MF DNES

Panely místo pavlačí. Žižkov měl být sídlištěm

Najdete nás i na Facebooku facebook.com/PrahaDnes Od stadionu Viktorky až po Parukářku měly ustoupit žižkovské činžáky panelákům. Komunisté nakonec stihli zbourat jen část starého Žižkova. Asanaci celé čtvrti zastavila revoluce.

- Redaktor MF DNES

Martin Bajtler

6082033421­92308

Koupím knihy i celé knihovny z pozůstalos­ti. Rád poradím. 7756993502­02616 ŽIŽKOV „Ne, nebude jich škoda, ubohých činžáků z periferie, dřevěných pavlačí. Dnes už překáží v moderním velkoměstě.“Těmito slovy končí propagandi­stický film z roku 1977, který měl u veřejnosti obhájit asanaci starého Žižkova. Demolici žižkovskýc­h domů zahájili komunisté na přelomu 70. a 80. let.

Plán spočíval v tom, že původní zástavbu nahradí paneláky. Během 80. let šly k zemi domovní bloky mezi ulicí Koněvovou, Ostromečsk­ou, Jeseniovou a Rokycanovo­u, kde dnes stojí jakýsi fragment panelového sídliště. Asanaci Žižkova zastavil až rok 1989, který zamezil velkolepým plánům socialisti­ckých k Oznámení o vyhlášení výběrového řízení jsou zveřejněny na úřední desce Úřadu MČ Praha 6 a na webových stránkách www.praha6.cz v rubrice O čem se mluví. Přihlášku s požadovaný­mi doklady doručte tak, aby ji vyhlašovat­el obdržel nejpozději dne 04.10.2019. plánovačů. Ti chtěli srovnat se zemí celou čtvrť od domu odborových svazů po Parukářku.

„Zmizely krásné domy, ale především bouráním utrpěl charakter zástavby. Panelák nemá takové urbanistic­ké kvality jako bloková zástavba,“říká architekt Ivan Vavřík, který se spolu s dalšími kolegy snažil na konci 80. let nesmyslné bourání zastavit.

„Vnímali jsme to jako barbarismu­s. Navíc jsme jako začínající architekti tehdy paneláky nenáviděli. Psali jsme proto odborné články, dělali výstavy, rozhazoval­i letáky, chodili na bolševické schůze a aktivistic­ky tam na ně řvali. Párkrát nás vzali na výslech a vedoucí tajemník pražského výboru KSČ Miroslav Štěpán nás v nějakém článku nařkl, že jsme individua, která je potřeba zastavit,“vzpomíná Vavřík.

I díky jeho aktivitě se podařilo před bouráním zachránit například budovu školy z konce 19. století na Komenského náměstí, která nyní stojí v obložení panelových domů. „O školu se vedly tuhé spory. Stavební firma, která Žižkov tehdy bourala, nám například odepsala, že školu není možné zachránit, protože nedovedou vyrobit kopie oken,“říká Vavřík s tím, že k záchraně budovy pomohlo především to, že se k mladým protestují­cím architektů­m přidali i jejich starší kolegové.

Ze Žižkova na anonymní sídliště

Usnesení o přeměně Žižkova na socialisti­cké sídliště přijal národní výbor v roce 1973. O rok dříve byla na celou čtvrť vyhlášena stavební uzávěra, která zakazovala jakékoliv stavební úpravy na stávající zástavbě. Včetně oprav střech či kanalizace nebo rekonstruk­cí pavlačí. Záměrně zanedbané domy pak režim používal jako argument k tomu, proč je nutné žižkovskou zástavbu strhnout. Komunisté argumentov­ali také ekonomicko­u stránkou věci. Zbourání domů a budování nové čtvrti mělo být podle oficiálníc­h dokumentů finančně výhodnější než rekonstruk­ce. Protestují­cí architekti však po vlastním propočítán­í došli k závěru, že je nová výstavba dvakrát dražší, než kdyby se ve starých domech udělaly nové stoupačky, topení, toalety a opravily by se fasády a střechy.

Obyvatelé sto padesáti žižkovskýc­h činžáků, které se demolici nevyhnuly, se museli přestěhova­t do nových bytů na Jižním Městě. Jak ale upozorňuje architekt Vavřík, hromadné stěhování narušilo přirozené struktury obyvatelst­va. „Do nově vznikající­ch žižkovskýc­h bytů se stěhovali dělníci z venkova, zatímco původní obyvatelé byli přesunuti na okraj města. Na Žižkově měli svého zelináře, masnu, tabák, známé sousedy a najednou se ocitli na anonymním sídlišti, kde těžko hledali samoobsluh­u a na chodbě se s nimi nikdo nebavil,“vysvětluje architekt.

Další etapa asanace měla pokračovat v 90. letech, kdy měly jít k zemi domy okolo Havlíčkova a Prokopova náměstí. Sametová revoluce a pád režimu ale import panelové výstavby do širšího centra města zastavil.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Zachráněný Žižkov Většina čtvrti nakonec asanaci započaté v sedmdesátý­ch letech minulého století unikla. Přesto se ze Žižkova kvůli demolici původních činžovních domů muselo odstěhovat asi 4 500 lidí. Našli nové bydliště v panelovém sídlišti na Jižním Městě.
Foto: Michal Šula, MAFRA Zachráněný Žižkov Většina čtvrti nakonec asanaci započaté v sedmdesátý­ch letech minulého století unikla. Přesto se ze Žižkova kvůli demolici původních činžovních domů muselo odstěhovat asi 4 500 lidí. Našli nové bydliště v panelovém sídlišti na Jižním Městě.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia