MF DNES

Botanická pokvete díky Vltavě

Zahrada v Troji dostaví nové vstupy i vodovod z řeky, který dovolí rozšířit expozici

- Redaktor MF DNES

Matěj Ludvík

TROJA Přes 370 tisíc lidí si uplynulý rok našlo cestu do botanické zahrady v Troji. Jenže takovému náporu neodpovídá současné zázemí pro návštěvník­y. I proto zahrada připravuje hned několik velkých projektů, které se týkají vybudování nových vstupních objektů s širokou škálou využití. Nepůjde však o levnou záležitost, náklady se v dalších letech vyšplhají do stovek milionů korun.

První výsledky by příchozí měli vidět už na začátku března spolu se zahájením hlavní sezony, jedenapade­sáté v pořadí. Dokončen a slavnostně otevřen bude nový vstup do areálu od autobusové zastávky Kovárna v jižní části, kterým se návštěvníc­i dostanou přímo na proslulou vinici svaté Kláry.

Stavbu za 16 milionů korun navrhl architekt Ladislav Lábus a její součástí budou pokladny, toalety i bezbariéro­vý přístup. „Koncipován­a je tak, aby nenarušila ráz památkově chráněné vinice a zcela splynula se svým okolím,“popisuje vedoucí stavebního oddělení trojské botanické zahrady Václav Jůzko.

Výrazně rozsáhlejš­í bude nový komplex staveb tvořící západní vstup, který už nyní vzniká poblíž skleníku Fata Morgana. „Práce postupují podle harmonogra­mu. Aktuálně dokončujem­e terénní úpravy a začíná hrubá stavba budoucí restaurace,“informuje ředitel zahrady Bohumil Černý

Pokud nepřijdou silné mrazy, které by na delší dobu znemožnily pokračován­í výstavby, kompletně hotovo bude se závěrem letošního roku.

Základem nového západního vstupu bude právě objekt restaurace s rozlehlým předprosto­rem určeným pro odpočinek návštěvník­ů a případně pro pořádání menších výstav, součástí budou i pokladny a toalety. Druhou část má tvořit pěstební zázemí, což umožní pěstovat rostliny pro další plánované expozice. Zároveň vzniknou nová venkovní

Přímo na vinici schodiště a výtah až k Fata Morganě.

V tomto případě je investorem stavby přímo zřizovatel botanické zahrady, tedy pražský magistrát, který by měl za celou výstavbu dohromady zaplatit 120 milionů korun.

Vodovod přivede vodu z Vltavy

Další více než dvě desítky milionů korun poputují na nový vodovod, který by měl zavlažovat celou zahradu užitkovou vodou z nedaleké Vltavy. Až dosud totiž zahradníci zalévali veškeré rostliny pitnou vodou, což bylo velmi nákladné, neboť

Za miliony za ni ročně městská společnost platila kolem 3,5 milionu korun.

Kromě toho bude neupravova­ná voda z Vltavy pro flóru mnohem vhodnější. Také bude možné díky téměř neomezeném­u přísunu vody závlahu v zahradě výrazně rozšířit a zintenzivn­it. „Tato novinka se asi nejvíce v dějinách zahrady projeví na vzhledu venkovních expozic, které budou zelenější, a budeme také moci návštěvník­ům prezentova­t větší množství rostlin,“slibuje ředitel Černý.

Nový vodovod bude mít po dokončení letos na jaře celkem tři části: první už nyní tvoří infiltračn­í studny vybudované přímo u řeky. Na ně dále navazuje zhruba 900 metrů dlouhé potrubí až do střední části areálu. A na něj brzy naváže i velká jímka o objemu zhruba 200 metrů krychlovýc­h, z níž pak částečně s pomocí čerpadel poputuje voda do závlah rozloženýc­h po celé zahradě.

Aby se mohly výše zmíněné projekty skutečně dočkat dokončení, musel na ně magistrát v rozpočtu pro rok 2020 vyčlenit adekvátní částku. „Botanická zahrada v Troji se za více než padesát let své existence stala výkladní skříní hlavního města. Proto jsme se do ní rozhodli dostatečně investovat, letos to

Trojská botanická zahrada letos na jaře otevře nový vstup do areálu od autobusové zastávky Kovárna. Autorem návrhu je uznávaný architekt Ladislav Lábus. Stavba by měla přirozeně zapadnout mezi zdejší vinohrady. Vizualizac­e: Botanická zahrada Praha

Vizualizac­e: Botanická zahrada Praha

Dokončujem­e terénní úpravy a začíná hrubá stavba budoucí restaurace.

bude 112 milionů korun,“tvrdí náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN).

Vůbec nejnákladn­ějším projektem botanické zahrady se má ale v příštích letech stát výstavba budov nového severního vstupu od Bohnic. Aktuálně jsou přípravy ve fázi projektová­ní. Podle návrhu architekta Zdeňka Fránka zde mimo jiné vznikne knihovna, posluchárn­a nebo objekt ředitelstv­í.

Dále se počítá s novým skleníkem pro kolekce rostlin z ostrovů, jako je Madeira nebo Kanárské ostrovy, či s oranžerií. „Odhadované náklady jsou 300 milionů, práce ale nezačnou dříve než v roce 2024,“uzavírá Černý.

 ??  ??
 ??  ?? Do konce roku vznikne pod skleníkem Fata Morgana nový západní vstup i se zázemím pro návštěvník­y.
Do konce roku vznikne pod skleníkem Fata Morgana nový západní vstup i se zázemím pro návštěvník­y.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia