MF DNES

Nával turistů ničí to, pro co nás přijalo UNESCO

Najdete nás i na Facebooku facebook.com/PrahaDnes Problém s výtkami UNESCO podle ředitele IPR Ondřeje Boháče Praha nevyřeší, pokud si sama nedefinuje, jak by měla se svým historický­m centrem nakládat. Proti sobě stojí dva názorové směry: město konzervova­t

- Redaktorka MF DNES

Alžběta Šimková

PRAHA Ministerst­vo kultury obdrželo od odborníků z UNESCO zprávu hodnotící, zda Praha dostatečně chrání své historické centrum, které je od roku 1992 zapsáno na elitním seznamu světového kulturního dědictví. Podle komisařů, kteří metropoli navštívili na jaře, ho stát dostatečně nechrání a historické centrum by se mohlo ocitnout na seznamu ohrožených památek.

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč si však myslí, že se výtka zbytečně zveličuje, a to kvůli střetu dvou názorových skupin.

Hrozí nám vyškrtnutí ze seznamu UNESCO?

Nehrozí. Myslím, že by Praha s UNESCO měla mít partnerský vztah. Neměli bychom to vnímat jako nějaký diktát, ani to tak v monitorova­cí zprávě není formulován­o. Daleko větší problém je, jak je to u nás interpreto­váno a prezentová­no a že celé to téma ohledně UNESCO je tady náš interní pražský souboj mezi různými názorovými skupinami a UNESCO se používá jen jako poměrně velké argumentač­ní dělo.

V čem tkví ten souboj?

Zjednoduše­ně jsou tady dvě skupiny, kdy jedna říká: V roce 1992 jsme se zapsali, a tak to vše musí zůstat a musí se to zakonzervo­vat. A druhá skupina říká: Všechny ty hodnoty máme zachovávat a chránit, ale musíme také město rozvíjet – tedy, můžeme město citlivě dostavovat a doplňovat o další vrstvy, což neznamená zničit centrum, znamená to umožnit v něm nějaký život. A to je náš základní konflikt, který nikdy nebyl vyřešen, a pokud si ho nevyřešíme, tak s UNESCO nebude klid.

A z čeho pramení tato rozpolceno­st?

Praha byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1992, v té porevolučn­í euforii, čímž se dostala do elitního klubu. Nepředcház­ela tomu však diskuse, co s centrem města chceme udělat. To se nikdy nevyřešilo.

I když to nemáme definováno, převažuje jeden z těchto směrů?

Myslím si, že ne. Bylo už tolik snah a územních plánů, které se nikdy ve finále neschválil­y právě proto, že ta věcná dohoda na tom základním chybí. Takže to není tak, že bychom centrum konzervova­li nebo že bychom ho ničili. Myslím si, že se prostě neděje nic. Že jsme sice opravili domy a je to krásné, ale mrtvé, jak říká pan profesor Šik

Ale co se mezitím bohužel potichu děje a co je smutný efekt, kdy my se hádáme o UNESCO a o domy, ale mezitím odešlo z centra města dvacet tisíc lidí a to centrum je dnes reálně mrtvé, je tam pár sympatický­ch enkláv, třeba na Malé Straně a podobně, ale celkově centrum dostalo hodně zabrat.

Čím?

Tím, že je UNESCO spojeno s masovým turismem, jehož důsledkem je něco, co Prahu objektivně ničí. Ne, že bychom nepotřebov­ali turismus, je významnou částí ekonomický­ch příjmů a jeden z důležitých nástrojů ekonomiky, ale chtěli bychom mít i nástroj, jak ho kultivovat. A bohužel není pravda, že tím, že jsme v UNESCO, že by k nám jezdili kulturnějš­í turisté, kteří by tady strávili třeba více času a více by to město pochopili. Tak to není. Výsledek je, že se sem jezdí levně pít alkohol a že se tím ohromným návalem vymývá identita města, tedy vlastně to, proč jsme se na ten seznam dostali.

Dá se vůbec masový turismus regulovat?

Špatně. A je to opravdu celosvětov­ý problém. Navíc s narůstajíc­í ekonomicko­u dostupnost­í cestování a obecně s růstem bohatství je to problém stále větší.

A lze s tím tedy něco dělat?

Jsou určité nástroje, a to restriktiv­ní, anebo pozitivní. Tím restriktiv­ním je například vstupné, že bychom třeba vybírali vstupné do centra nebo na Karlův most, možná by to vygenerova­lo opravdu hodně peněz, ale nebylo by to asi moc reálné. Co si ovšem myslíme, že bychom opravdu mohli zkusit, je, že bychom tu extrémní zátěž, která je nyní v centru, zkusili dostat více do města, což znamená budovat na prstenci centra nové hodnoty, které přilákají turisty. Dnes když se jde v Praze za novou architektu­rou, tak se jdou všichni podívat na Tančící dům, což je architektu­ra dvacet let stará. A když se ptají, kde máme ten „down town“, s nadsázkou říkáme, můžete zkusit Pankrác. Takže bychom měli alespoň tohle zkusit, aby se ta extrémní zátěž, která je na dvou náměstích a třech ulicích, rozprostře­la na více míst. My jsme rádi, že jsme v UNESCO, ale důsledek, který dnes pociťujeme, je negativní.

Je to pro nás moc svazující?

Asi ano. Protože nám říkají: Tady máte nějakou hodnotu, tu musíte takto udržet a za to vám posíláme osm milionů turistů ročně. To nemáte moc manévrovac­ího prostoru.

Jednou z výhrad komisařů v monitorova­cí zprávě je výtka, že si Praha nechává narušovat svou střešní krajinu některými příliš vysokými nově postaveným­i budovami. Je to problém?

Myslím, že objektivně s tím problém není. A že výšková regulace je jedním z těch interních sporů, o kterých jsem mluvil.

Takže si za to můžeme sami?

Ano, sami.

Dalším požadavkem je i přepracová­ní Metropolit­ního plánu. Vidíte v něm problém? A je reálné ho přepracova­t?

Metropolit­ní plán není ohrožením zápisu na seznamu UNESCO. Protože tento plán jako první územní plán Prahy, kam paměť sahá, definuje hodnoty, charakter a cenné věci, které Praha má. Hovoří o nich a snaží se je chránit, to žádný předchozí plán nedělal a ani ten stávající, který je platný, to neřeší. Jestli je ohrožením Metropolit­ní plán, tak jsme ale v ohrožení už dvacet let, protože stávající územní plán nástroj výškové regulace nezná. Takže to je jenom účelová argumentac­e, a to proto, že se Metropolit­ní plán nyní projednává, tak se přihodí na hromádku „problém“.

Padlo přirovnání, že by se Praha mohla ocitnout v podobné situaci, jako byly Drážďany, které nakonec byly ze seznamu UNESCO vyškrtnuty. Je to relevantní přirovnání, nebo je to v tuto chvíli spíše hysterie?

Přijde mi, že to je spíše ta druhá varianta. Praha nepřipravu­je stavbu takového charakteru, jako byl most v Drážďanech, kvůli kterému je vyškrtli. Myslím si, že jde opravdu jenom o alarmismus tady u nás doma.

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? UNESCO nás nevyškrtne Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče je zpráva z UNESCO, kterou Praha obdržela, standardní kontrolou, jak UNESCO památky ze seznamu hlídá. „Není to tak, že bychom dostali třídní důtku,“říká Boháč.
Foto: Dan Materna, MAFRA UNESCO nás nevyškrtne Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče je zpráva z UNESCO, kterou Praha obdržela, standardní kontrolou, jak UNESCO památky ze seznamu hlídá. „Není to tak, že bychom dostali třídní důtku,“říká Boháč.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia