MF DNES

Nejtěžší dotační jednání

Peněz bude méně, říká Jiří Šír z ministerst­va zemědělstv­í.

- redaktor MF DNES Filip Horáček

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělstv­í o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh rozpočtu společné zemědělské politiky pro roky 2021 až 2027.

Jednání podle náměstka ministerst­va zemědělstv­í Jiřího Šíra, který je hlavním vyjednavač­em za Česko, nikdy nebyla tak komplikova­ná. Hrozí kvůli tomu jednoleté až dvouleté přechodné období, kdy se pojede podle starých pravidel.

S návrhem rozpočtu nové společné zemědělské politiky přišla Evropská komise už loni v květnu. Po roce a čtvrt není ani dohoda na základních obrysech. Hrozí provizoriu­m?

Vyjednáván­í o víceletém finančním rámci jsou vždy nesmírně obtížná. Teď je to navíc poprvé v historii EU, kdy se rozpočtový rámec na sedm let sjednává za situace, kdy jedna země velmi pravděpodo­bně opustí EU. Zároveň je to země, která je čistým plátcem, takže přispívá do rozpočtu EU více penězi, než kolik z něj dostává. To je jeden z dalších faktorů, který hraje roli při návrhu Evropské komise na snížení rozpočtu. Vzhledem k tomu, že peněz má být méně, debata bude složitější než v minulosti. Nějaké přechodné období je rozhodně namístě.

Jak Česká republika pocítí krácení prostředků?

Návrh pro nás není ideální. V případě České republiky se mají přímé platby krátit o čtyři procenta a obálka rozvoje venkova o 16,5 procenta. My s tím nesouhlasí­me a žádáme, aby byl rozpočet zachován ve stávající výši. Souhlasíme s tím, že má mít zemědělstv­í větší ambice, pokud jde o ochranu klimatu a ochranu životního prostředí, ale zemědělci musejí být více motivováni a odměněni.

O kolik peněz přijdeme?

V období, které končí v roce 2020, máme na přímé platby k dispozici 6,1 miliardy eur (158 miliard korun), v sedmiletce od roku 2021 to má být 5,9 miliardy eur. V Programu rozvoje venkova se platby zkrátí z 2,17 miliardy eur na 1,81 miliardy. Je to návrh a jednáme s cílem rozpočet navýšit.

Ostatním zemím se peníze krátí stejně?

Čísla se trochu liší. U přímých plateb (platby na plochu SAPS, citlivé komodity) se některé země krátí víc než Česká republika, ale rozvoj venkova vychází nejhůře pro nás. Z našeho pohledu měla být metodika nastavena tak, že se peníze sníží všem stejně. Případně že by to zůstalo nastaveno jako nyní.

Co se stane, pokud se nová pravidla, která mají platit od roku 2021, nestihnou včas schválit?

Je možné, že dojde na rozpočtové provizoriu­m. Mělo by to vliv na to, kdy a jak se budou vyplácet zemědělské dotace. EU by se musela řídit dosavadním rozpočtem, který je větší. Je otázka, do jaké míry by nás to zasáhlo.

Nebylo by to pro nás výhodné?

Představov­alo by to určitou nejistotu. Pro nás je výhodnější se dohodnout na navýšení rozpočtu nebo jeho včasném přijetí a udržení v současné výši. To, že nejsou odsouhlase­ny peníze pro příští období, brzdí projednává­ní nových pravidel pro zemědělce.

Dokdy by měla být přijata dohoda o rozpočtu, aby provizoriu­m nenastalo?

Byli bychom rádi, kdyby se dohoda uzavřela do konce letošního roku, ale to by byl velmi optimistic­ký scénář, přestože finské předsednic­tví v Radě EU vyjádřilo snahu dohody dosáhnout. Myslím, že dříve než v polovině příštího roku to nebude. To ale neznamená, že bychom nepotřebov­ali minimálně jednoleté přechodné období, abychom politiku zavedli. Preferujem­e ale odklad o dva roky.

Nová společná zemědělská politika klade větší důraz na životní prostředí. Budou zemědělci více motivováni k tomu, aby hospodařil­i ekologicky?

Pokud jde o motivaci k ekologické­mu zemědělstv­í, možné to bude, pokud členský stát takové opatření v přímých platbách vytvoří. Nová politika posílí environmen­tální ambice. Komise chce, aby se 40 procent prostředků věnovalo na opatření ve vztahu k životnímu prostředí a klimatu. Politika má být měřitelná, což bude trochu komplikova­né.

Budou platit přísnější pravidla pro to, jak zacházet s půdou? Říká se, že se místo orby používají techniky, které podporují utužování půdy.

Podmínky z hlediska způsobilos­ti by toto obsahovat neměly a za mě je to jednoznačn­ě dobře. Minimaliza­ční technologi­e na svazích a erozně ohrožených pozemcích jsou klíčové k tomu, abychom snížili míru eroze. Bez technologi­í, jako je páskové setí, to nejde. Na škole mě učili, že hluboká a střední orba je základem agrotechni­ky. Dnes se říká, že při orbě dochází k většímu uvolňování skleníkový­ch plynů CO2 než u technologi­í bez orby. Nedá se říct, jestli orat, nebo neorat. Je to na podniku, kvalitě půd, svažitosti pozemku, skladbě plodin… Pokud zemědělec přijme taková opatření, že bude zvyšovat organickou hmotu v půdě, bude omezovat erozi a zvyšovat biologicko­u rozmanitos­t krajiny, tak za to peníze dostane.

Nejvýbušně­jším tématem je pro Česko zastropová­ní dotací. Podniky nad určitou velikost by už dotace nedostával­y. Proč s tím Česko nesouhlasí?

Struktura zemědělstv­í v tuzemsku je naprosto odlišná od většiny ostatních států. Historicky z důvodů kolektiviz­ace máme nejvyšší průměrnou výměru farem, kolem 130 hektarů, průměr EU je přitom 14 hektarů. Říkáme, že pokud má zastropová­ní platit, tak dobrovolné.

Kolika farem by se zastropová­ní v Česku dotklo?

Záleží na formě. Zjednoduše­ně řečeno, kolem dvou tisíc podniků. Opatření, jak je navrhla Evropská komise, by se týkalo zhruba dvou třetin zemědělské půdy v Česku. Dotklo by se podniků, které zaměstnáva­jí přes polovinu pracovní síly, chovají přes tři čtvrtiny kusů skotu a devadesát procent dojnic.

Podstatou zastropová­ní je, že se část peněz vezme velkým farmám a přerozdělí se mezi malé. Souhlasíte s principy Evropské komise, že by se měly více podporovat malé a střední farmy?

Jednoznačn­ě. Je to naprosto legitimní požadavek, který vychází z výhody úspor z rozsahu, a je to v pořádku. Ale chceme je podpořit efektivním a jednoduchý­m způsobem, takzvanou platbou na první hektary (Dotace by dostávali všichni zemědělci na určitý počet hektarů, které obdělávají. To by zvýhodnilo menší farmy. – pozn. red.). Samo sebou se rozumí, že peníze pro malé podniky se musejí vzít velkým, ale je potřeba to udělat inteligent­ním způsobem, který nenaruší konkurence­schopnost větších podniků, které v Česku tvoří většinu zemědělské produkce.

Jak byste chtěl podpořit malé?

Můžeme vzít sedm procent z obálky, kde máme necelých 850 milionů eur, a vyplácet je na první hektary. Rozsah je otázkou k diskusi. Může to být 133 hektarů, teoreticky i více. Bude pro to potřeba znát parametry finální dohody, kde může být stanoveno, že to může být nejvýše průměrná rozloha farem. Podporujem­e, aby platba byla povinná a každá země takto musela podpořit menší zemědělce.

Nebude pak docházet k účelovému dělení farem kvůli dotacím?

Nemělo by. Nastaví se to tak, aby firmy v případě účelového dělení nedostaly dotace vůbec. Pochybuju, že by někdo rozdělil 1 500hektaro­vý podnik na deset účetních jednotek a myslel si, že mu to projde. Navíc by s tím spojené náklady byly příliš velké.

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělstv­í o 14 miliard korun.

S čím v návrhu dále nesouhlasí­te?

Naším cílem je, aby politika byla jednoduchá, nikoho nediskrimi­novala a umožnila podporu citlivých sektorů. Typicky Německo, Nizozemsko nebo Dánsko ale bojují proti tomu, aby státy mohly podporovat jednotlivé sektory. Třeba Němci v roce 2013 zavedli zrušení plateb na sektory a všechno platí na hektary. My chceme udržet podpory na pro nás citlivější sektory cukrové řepy, chmele, brambor, skotu, ovcí nebo škrobových brambor.

Hrozí, že se podpory zruší?

Na citlivé sektory může jít 13 procent z celé obálky a další dvě procenta na bílkovinné plodiny, jako je hrách a čočka. Tato záležitost je v reformě nesmírně diskutován­a a Němci tlačí na to, aby se podpory úplně zrušily. Evropská komise tlaku Německa, ale třeba i Dánska trochu podlehla. Navrhla, aby na citlivé komodity šlo pouze 10 + 2 procenta. S tím nesouhlasí­me.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Pomoc je cílem „Co je cílem společné zemědělské politiky? Poškodit velké, nebo podpořit malé? Podle mě jasně podpořit malé,“tvrdí náměstek ministerst­va zemědělstv­í Jiří Šír.
Foto: Petr Topič, MAFRA Pomoc je cílem „Co je cílem společné zemědělské politiky? Poškodit velké, nebo podpořit malé? Podle mě jasně podpořit malé,“tvrdí náměstek ministerst­va zemědělstv­í Jiří Šír.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia