MF DNES

Seriál Aféry: Když vraždil metanol

Plán na rychlé zbohatnutí se změnil v jeden z nejhorších zločinů historie Česka.

- reportér MF DNES Artur Janoušek

Matka měla mít šedesát let, ale v září umřela. Místo kytky jí nosím svíčku na hřbitov,“pronesla se slzami v očích čtyřicetil­etá žena před soudem ve Zlíně. Pak se otočila k obžalovaný­m a řekla: „Jestli spíte s čistým svědomím, jestli s tímhle umíte žít... Važte si toho, že máte rodiče. Já už ani jednoho nemám.“

Mluvila k pachatelům obžalovaný­m z toho, že se podíleli na jednom z nejrozsáhl­ejších zločinů v Česku, který připravil o život 50 lidí a dalším 140 vážně poškodil zdraví, mnozí z nich oslepli. Pro zločin se vžilo označení Metanolová aféra. Hlavní obžalovaní namíchali smrtelně jedovatou směs, aby ušetřili za líh, další komplici z ní vyráběli alkohol a rozváželi ho po celé zemi.

Matka ženy a její o tři roky starší druh byli prvními dvěma oběťmi. Právě dvaašedesá­tiletý muž šel

3. září 2012 do nenápadnéh­o stánku na sídlišti Šumbark v Havířově pro alkohol. „Do ‚budky‘ chodil nakupovat levný rum,“vypověděla žena. Ten den to bylo naposledy. Lahev s rumem přinesl domů, nalil si, své družce také.

Napili se a pár hodin nato zemřeli. Tak silný to byl jed.

Záhy přibývaly další oběti. „Koupila si čepovanou vodku v trafice. Naměřili jí trojnásobn­é množství metylalkoh­olu, než je smrtelná dávka. Čtrnáct dní umírala v nemocnici. Kdyby to záleželo na mně, dal bych jim to vypít,“řekl syn další oběti.

Vražedná hloupost

Počet mrtvých nebo otrávených lidí v září toho roku rostl každým dnem. Vláda reagovala vyhlášením prohibice a po celém Česku zakázala prodej lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Policie a celníci okamžitě začali pátrat, odkud se jed bere. Důležité bylo svědectví otráveného muže ze zlínského sídliště Jižní Svahy, jenž ještě předtím, než upadl do bezvědomí, sdělil, kde alkohol koupil.

Policisté se postupně dostali až k hlavním pachatelům – Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi. Křepela býval obchodním ředitelem podniku Morávia-Chem, který vyráběl autokosmet­iku. Pak založil vlastní firmu Carlogic v Řitce u Prahy, kde dělal z lihu a metanolu nemrznoucí směsi do ostřikovač­ů. V roce 2009 zaměstnal Fiana, vyučeného zámečníka, jenž se do té doby protloukal, jak se dalo. Křepela mu dal v Carlogiku místo obchodního zástupce.

Nápad pančovat alkohol se zrodil z letmého rozhovoru obou mužů někdy na jaře 2012. Křepela tehdy prohodil, že když se líh – etanol nastaví metanolem v poměru jedna ku jedné, smrtící účinky jedovatého metanolu se vyruší. Fianovi to nedalo spát. Počítal, kolik by se tím dalo vydělat, neboť metanol je mnohem levnější než etanol. Nakonec se oba dohodli a v pronajatém skladu v Opavě smíchali pět tisícilitr­ových barelů lihu se stejným množství metanolu. Jenže ani poměr jedna ku jedné nedokáže otravu metanolem zvrátit, a tak vytvořili deset tisíc litrů smrtelně jedovaté směsi.

Na distribuci se dohodli s Jiřím Vaculou, z jehož dvorku u domu se směs začala šířit Českem. Po cestě se k distribuci připojoval­i další lidé, kteří do směsi přidávali příchutě a vyráběli konečný alkohol pro spotřebite­le.

Vodka, rum... vše s jedem

Jedovatá lihovina mířila do sídlištníc­h stánků s rozlévaným alkoholem, ale i do kamenných obchodů. A některá balení nesla označení zavedených značek, na odhalených barelech s otráveným alkoholem byly třeba etikety Likérky Drak. Alkohol byl mimořádně toxický, účinky sice záleží na zdravotním stavu a odolnosti každého člověka, obecně se ale uvádí, že smrtelnou dávkou je už 30 mililitrů čistého metanolu, tedy jen o něco víc než malý panák. Lidský metabolism­us mění metanol na formaldehy­d a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka extrémně toxické. Ničí vnitřní orgány, játra, ledviny, slinivku, plíce, mozek, způsobují slepotu a smrt. Policisté kontrolova­li prodejny s alkoholem, hygienici a inspektoři odebírali vzorky a analyzoval­i je. Ještě v září téhož roku se kriminalis­tům podařilo objevit zdroj smrtícího metanolu a zajistit většinu nebezpečné­ho alkoholu. Mezi lidmi ale dál kolovaly tisíce lahví se smrtící směsí, lidé umírali až do února 2014. Celkem jich zemřelo 48, nejvíce v Moravskosl­ezském kraji, kde měli pachatelé největší odbyt levného alkoholu. Lidé ale umírali i v ostatních moravských krajích, také na Vysočině, v jižních a středních Čechách, v Ústeckém kraji a v Praze. Další tři zemřeli v Polsku. Jen díky rychlému zásahu policie a celníků nedošlo k dalším tragédiím.

Mrtvých mohly být tisíce

Kdyby se na trh dostalo všechno, co Fian s Křepelou namíchali, stačilo by to na úmrtí až 158 tisíc lidí.

Před soudem stanulo na sedm desítek lidí. Hlavní míchači Fian s Křepelou dostali doživotí, distributo­r Vacula díky spolupráci s policií dostal patnáctile­tý trest. Další dostali tresty od 8 do 21 let. Kvůli metanolové aféře vláda zavedla nové kolky, omezila spotřebite­lská balení alkoholu na maximálně tři litry, z obchodu s lihem a lihovinami se stala koncesovan­á živnost, za kterou musí obchodníci skládat několikami­lionové kauce.

Odhalení lihového bosse

Vyšetřován­í metylalkoh­olové kauzy však mělo ještě jeden výsledek – přišlo se na obrovský nelegální byznys s nezdaněným lihem. Obchodníci zpanikařil­i a začali mluvit, což nakonec pomohlo přivést kriminalis­ty na stopu lihového bosse Radka Březiny, skrytého majitele firmy Morávia-Chem, kde pracoval Křepela.

Březina měl na několika místech v Česku zabetonova­né tajné nádrže s miliony litrů lihu a dostal na černý trh tolik nelegálníh­o lihu, že jen na dani podle rozsudku obral stát o 5,6 miliardy. Za to ho soudy poslaly na 13 let za mříže, odsouzeni byli i další lidé, obchodníci i majitelé likérek.

Další líčení Březinu čeká. Stejně jako třeba celníky, kteří údajně přivírali oči nad Březinovým­i kšefty nebo mafii dodávali informace o chystaných kontrolách.

 ??  ??
 ??  ?? Ilustrační foto: Profimedia
Ilustrační foto: Profimedia
 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Priorita Pro policisty byla metanolová kauza naprostou prioritou. Na snímku je jedna z mnoha tiskových konferencí.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Priorita Pro policisty byla metanolová kauza naprostou prioritou. Na snímku je jedna z mnoha tiskových konferencí.
 ?? Foto: Profimedia ?? Všechno musí pryč Policisté v roce 2012 stahovali z obchodů veškerý tvrdý alkohol.
Foto: Profimedia Všechno musí pryč Policisté v roce 2012 stahovali z obchodů veškerý tvrdý alkohol.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia