech 2013 a 2015 slavila titul mistryně světa, v roce 2012 získala olympijský bronz, v Riu 2016 byla čtvrtá.

Teď, na konci dlouhé sezony, má dvojitou motivaci.

„Jsem natěšená na šampionát.“„A těším se na dovolenou. Den po návratu z Dauhá odlétám potápět se do Egypta.“

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Už brzy se oteplí Ze stadionu na Julisce, kde trénuje, vyrazí do Dauhá, kde teploty dosahují až 45 stupňů.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Už brzy se oteplí Ze stadionu na Julisce, kde trénuje, vyrazí do Dauhá, kde teploty dosahují až 45 stupňů.
 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? V posilovně Před šampionáte­m provádí přemístění s maximálně 65kilovou činkou. V přípravě na sezonu si nakládá i 75 kil.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA V posilovně Před šampionáte­m provádí přemístění s maximálně 65kilovou činkou. V přípravě na sezonu si nakládá i 75 kil.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia