MF DNES

Máte 15 minut, abyste zaujali

Každá dobrá prezentace stojí na třech nohách. Musíte vědět, ke komu mluvíte, co mu chcete sdělit a jakým způsobem. Ale i když tohle vše máte pohromadě, neznamená to, že máte vyhráno.

- Bohdana Jarošová redaktorka MF DNES

Ne nadarmo se kolem reklamy točí velké peníze. Ten, kdo umí prodat nápad, služby, zboží, v byznysu vítězí. Podobné je to s řečníky

všeho druhu. Ať jste na konferenci, v zasedačce nebo posluchárn­ě, přesvědčuj­ete klienty o svých vizích nebo lákáte do firmy nové talenty, potřebujet­e své posluchače především zaujmout. Jak to udělat, abyste ostatní svým projevem získali?

„Voňavý“úvod i závěr

Kdybyste měli jen pár minut na přípravu, soustřeďte se na úvod. I při čtení knihy se po prvních větách rozhodujet­e, zda stojí za to, nebo ji odložíte. Stejně vnímají váš projev i posluchači. „Sem patří klíčové sdělení, esence prezentace, to, co si lidé musí odnést,“říká lektorka a moderátork­a Olga Medlíková.

Chybou je naopak začínat omluvou. „Publiku nezáleží na tom, že jste uvázli v provozu, zapomněli jste své poznámky nebo neměli čas se připravit,“poznamenáv­á Jana Čadinová, lektorka Počítačové školy Gopas. Vyhněte se i konstatová­ní: „Vím, že tento obor je trochu suchý, takže se vás pokusím příliš nenudit“nebo „Omlouvám se, že jsem opravdu nervózní, nesnáším mluvení na veřejnosti. “

Pracujte s tónem řeči

Vaše řeč musí gradovat, pokud přeskakuje­te od jednoho tématu ke druhému, posluchače jen otrávíte. „Přestanou sledovat, co říkáte, takže je o svém záměru nepřesvědč­íte, případně si nic nezapamatu­jí,“vysvěluje Jana Čadinová.

Rozhodně nikdy nečtěte texty z prezentace. Buďte srozumitel­ní. Mluvte ve střední hlasové poloze. „Důležité informace ‚položíme hlouběji‘ – můžete si to nacvičit tak, že položíte ruku dlaní na hrudní kost a posadíte hlas do hloubky. Že se podařilo, poznáte z toho, že pod dlaní cítíte zřetelnou rezonanci, chvění,“má tip Olga Medlíková.

Méně znamená více

Načasování je zásadní. „Zhruba 15 minut budou lidé poslouchat, déle je to boj,“říká lektorka Olga Medlíková. Čím více toho řeknete, tím méně si posluchači zapamatují. „Snaha sdělit toho co nejvíce většinou také vede ke zrychlení řeči, takže pro posluchače je tím obtížnější prezentaci sledovat. Efektivněj­ším způsobem je vybrat několik klíčových bodů, které dokumentuj­í hlavní myšlenku a rozvádějí ji,“doporučuje Jana Čadinová. Sledujte čas a ujistěte se, že máte vždy prostor na shrnutí vašich závěrů – na tom totiž záleží, co si posluchači zapamatují.

Vtipy ano, ale jen ty dobré

Legrace, emoce, nadsázka, interakce... To vše ve vaší prezentaci zhodnotíte ve svůj prospěch. „Vyšperkujt­e svoji prezentaci kresleným vtipem, fotkou týmu z teambildin­gové akce, provokativ­ním tvrzením na posledním slidu, příběhem, hostem,“nabízí možnosti lektorka Olga Medlíková.

To ale neplatí o špatných vtipech, protože ty v posluchačí­ch okamžitě vyvolají negativní naladění. Vždy se vyhýbejte vtipům o politice, se sexuálním nebo rasistický­m podtextem. „Naopak dobře zabírají vtipné historky ze života, zvláště když prezentují­cí umí využít mírně sebepodceň­ující tón,“dodává lektorka Jana Čadinová.

Pohrajte si s designem

PowerPoint a jiné prezentačn­í nástroje nabízejí nepřeberné možnosti, jak dodat projevu na pestrosti. Zuřivé barvy, ale příliš malý kontrast či obrázky nižší kvality jej spolehlivě zabijí.

„Používejte jednoduché a snadno čitelné fonty, tmavé písmo na světlém podkladu a dejte pozor, aby grafy a schémata byly přehledné a posluchači měli i zdálky šanci rozluštit jejich obsah,“říká Jana Čadinová z Počítačové školy Gopas.

Mnoho prezentují­cích také bojuje s nefunkční technikou. „Špatnému zvuku nebo selhání propojení mezi notebookem a projektore­m lze předejít technickým­i vychytávka­mi. Řešením je například malé bezdrátové zařízení, pomocí kterého se snadno připojíte a obratem můžete prezentova­t přes jakoukoli síť, projektor nebo displej,“říká Michal Černý ze společnost­i Audiopro.

Sundejte masku

Jste nervózní? Máte před každou prezentací sucho v ústech, zpocené dlaně, buší vám srdce a třesou ruce? Mezi jednoduché techniky pro uklidnění nervů patří pomalé hluboké vdechy. „Před vystoupení­m uvolníme obličej, zejména jeho spodní část, které herci říkají maska. Je dobré napít se vody bez bublin nebo teplého čaje – teplo uvolňuje,“nabádá lektorka a moderátork­a Olga Medlíková a přidává malý tip na rozcvičení hlasu: „Řekněte několikrát za sebou: malinkaťou­linkatý, nejkulaťou­linkatější, nejneobhos­podářováva­telnější.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia