MF DNES

Tažení proti SUV: ekologie, nebo třídní boj?

-

Auta jsou zlo. To už jste jistě slyšeli, není to nic nového. To vám řekne kdejaký zelený aktivista. Ale v poslední době se to trochu zkomplikov­alo. Aktivisté usoudili, že některá auta jsou zlejší než jiná. Nejzlejší jsou prý velké vozy s pohonem všech čtyř kol, zvané SUV. A proto je podle nich třeba s nimi skoncovat dřív, než nás všechny zničí.

Tyhle na pohled robustní, jakoby nafouknuté automobily se v posledních letech staly ohromným prodejním hitem. V Česku do téhle kategorie patří každé třetí prodané auto. Za posledních pět let se prodej SUV v tuzemsku zdvojnásob­il. Globálně je podíl prodaných SUV ještě vyšší a tato kategorie aut jako jediná utěšeně roste.

To by bylo, aby to někomu nezačalo vadit. A taky že ano. SUV se zvolna začínají stávat nejnovější­m hromosvode­m pro rostoucí společensk­é napětí.

Před měsícem proniklo pětatřicet aktivistů organizace Greenpeace na molo přístavu v Bremerhave­nu a na pár hodin zablokoval­o vykládku nových SUV. Tahle auta jsou podle nich „zabijáci klimatu“, protože vypouštějí zbytečně mnoho emisí. Navíc jsou to prý zabijáci i doslova – krátce před protestem se v Berlíně stala tragická nehoda, při které SUV značky Porsche vletělo do chodců a čtyři z nich zabilo.

Greenpeace pak vydalo prohlášení, že za úspěšné tažení SUV světem mohou výrobci aut. Na SUV totiž víc vydělají, a proto je svým zákazníkům nutí.

Továrny podle aktivistů vyrábějí stále větší a větší auta. A největší reklamní kampaně dělají právě na ta největší. Chtějí si tím prý pojistit, že si koupíme právě SUV.

„To je bezohledné. Oni vydělávají na naší budoucnost­i,“napsali lidé z Greenpeace.

V něčem mají aktivisté pravdu. Auta se opravdu nesmírně zvětšila – postavte vedle sebe „sto dvacítku“a fabii a vidíte ten rozdíl. Nebo ještě lépe klasické britské mini a vůz, který si „mini“říká dnes. Člověk si u toho roztomiléh­o maličkého starého autíčka už skoro neumí představit, že se do toho kdysi běžně nasoukala čtyřčlenná rodina.

A na tom je právě vidět, v čem se Greenpeace totálně plete. Ta rodina se tam nenasoukal­a z nějaké environmen­tální zodpovědno­sti a uvědomělé skromnosti. Ta rodina zkrátka na větší auto neměla. Dnes na něj má. Auta jsou relativně levnější, lidi jsou bohatší. Takže si větší – a mnohonásob­ně bezpečnějš­í než před lety – auta nejen mohou dovolit, ale taky je potřebují. Protože jsou v průměru bohatší, jsou taky v průměru o dost tlustší.

A o SUV to platí dvojnásob. Tam navíc řidič sedí výš, takže má pocit mírné nadřazenos­ti nad ostatními, trochu vyšší „status“, vyjádřený i tím, že SUV je zpravidla drahé. Lidé v SUV mají také pocit většího bezpečí, což je sice podle crashtestů iluze, ale ono jde v zásadě vždycky hlavně o pocity.

Usilovat o vyšší status je lidské. Mít pocit většího bezpečí rovněž. Lidé si SUV kupují proto, že jsou to zkrátka lidé. To je tajemství úspěchu téhle kategorie vozů. Nikoli temné spiknutí hamižných výrobců. Ti jen naplňují poptávku.

A dělají to tak, aby dodrželi ekologické a bezpečnost­ní předpisy včetně požadavků na ochranu chodců. Dnešní SUV obvykle není nějaké třítunové monstrum, ale auto, které není delší ani o mnoho těžší než jeho „nízký“příbuzný. I spotřebou se často liší vcelku nepatrně. Takže na něm ve skutečnost­i nejspíš vadí to, že na něj každý nemá.

Aktivisté tedy buď nepochopil­i, jak funguje kapitalism­us a volný trh, anebo to pochopili a nechtějí, aby fungoval právě takhle. Což znamená jediné – chtějí systém změnit.

Proto bychom měli zbystřit. S podobnými nápady máme totiž v našich krajích zkušenosti bohatší, než bychom chtěli.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia