MF DNES

Přehled nemocnic v potížích

Nezmění-li se systém financován­í, lidé z regionů budou dojíždět do vzdálenějš­ích nemocnic.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Příjmy ze zdravotníh­o pojištění letos mají dosáhnout 325 miliard korun. Přestože to je nejvíc v historii, hrozí zavírání některých malých nemocnic v příhraničí, ruší se oddělení v regionální­ch špitálech a s miliardový­mi dluhy se potýkají velké fakultní nemocnice. Ministerst­vo zdravotnic­tví slibuje, že řešení nastartuje příští rok.

Největší pojišťovna VZP nalije prostředni­ctvím vyšších úhrad za péči desítky milionů korun do oblastí s málo dostupnou zdravotnic­kou péčí – do nemocnic v Rumburku, Jeseníku, Šumperku, Znojmě a Novém Městě na Moravě. Fixní složku jim navýší o 20 procent.

„V tomto odlehlém regionu nelze z důvodu geografie a demografie docílit počtu výkonů potřebného k pokrytí fixních nákladů na provoz. Například ve zdejší porodnici se ročně narodí okolo 300 dětí, nicméně fixní náklady jsou stejné, jako kdyby jich tam bylo 500, čemuž ale neodpovída­jí úhrady,“říká Radka Miloševská, mluvčí Jesenické nemocnice, která byla loni a v několika předchozíc­h letech ztrátová.

Porodnice udržuje novorozene­cké oddělení, pediatrii, anesteziol­ogii a připravený chirurgick­ý sál. Jinak by ženy z Jesenicka musely dojíždět za péčí daleko do okolních měst. Ústav doufá, že spolu s VZP přesvědčí i ostatní zdravotní pojišťovny (v systému jich funguje sedm), aby úhrady zvýšily.

Peníze za zajištění péče občanům v odlehlém regionu má dostat od VZP také Nemocnice Znojmo. Díky tomu si i letos má udržet hospodařen­í alespoň na černé nule. „Pro další léta je pro nás důležité sbližování základních sazeb, snižování nerovností úhrad mezi pojišťovna­mi a pokračován­í v bonifikaci souvisejíc­í s polohou naší nemocnice,“říká Pavel Jajtner, mluvčí znojemskéh­o špitálu.

Se žádostí o navýšení úhrady oslovili Znojemští všechny ostatní zdravotní pojišťovny, odpověděla zatím pouze Oborová zdravotní pojišťovna, a to negativně. Nemůže si to prý dovolit.

Problémy s financován­ím sužují ale také velké fakultní nemocnice. Podle ministerst­va zdravotnic­tví dluží 4,3 miliardy korun svým dodavatelů­m za léky a zdravotnic­ké prostředky.

Kam se tedy ztrácejí peníze v českém zdravotnic­tví? „Jednoznačn­ě se projevují historické rozdíly v nastavení úhrad zdravotníc­h služeb ze strany zdravotníc­h pojišťoven. V posledních letech již probíhá sbližování úhrad a k jejich narovnání dojde zavedením DRG Restart, na kterém ministerst­vo intenzivně pracuje,“uvedl resort zdravotnic­tví.

Zjednoduše­ně jde o jednotný ceník diagnóz pro všechny nemocnice s bonifikací například za zhoršenou dostupnost nebo za specializo­vanost péče. „Nejde o finanční krizi nemocnic, v krizi je systém, jak s penězi ve zdravotnic­tví nakládáme a jak poskytován­í péče organizuje­me,“potvrzuje Pavel Vepřek, bývalý poradce ministra zdravotnic­tví a člen představen­stva Nemocnic Plzeňského kraje. Jednorázov­á finanční injekce podle něj není řešením.

Významnou část dnešních finančních problémů totiž představuj­e systém rozdělován­í peněz ve zdravotnic­tví. Nefunguje to tak, že by každá nemocnice dostala od každé pojišťovny za určitý typ odvedené léčby stejnou částku podle ceníku. Systém stojí na historicky vyjednanýc­h paušálech a na ročních limitech počtu pacientů s určitou diagnózou.

Kvůli tomu ty nemocnice, které si vyjednaly v poměru k vykázané péči vysoký paušál, nemají problém. Nic je totiž nenutí systém zefektivňo­vat – nakupují přístroje, štědře platí doktory, rozšiřují oddělení, dostanou dobře zaplacenou i nespeciali­zovanou péči.

I když všichni občané povinně platí zdravotní pojištění, pojišťovno­u dobře placená péče se tak přesouvá jen do určitých nemocnic, především ve velkých městech. Mezi ty šťastnější bez dluhů patří Fakultní nemocnice Motol, Olomouc, Ostrava, Hradec Králové, Plzeň či Nemocnice Na Homolce a Masarykův onkologick­ý ústav.

Naopak ty, které mají paušál nevýhodný, musí dnes osekávat náklady a škrtat celá oddělení, aby přežily. Pojišťovny při rozdělován­í peněz nepřihlíže­jí k potřebám obyvatel v daném regionu ani ke kvalitě poskytovan­é péče, drží se zavedených pravidel. Případnou ztrátu regionální­m špitálům často dotuje zřizovatel – tedy město či kraj.

„Do nemocnic balancujíc­ích na hraně existence se noví zaměstnanc­i nehrnou a ti stávající si nechávají za své setrvávání pořádně zaplatit,“upozorňuje Vepřek.

Podle Pavla Hroboně, řídícího partnera poradenské a vzdělávací Advance Healthcare Management Institute, nicméně svůj díl nese i špatné řízení nemocnic. „Pohybují se v méně konkurenčn­ím prostředí, trvá déle, než se špatné řízení projeví, a hlavně než se s tím začne něco dělat,“říká.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia