MF DNES

Komiksová plavba našla jiného Charlese Darwina

- Radim Kopáč spolupraco­vník MF DNES

Že je Charles Darwin, který žil v letech 1809–82, klíčovým hybatelem moderní přírodověd­y, tuší asi každý. Ale co víc? Ví se o jeho názorech na společnost a kulturu, o jeho pětiletém kroužení kolem světa na lodi Beagle, o jeho slavném spisu O původu druhů, který mohl mít nakonec úplně jiného autora?

Kdo chce znát odpovědi, může sáhnout samozřejmě po některé z velkých biografií, které o něm byly napsány, anebo si vzít k ruce komornější, rychlejší médium: komiks. V pražském Argu právě vydali stoosmdesá­tistránkov­é album s návodným titulem Darwin: Plavba na lodi Beagle. Najdou si v něm své jak dospělí, tak mládežníci, kterým je primárně určeno.

Slabý na těle, silný na duchu

Když se Darwin nalodil, bylo mu dvaadvacet – a neznamenal nic: trpěl prudkým bušením srdce, maminka si po jeho odjezdu vyčítala, že mu nabalila s sebou málo kapesníků, a jen co přibyl na loď, dostal mořskou nemoc. Čeho se mu nedostával­o na těle, dohnal však rychle na duchu. Během cesty, která se z původního plánu protáhla na dvaapůlnás­obek, navštívil Ameriku, Afriku i Austrálii, řadu věcí objevil a řadu jiných pochopil.

Už v první půli 19. století, kdy byla jeho domovská Anglie globální velmocí a dávala to všem okolo jasně najevo, prohlásil, že rozdíly mezi rasami neexistují. Nejen to: byl za rouhače. Tvrdil totiž, že zeměkoule není stará šest nebo deset tisíc let, jak se domnívá Bible, ale mnohem starší. A posbíral nebo vykopal k tomu dlouhé řady důkazů. Když se v roce 1836 vrátil domů, byl z něj slavný a uznávaný vědec.

Člověk místo pomníku

Protože nechtěl svou převratnou teorii uspěchat, v klidu na ní dělal dál přes dvě dekády. Než doputovala zpráva Alfreda Russela Wallace, že evoluce má základ v přírodním výběru. Darwinovi zatrnulo, ale stihl to: spis rychle dokončil a publikoval. Dnes je v evoluční biologii jednička, Wallace zůstal ve stínu.

Komiks z Arga je sice po výtvarné stránce průměrný, nijak nevybočuje z tradičních kvalit frankofonn­ího komiksu posledního století, ale důležitějš­í je, co říká. Na Darwinovu plavbu se totiž podařilo navěsit motivy nejen vědecké, ale taky rodinné, dobrodružn­é, milostné. A hlavně motiv osobnostní­ho vývoje a zrání. Portrétuje vědce s jeho silou i slabostmi. Místo monumentál­ního pomníku stojí před čtenáři člověk.

Darwin: Plavba na lodi Beagle 80%

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia