MF DNES

Ragbyová mánie

Proč Japonsko osudově propadlo ragby

- reportér MF DNES Miroslav Němý

Průzkumy veřejného mínění mohou přinášet fascinujíc­í závěry, aspoň ty japonské určitě. Nejznámějš­í veřejnou osobou země je podle nedávného šetření nepřekvapi­vě letitý premiér Šinzó Abe, ale jméno za ním už šokuje.

Michael Leitch, kapitán ragbyového nároďáku. Vybaví si ho osmdesát procent všech Japonců!

I tohle ilustruje, jak vyspělá východoasi­jská země propadla skládkám, pětkám a mlýnům.

„Když se s Japonci bavím, říkají: Věříme, že to můžeme vyhrát,“líčil pro CNN George Gregan, australská ragbyová legenda, která v Japonsku žila i nastupoval­a. „A nemyslí tím další zápas, nýbrž celý turnaj.“

Pokud by něco takového nastalo, šlo by o bezprecede­ntní úkaz, přepisován­í dějin. Jenže takový výraz sedí – aspoň zvenčí – také na to, že Leitch známostí převyšuje všechny velmistry suma, baseballov­á esa nebo tenistku Naomi Ósakaovou.

„On totiž Michael ztělesňuje všechno, co je pro Japonce důležité,“líčí jeho manažer Jamie Coventry. „Slušnost. Respekt. Integritu. Tvrdost. Odráží japonskou duši.“

Ragbyový šampionát se koná jednou za čtyři roky a Japonci na tom domácím ještě nezažili porážku. Zahraniční média popisují, jak se místa obvykle vyhrazená tancování a popíjení proměňují ve sportbary, v nichž lidé fascinovan­ě sledují obry se šiškou v ruce. „Je to bláznivé. Nejprve nikdo nevěřil, že porazíme Irsko,“říká kouč Jamie Joseph jedno z největších výsledkový­ch překvapení turnaje, vždyť Irové šli do MS jako žebříčkové jedničky. „A teď si pro změnu všichni myslí, že už s nikým nemůžeme prohrát!“

Kapitán je náš klíč

Turnaj hostí dvanáct měst rozesetých po všech největších ostrovech Japonska. Téměř 130miliono­vý národ oceňuje, jaké mužstvo složil Novozélanď­an Joseph, a je hrdé na svého kapitána, tím spíše kvůli Leitchovu životnímu příběhu: syn novozéland­ského otce a matky z Fidži přišel do Japonska jako teenager, těžce snášel složité kulturní zvyklosti či všeobecnou neznalost angličtiny. Občanství dostal teprve před šesti lety – a je z něj ikona.

To, že dal přednost reprezento­vání Japonska před dvěma jinými nabízející­mi se volbami dle svého původu (Nový Zéland, Fidži), vypadalo svého času riskantně, ba bláhově. Jenže Leitch správně pochopil potenciál. Ragby se v Japonsku zprofesion­alizovalo později než u velmocí, národnímu týmu pomáhají naturalizo­vaní borci. Přičtěte tamní pečlivost a píli – a máte důvody, proč v roce 2015 zbořili ragbyové pořádky triumfem nad JAR a teď pokořili Irsko. „Zrovna Michael tlačí věci na svazu tím správným směrem,“soudí Mark Ealey, ředitel školy, která kdysi dala Leitchovi šanci. „On je klíčem k tomu, že japonské ragby jde pořád dopředu.“

Teď na adoptované­ho kapitána a jeho družinu čeká opravdová zkouška odolnosti. Japonci jsou neporažení, přesto sehrají v neděli se Skotskem duel o vše: pokud padnou tak, aby soupeř do tabulky získal o čtyři body více, nejspíš skončí již ve skupině. „Bude to opravdová řežba,“těší se kouč Joseph, že rozhodovat mohou i bonusové body za nižší porážku či položené pětky.

Japonsko se bude s chutí dívat. A věřit, že tihle siláci budou i nadále dokazovat nečekané.

 ??  ??
 ??  ?? Nový symbol Kapitán japonského ragbyového výběru Michael Leitch je novou ikonou země. Foto: Profimedia.cz
Nový symbol Kapitán japonského ragbyového výběru Michael Leitch je novou ikonou země. Foto: Profimedia.cz
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia