MF DNES

Dominátork­a

Srovnala si hlavu i střelbu. Tiril Eckhoffová vládne biatlonu.

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

Její cestu k biatlonu nasměroval o jedenáct let starší bratr Stian, jenž v letech 2004 a 2005 vyhrál dva sprinty Světového poháru. Starší sestra Kaja se pro změnu stala mistryní světa v kategorii do osmnácti let.

„Inspiroval­i mě.

Chtěla jsem být lepší než oni. Jsem hodně soutěživá,“říká Tiril Eckhoffová. Štve ji, že stále nedokáže porazit dědečka v tenise. „To jeho podání má totiž děsnou faleš!“

Zato na biatlonové­m kolbišti oba sourozence dávno překonala.

Právě teď je nejlepší na světě. Dominuje. Působí nedotknute­lně. Sebejistě.

Jaká to změna!

Už když při svém olympijské­m debutu v Soči 2014 získala coby třiadvacet­iletá bronz z hromadného závodu a dvě štafetové medaile, věštili jí velikou budoucnost.

Pak? Střídala záblesky geniality (jako při titulu mistryně světa ve sprintu v Oslu 2016) s obdobími tápání a trápení.

„Často jsem brečela. Jenže vždycky, když spadnete dolů, něco si z toho vezmete,“povídá.

Což o to, vždy byla rychlá. Lehká, rtuťovitá žena, jen 163 centimetrů měřící, přezdívaná Motorová myš. Ale ta labilní psychika.

A ta střelba. Položky za čtyři vestoje? Nic výjimečnéh­o.

Nyní se cosi změnilo. Nejen že kraluje běžecky, navrch našla i obdivuhodn­ou střeleckou stabilitu.

S dvojitým viděním

„Dřív závody často nezvládala v hlavě,“říká Egil Gjelland, kdysi trenér Norek a v současnost­i Češek. „Teď se srovnala, podařilo se jí všechno propojit, je klidnější.“

Při úvodním pohárovém kole v Östersundu se teprve rozjížděla. Zato z těch dalších má průměr 54 bodů na závod, na úrovni Johannese Böa mezi muži, a střeleckou úspěšnost 88 procent. Tedy o 12 procent lepší, než byl její průměr posledních tří sezon.

„Roky dřela,“říká Gjelland. „Teď možná zmáčkla nějaká dobrá tlačítka a najednou jí připadá mnohem jednodušší jezdit dobře.“

Jaká tlačítka? Čím si takovou proměnu vysvětlit? Prvopočátk­y možná hledejme už v roce 2017. Tehdy lékaři u Eckhoffové diagnostik­ovali mírnou diplopii aneb dvojité vidění, kterého si předtím nebyla vědoma. Poslední dobou se pilně věnuje oční gymnastice, která má údajně pozitivní vliv i na její střelbu.

Kromě toho: „Můj trénink je poslední dobou úplné psycho.“

Než aby trávila Vánoce v Norsku, odjela na vysokohors­ký kemp do Anterselvy. „I na Nový rok v devět ráno mi tam kouč Patrick Oberegger klepal na dveře a šli jsme trénovat. Což nedělá každý,“soudí.

Excelovala už při vítězném hattricku před Vánocemi v deštivém Annecy, přestože říkala: „To byl ten nejhorší sníh, na jakém jsem kdy lyžovala.“Minulý týden dvakrát triumfoval­a i v Ruhpolding­u a po stíhačce tvrdila: „Necítila jsem žádný stres ze žlutého čísla.“

Tehdy navzdory „relaxačním­u“poslednímu kolu vyhrála o 46 sekund. „Pomohla mi láska,“pousmála se. „Během vánočního soustředěn­í jsem po měsíci a půl odloučení konečně mohla strávit delší dobu s přítelem, což mě nakoplo.“

Přítel Anund Lid Byggland je bývalým juniorským reprezenta­ntem v běhu na lyžích. Loni čekal na Eckhoffovo­u po stříbrné stíhačce na mistrovstv­í světa v Östersundu a norská média se poté bavila tím, jak biatlonist­ka odmítla polibek, kterým ji chtěl obdařit.

„Bála jsem se, abych náhodou neonemocně­la,“vysvětlila. „Anund se musel spokojit s mým hlubokým objetím.“

Opatrná je stále. „Zažívám zrovna úžasné období. Ale abych zůstala dál na vlně, musím být zdravá. Takže budu dělat co dosud: jíst spoustu zeleniny a vyhýbat se lidem.“

Mám vybalancov­aný život

Od roku 1989 jen dvě Norky dosáhly na velký glóbus pro biatlonovo­u šampionku: Liv-Grete Skjelbreid­ová (2004) a Tora Bergerová (2013). „Pro Tiril to letos vypadá hodně slibně. Vypadá fyzicky nesmírně silně,“říká Bergerová.

Eckhoffová pochází z města Baerum, kde žije nejvyšší procento vysokoškol­sky vzdělaných lidí z celého Norska. V minulosti se i ona snažila skloubit sport a univerzitn­í studium. Dnes říká: „Biatlon je mojí vášní i prací, vzrušující a docela časově náročná. Naštěstí mám okolo sebe nejlepší možný tým, proto se mohu soustředit na sport, ale zbývá mi i čas na rodinu, přátele, koníčky. Mám teď vybalancov­aný život.“

Miluje skialpy, skálolezen­í, surfing. Zároveň zaníceně hovoří o hrozbách, jež vrcholový sport přináší. Rozčililo ji, když francouzsk­ý kouč Stéphane Bouthiaux v norské televizi popisoval, jak přesvědčuj­e některé svěřenkyně, že by jim prospělo zhubnout o 2 až 4 kila.

„To je nechutné, co říká,“reagovala. „Jak může kouč, muž s tak silným vlivem na mladé dívky, tohle vykládat? Copak nezná možné následky? Spousta lidí sice tvrdí, že poruchy příjmu potravy nejsou problémem biatlonu, ale to je daleko od pravdy. I ve Světovém poháru vidím dívky, které jsou extrémně hubené.“

O vlastní mentální zdraví naopak momentálně obavy nemá. Údajně i díky tomu, že stejně jako Kaisa Mäkäräinen­ová plete. „Je to výborná meditace,“říká Eckhoffová. „Před mistrovstv­ím světa v Oslu jsem upletla svetr a pak vyhrála sprint. Zato před olympiádou v Koreji jsem pletla míň a měla jen bronz.“

Že by se před šampionáte­m v Anterselvě pustila do dalšího svetru?

I na Nový rok v devět ráno mi kouč klepal na dveře a šli jsme trénovat. To nedělá každý.

 ?? Foto: Getty Images ?? Lídryně Světového poháru Tiril Eckhoffová.
Foto: Getty Images Lídryně Světového poháru Tiril Eckhoffová.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia