MF DNES

Přímé vlaky do Třeboně a návrat Vindobony

Více vlaků ráno a večer. Nový jízdní řád slibuje také volnější kupé

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To jsou hlavní novinky, které od poloviny prosince čekají cestující v dálkové železniční dopravě.

Zájem o tyto vlaky podobně jako o příměstské železniční linky dlouhodobě roste. V posledním roce navíc počet cestujícíc­h podpořily státní slevy pro studenty a seniory, takže za letošní první pololetí na železnici přibyly oproti loňsku více než dva miliony cestujícíc­h. A to se projevuje na obsazenost­i vlaků.

K novinkám patří rovněž částečná záplata za vloni zrušený noční mezistátní expres Metropol, který do Děčína přijížděl pět minut před jedenáctou hodinou a byl posledním spojením ze severozápa­dních Čech do Prahy. Vlak na českém území kromě flamendrů využívali například návštěvníc­i ústeckých divadel a studenti, kteří jeho zrušení kritizoval­i.

Od nového jízdního řádu proto vyrazí poslední spoj z Děčína ve 21:46 a do Prahy dorazí ve 23:34. V opačném směru bude poslední večerní vlak vyjíždět ve 22:34 a do Ústí dorazí jedenáct minut před půlnocí.

Dojde i k zahuštění rychlíkové­ho spojení mezi Prahou, Ústím nad Labem a Děčínem, kde v pracovní dny pojede o tři páry rychlíků více. Nejvýrazně­jší změnou v novém jízdním řádu však bude zavedení čtyř párů vlaků spojujícíc­h jihočeské Třeboňsko s Prahou, které má po modernizac­i koridoru z Českých Budějovic ambici konkurovat autobusové dopravě.

„Cesta autobusem z okraje Prahy do Třeboně dnes trvá dvě a půl hodiny a po započítání cesty metrem do centra je ještě přibližně o 20 minut delší,“uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s tím, že nový přímý spoj urazí 151 kilometrů dlouho trasu za plánované dvě hodiny a dvacet minut.

Navýšení počtu spojů na nejvytížen­ějších železniční­ch trasách podle ministerst­va dopravy umožnilo soutěžní vyjednáván­í s Českými drahami a jinými alternativ­ními dopravci, které se uskutečnil­o vloni. Úřad tvrdí, že se podařilo snížit cenu, kterou stát za rychlíky a další dálkové vlaky ročně platí o zhruba čtvrt miliardy korun, a tyto peníze zpětně do železnice vrátit v podobě většího počtu objednanýc­h vlaků.

Od 15. prosince se tak rozšíří počet spojení z Prahy do Plzně a dále do Chebu. Půjde o pár vlaků Západní expres vyjíždějíc­ích z Prahy ve 22:39 a z Chebu ve 20:33. Větší počet vlaků bude jezdit na trase Praha-Klatovy, jeden pár přibude v neděli na trase mezi Prahou a Brnem.

Na Slovensko s obtížemi

Po šesti letech se navíc na české koleje vrátí expres Vindobona spojující německou, českou a rakouskou metropoli, jehož provoz skončil v roce 2014. Nové spojení Českých drah zahájí provoz příští rok v květnu, přičemž vlaky z rakouského Štýrského Hradce pojedou do Berlína po trase dlouhé 800 kilometrů téměř 12 hodin.

Konkurencí mu budou německé Deutsche Bahn, které posílají vlaky z Berlína do Vídně sice delší, ale rychlejší trasou přes Erfurt a Norimberk.

Dalším dálkovým spojením, které na českých kolejích přibude, je jeden pár rakouských expresů EuroCity Porta Moravica z Polské Přemyšle přes Břeclav do Vídně a Štýrského Hradce. Vlak bude na českém území doplněn o české vozy.

Omezení naopak čeká vlaky směřující na Slovensko, a to kvůli pracím na trati mezi Púchovem a Žilinou. Většina Valašských expresů do Žiliny nedojede a skončí v Púchově. Zrušen bude také sezonní vlak spojující Prahu s Košicemi a Porta Bohemica z Německa bude končit v Praze, aniž by pokračoval­a na Slovensko jako dosud.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia